WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy kot mo\u017ce je\u015b\u0107 tylko mi\u0119so?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-kot-moze-jesc-tylko-mieso"}]

Czy kot może jeść tylko mięso?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. W swojej diecie wymaga dostarczenia składników odżywczych, znajdujących się wyłącznie w tkankach zwierząt, na które poluje w naturze.

Czy kot może jeść tylko mięso?

  • Dieta składająca się wyłącznie z mięsa jest niedoborowa pod względem wielu niezbędnych składników pokarmowych.
  • Surowe mięso może być źródłem niebezpiecznych bakterii i pasożytów.
  • Aby spełnić zapotrzebowania żywieniowe mięsożernych kotów, niezbędna jest zawartość w pokarmie odpowiednich ilości innych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. serc, żołądków, wątroby itp.
  • Węglowodany pochodzące z poddanych właściwej obróbce produktów roślinnych są dobrze przyswajalnym źródłem energii oraz dostarczają włókno pokarmowe sprzyjające zdrowiu jelit.

 

W warunkach domowych składniki te znajdują się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego zawartych np. w pełnoporcjowych karmach gotowych. Jednak błędne jest myślenie, że kot może lub musi jeść tylko mięso. Monodieta mięsna nie jest kompletna i zbilansowana i może być szkodliwa dla naszego mruczka.
 

Niebezpieczeństwa związane z dietą mięsną u kotów

Najczęściej podajemy kotu posiłki zawierające różne rodzaje mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. W zależności od tego, czy to jest kurczak, wołowina czy indyk, nasz pupil otrzymuje różne ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. W każdym przypadku mięso jest produktem deficytowym pod względem minerałów takich jak: wapń, fosfor, sód, żelazo, miedź i jod. Długotrwałe stosowanie diety wyłącznie mięsnej może doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. Należy pamiętać, że w mięsie występuje niekorzystny stosunek wapnia i fosforu, co może być przyczyną problemów z układem kostnym. Z drugiej strony nadmiar wątróbki w diecie kota jest niebezpieczny ze względu na ryzyko zatrucia witaminą A, która występuje w tym produkcie w dużych ilościach i gromadzi się w organizmie zwierzęcia. Jak tłumaczy lekarka weterynarii Małgorzata Głowacka: „Konsekwencją toksycznego działania witaminy A jest bolesna choroba kręgosłupa szyjnego, uniemożliwiająca prawidłowe poruszanie się”. Pokazuje to, że właściwa dieta kota musi uwzględniać zawartość różnych surowców pochodzenia zwierzęcego, tak aby właściwie i bezpiecznie dostarczać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Optymalna dieta dla kota

Pełnoporcjowe karmy gotowe – zarówno suche, jak i mokre – są opracowane tak, aby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Jest to możliwe dzięki optymalnej zawartości surowców pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Koty domowe przyswajają skrobię roślinną w bardzo efektywny sposób. Wiele badań pokazało, że dieta zawierająca właściwie skomponowaną mieszaninę surowców roślinnych i zwierzęcych jest zdrowa dla kotów. Mimo że minimalna niezbędna zawartość węglowodanów w diecie kotów nie została wyznaczona, związki te spełniają wiele funkcji w organizmie zwierząt. Węglowodany są dobrze przyswajalnym źródłem energii dla kotów, a włókno pokarmowe pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcje przewodu pokarmowego. Zatem nie ma nic złego w tym, że w karmie suchej znajdują się węglowodany, ponieważ stanowią one korzystne uzupełnienie diety kota. Jeśli poszukujemy dla naszego pupila kompletnego pokarmu o niskiej zawartości węglowodanów, najlepszym wyjściem jest pełnoporcjowa mokra karma gotowa.

Dieta kotów powinna być kompletna, zbilansowana oraz bezpieczna. Jeśli chcemy prawidłowo żywić naszego mruczka, pamiętajmy, żeby nie podawać mu wyłącznie samego mięsa, zwłaszcza surowego.