WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Pomocy mam alergie na koty","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/pomocy-mam-alergie-na-koty"}]

Pomocy – mam alergię na koty!

Adult-landing_0.jpg

Najprostszym sposobem radzenia sobie z alergią na koty jest trzymanie się od nich z daleka. Jeśli jesteś opiekunem kota lub po prostu uwielbiasz przebywać w pobliżu tych uroczych zwierząt, nie martw się – istnieje wiele sposobów na ułatwienie sobie życia.

Pomocy – mam alergię na koty!

 

Skąd mam wiedzieć, że mam alergię na kota?

Alergia na kota przypomina przeziębienie. Częstymi objawami uczulenia na koty są ból oczu i ataki kichania, a czasami swędząca skóra. Niektórzy opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że mają alergię na kota. Obwiniają za swoje objawy kurz lub myślą, że złapali wirusa.

Jeśli te objawy nasilają się, gdy Twoje koty są w pobliżu lub śpią w Twoim łóżku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz na nie uczulenie.
 

Co powoduje alergię na koty?

Zapewne, jak wielu ludzi, możesz zakładać, że problemem są włosy Twojego kota. W rzeczywistości uczulenie na koty wywołują białka zawarte w wydzielinach z jego gruczołów. Kiedy kot się myje, pozostawia na sierści wyschniętą ślinę (znajdują się w niej alergeny).

Twój kot zostawia w całym domu drobinki wyschniętego naskórka (zwane „łupieżem zwierzęcym”). Łupież zwierzęcy jest 5 razy mniejszy niż cząsteczki kurzu domowego, przez co długo unosi się w powietrzu zanim osiądzie na powierzchni. Łatwo przedostaje się do dróg oddechowych.
 

Czy koty krótkowłose są lepsze od ras kotów długowłosych? 

Raczej nie. Badania wykazały, że rasy kotów długowłosych mogą być nawet mniej uczulające niż koty krótkowłose. Każda rasa kota może powodować alergię. Samce wytwarzają więcej białkowych wydzielin niż samice, z kolei u wykastrowanych samców wydzieliny jest mniej niż u niewykastrowanych kocurów.
 

Co mogę zrobić, aby złagodzić objawy uczulenia na kota? 

Za zwiększenie ilości alergenów w Twoim domu odpowiada:
  • Duża ilość tkanin dekoracyjnych.
  • Trzymanie kota w domu.

Jeśli masz kota niewychodzącego na dwór, postaraj się trzymać go tylko w pewnych częściach domu, zwłaszcza daleko od mebli. Materace, kołdry, prześcieradła i narzuty przyciągają alergeny. Nie pozwól więc, aby kot na nich spał, niezależnie od tego jak bardzo by tego chciał.
 

Czy pomoże sprzątanie domu? 

Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z alergenami w domu jest utrzymywanie jak największej czystości, zwłaszcza dywanów. Zwykłe odkurzanie może pogorszyć sytuację (powoduje wzbicie się w powietrze alergenów), dlatego wypróbuj parowe czyszczenie dywanów. Przeprowadzenie takiego czyszczenia 1 na 3 miesiące powinno dać zauważalne efekty.

Dobrym pomysłem jest używanie antyalergicznych pokrowców na łóżka, które można łatwo wyczyścić. Pościel należy prać co najmniej raz na 2 tygodnie w temperaturze 40°C lub wyższej. Kiedy możesz, otwieraj okna – świeże powietrze pomoże usunąć alergeny.

Jeśli chcesz postąpić radykalnie, rozważ: wymianę podłóg na gładkie, drewniane lub winylowe, kupno mebli łatwych do przetarcia, a także pokrowców, narzut i zasłon, które można regularnie prać.
 

Leki na alergię na kota 

Dostępnych jest wiele leków, a nawet zastrzyków, które mogą ukoić bolące gardło i łzawiące oczy. Są one dostępne bez recepty lub na receptę - poproś o poradę farmaceutę lub lekarza pierwszego kontaktu. Właściwa farmakoterapia w połączeniu z powyższymi poradami powinna pozwolić Ci przytulać koty do woli.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records