WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Dlaczego jest tyle smakow karmy dla kotow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/dlaczego-jest-tyle-smakow-karmy-dla-kotow"}]

Dlaczego jest tyle smaków karmy dla kotów?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Kiedy przyjrzymy się pełnoporcjowym karmom gotowym dla kotów, zauważymy, że są one dostępne w ogromnej ilości smaków. Można wybierać między kurczakiem, indykiem, owocami morza, różnymi rodzajami ryb itd., w zależności od indywidualnych upodobań naszego pupila. Dowiedz się, dlaczego tak jest!

Dlaczego jest tyle smaków karmy dla kotów?

  • Koty charakteryzują się instynktowną potrzebą zmiany smaku.
  • Mnogość dostępnych na rynku smaków karm jest odpowiedzią na specyficzne potrzeby żywieniowe kotów.
  • Koty wymagają pokarmu o różnym smaku, lecz o stabilnym składzie pod względem zawartości substancji odżywczych.

 

Naturalna przyczyna różnorodności smaków

Tak wiele różnych smaków karm dla kotów jest odpowiedzią na specyficzne potrzeby żywieniowe tego gatunku zwierząt. Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka tłumaczy, że: „u kotów występuje zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku, które w naturze chroni wolno żyjące zwierzęta przed wyczerpaniem populacji zdobyczy na danym obszarze, a także zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych poprzez unikanie długotrwałego zjadania pokarmów potencjalnie deficytowych lub szkodliwych”. Instynktowna potrzeba zmiany smaku jest właśnie powodem, dla którego karmy gotowe przeznaczone dla kotów charakteryzują się dużo większą rozmaitością odmian smakowych niż karmy dla psów.


Smak karmy a jej skład

Bardzo ważne jest podkreślenie, że potrzeba zmiany smaku nie dotyczy składu pokarmu. Oznacza to, że koty – podobnie jak psy – wymagają pożywienia o stabilnym składzie pod względem zawartości substancji odżywczych. Jest to niezbędne do utrzymania komfortu trawiennego i zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego (biegunek). Występujące w wielu różnych smakach pełnoporcjowe karmy gotowe – zarówno suche, jak i mokre – gwarantują zaspokojenie naturalnych preferencji kotów, tj. zapewniają różny smak pokarmu przy prawie identycznym składzie odżywczym.


Gdy kotu nie smakuje

Jeśli zauważysz, że Twój pupil odmawia zjedzenia karmy, którą do tej pory pałaszował z apetytem, spróbuj podać mu inny dostępny smak. Pamiętaj także, że koty charakteryzują się szczególnymi wymaganiami dotyczącymi pokarmu, który powinien być atrakcyjny sensorycznie oraz stosunkowo łatwy do pogryzienia i połknięcia. Jedzenie musi być także świeże i podane w czystej miseczce.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records