Pełnoporcjowa sucha karma stanowi dla kota kompletny i zbilansowany pokarm.
Zatem odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść tylko suchą karmę, jest twierdząca. Suchy pokarm może stanowić dla kota jedyne źródło substancji odżywczych pod warunkiem, że zapewnimy zwierzęciu dostęp do świeżej wody i dopilnujemy, żeby pił wystarczające ilości. Z drugiej strony koty lubią posiłki o urozmaiconych smakach i teksturach, dlatego eksperci do spraw żywienia zwierząt rekomendują stosowanie diety mieszanej. Przeczytaj, jakie są korzyści żywienia kota suchą karmą i według modelu mieszanego. Wybierz najlepszy sposób odżywiania dla swojego ulubieńca!
Spis treści:
- Korzyści z karmienia kota suchą karmą
- Czy kot może jeść tylko suchą karmę?
- O czym pamiętać, karmiąc kota wyłącznie suchą karmą?
- Złoty środek, czyli dieta mieszana
Korzyści z karmienia kota suchą karmą
Pełnoporcjowa sucha karma ma wiele zalet:
- stanowi kompletny i zbilansowany pokarm dla zwierzęcia - dostarcza wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, w tym składników mineralnych i witamin dla kota,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej - rozgryzanie twardych granulek oczyszcza powierzchnię zębów z płytki bakteryjnej i zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz poprawia ukrwienie dziąseł,
- ze względu na konsystencję nie dostarcza tak dużo pożywki dla bakterii w jamie ustnej, jak karma mokra,
- jest wygodnym rozwiązaniem dla opiekuna - jest tańsza niż mokra karma, po otwarciu dłużej zachowuje świeżość, można przechowywać ją poza lodówką, a w kociej miseczce może leżeć przez cały dzień, nie tracąc przy tym swoich walorów smakowych i odżywczych.
Czy kot może jeść tylko suchą karmę?
Na początku warto zastanowić się, czy mały kot może jeść tylko suchą karmę? Otóż sucha karma pełnoporcjowa może być jedynym źródłem substancji odżywczych dla kota na każdym etapie jego życia - od momentu odsadzenia do późnej starości. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wybierać karmę dostosowaną do wieku kota. Kocięta powinny otrzymywać suchą karmę typu junior, która zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jeśli bardzo małe kocięta mają problem z pogryzieniem granulek, można namoczyć suchą karmę w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.
Dorosłe koty - po ukończeniu 1. roku życia - powinny otrzymywać suchą karmę typu adult. Jest ona mniej kaloryczna niż karma dla kociąt, więc jej podawanie pomaga w kontrolowaniu masy ciała. Dorosłe koty są bardziej narażone na występowanie nadwagi i otyłości ze względu na malejącą aktywność fizyczną, a także z powodu zabiegu kastracji czy sterylizacji. Po zabiegu w organizmie kota tworzy się nowa równowaga hormonalna, co przyczynia się m.in. do wzrostu apetytu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę.
Odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść tylko suchą karmę, brzmi - tak, ale pod warunkiem, że dostosujemy ją do aktualnych potrzeb naszego zwierzęcia. Oprócz wyboru produktu przeznaczonego dla konkretnego etapu życia, w jakim znajduje się nasz kot, powinniśmy również zwrócić uwagę na prawidłowe dawkowanie suchej karmy. Zamiast zapewniać kotu stały dostęp do pożywienia, powinniśmy odmierzać taką ilość suchego pokarmu, która odpowiada jego zapotrzebowaniu na kalorie. Ile powinien jeść kot? Wskazówki dotyczące dawkowania karmy znajdziesz na etykiecie produktu. Warto też poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii lub zoodietetyka.
O czym pamiętać, karmiąc kota wyłącznie suchą karmą?
Sucha karma ma bardzo niską wilgotność (8-10%), więc nie zaspokaja kociego zapotrzebowania na wodę. Kot powinien pić dużo wody, będąc na suchej diecie. Dlatego bardzo ważne jest, aby mruczek spożywający wyłącznie suchą karmę miał stały dostęp do czystej i świeżej wody. Jednocześnie trzeba pilnować, żeby zwierzę rzeczywiście piło, a jeśli tego nie robi lub pije bardzo mało, musimy je do tego zachęcać.
Niechęć kotów do picia wody wynika z ich naturalnych predyspozycji. Przodek kota domowego żył na pustyni, gdzie jedynym źródłem wody był dla niego pokarm. Jego ofiary zawierały około 80% wody, co było w stanie pokryć jego dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Przeciętny kot niewychodzący, ważący około 4 kg i karmiony wyłącznie suchą karmą, powinien wypijać około szklankę wody dziennie (200-250 ml). W tę ilość wlicza się także woda zawarta w jedzeniu.
W jaki sposób nakłonić kota do picia? Po pierwsze, zadbaj o to, żeby miseczki z wodą znajdowały się z dala od jedzenia i od kuwety. Po drugie, wymieniaj wodę codziennie. Jeśli Twój kot nadal niechętnie pije, zastanów się nad zakupem specjalnej fontanny na wodę - dla wielu kotów to ogromna atrakcja, która dostarcza im zabawy i zachęca do picia większej ilości wody.
Mała podaż wody w diecie kota przyczynia się do rozwoju chorób nerek i dróg moczowych. Gdy mruczek wypija za mało płynów w ciągu doby, dochodzi do zagęszczenia moczu, co może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamicy moczowej.
Złoty środek, czyli dieta mieszana
Z troski o zdrowie dróg moczowych kota, warto stosować dietę mieszaną, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Jednocześnie musimy zadbać o to, by zwierzę miało dostęp do świeżej wody, ale nie musi jej już wypijać tyle, ile na suchej diecie.
Koty wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji pokarmu, również z tego względu mieszany model żywienia jest dla nich optymalny. Wymienne serwowanie pupilowi posiłków o różnej konsystencji zwalcza monotonię i rutynę w jego jadłospisie.
Mokra karma zawiera około 80% wody i prawie 4 razy mniej kalorii w 100 g niż sucha. Dzięki niskiej wartości kalorycznej wilgotny pokarm pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zawartość wody w karmie mokrej dla kota oraz jej konsystencja przypominają to, czym nasz mruczek żywiłby się w warunkach naturalnych. Mokre jedzenie jest dla niego bardzo atrakcyjne - aromatyczne i smakowite.
Jak powinna wyglądać prawidłowo skomponowana dieta mieszana? Suchą i mokrą karmę należy podawać w proporcjach 1:9 pod względem masy, z przewagą mokrej karmy. Taka metoda żywienia zapewnia kotu maksymalne wykorzystanie zalet obu rodzajów karm i pozwala utrzymać zwierzę w dobrej formie. W praktyce zalecane kocie menu wygląda następująco: na śniadanie i kolację podaj mruczkowi mokrą karmę, natomiast wychodząc rano do pracy i przed położeniem się spać, nasyp do kociej miseczki odpowiednią porcję suchego jedzenia, tak aby dzienne ilości pokarmu odpowiadały zapotrzebowaniu kalorycznemu Twojego ulubieńca.