WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Dlaczego koty uwielbiaja karme whiskas","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/dlaczego-koty-uwielbiaja-karme-whiskas"}]

Dlaczego koty uwielbiają karmę Whiskas?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wiele kotów na całym świecie jest codziennie żywionych karmami Whiskas. Zarówno suche, jak i mokre karmy Whiskas to produkty pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane. Dostarczają one mruczkom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Karmy Whiskas są też chętnie wybierane przez koty.

Dlaczego koty uwielbiają karmę Whiskas?

  • Preferencje pokarmowe kotów kształtują się w bardzo wczesnym okresie rozwoju – być może już w życiu płodowym.
  • Zapachy i smaki karm Whiskas są wynikiem właściwie skomponowanej receptury oraz odpowiedniej obróbki termicznej.
  • Karmy Whiskas są uwielbiane przez koty na całym świecie ponieważ cechują się wyjątkową smakowitością, a jednocześnie zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe mruczków.
  • Większość kotów chętniej zjada pokarmy mokre, podgrzane do temperatury ciała, o zawartości makroskładników i wyglądzie zbliżonych do posiłków dzikich kotów.
  • U kotów występuje zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku (lecz nie składu) pokarmu. Z tego powodu wśród karm Whiskas znajdziemy dużą różnorodność wersji smakowych.
  • Pełnoporcjowe karmy Whiskas są dopasowane do potrzeb zdrowych kotów w zalezności od wieku, stopnia aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.

 

Smak i preferencje pokarmowe kotów ustalają się w bardzo wczesnym okresie rozwoju. Istnieją doniesienia, że może to mieć miejsce już w życiu płodowym. Zatem sposób karmienia kotki w czasie ciąży i laktacji ma ogromny wpływ na zwyczaje żywieniowe jej potomstwa w dorosłym życiu. Po narodzinach kota najważniejszym okresem wpływającym na kształtowanie smaku jest czas między 6. a 12. tygodniem życia” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn. To, co w tym czasie podaje się pupilowi, w dużej mierze determinuje jego „dorosłą dietę”. Dla przykładu mruczki pochodzące z hodowli, w których nie stosuje się mięsa w żywieniu kociąt, nie będą miały na nie wielkiego apetytu w przyszłości. Zresztą nie jest to konieczne. Pełnoporcjowe karmy gotowe zawierają odpowiednie ilości niezbędnych składników pokarmowych, które zaspokajają wszystkie potrzeby pokarmowe kotów.

Koty mają około 500 kubków smakowych. Jest to ilość zdecydowanie mniejsza niż u psów i ludzi, u których występuje odpowiednio około 1700 i 9000 kubków smakowych. Koty rozróżniają 4 smaki: gorzki, kwaśny, słony oraz smak umami (tzn. smak mięsny, bulionowy). Nie mają one możliwości odczuwania smaku słodkiego. Prawdopodobnie mruczki są najbardziej wrażliwe na smak kwaśny, który jest dla nich atrakcyjny. Smak gorzki, na który koty reagują równie mocno, także jest przez nie lubiany (odwrotnie niż u psów). Dla mruczków smak słony jest neutralny, ale może zwiększać ilość pobieranej wody, co jest istotne, gdyż koty zazwyczaj piją zbyt mało. Koci węch nie jest tak wrażliwy jak u psów. Liczba komórek węchowych u kota wynosi około 60-70 milionów. Dla porównania u psa jest to 70-220 milionów, a u człowieka tylko około 5-30 milionów. Jednak węch odgrywa u mruczków znaczącą rolę w procesie spożywania pokarmu i odczuwania smaku. Wykazano, że zwierzęta, które utraciły ten zmysł np. na skutek choroby lub pourazowo, przestawały jeść. W karmach Whiskas zapach i smak są wynikiem właściwie skomponowanej receptury (wysokiej jakości składniki, takie jak mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcz drobiowy) oraz zastosowania odpowiedniej obróbki termicznej. Dodatkowo proces produkcji karm suchych kończy się natryskiem granulek  – są pokrywane specjalną mieszanką niezwykle smakowitych dla kotów tłuszczów i podrobów (np. wątróbki).

W badaniach naukowych na temat preferencji smakowych kotów stwierdzono, że wszystkie ich naturalne zdobycze wykazują się podobnym składem pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i wody, a dorosłe koty, niezależnie od wieku, płci czy przeprowadzonej kastracji, wybierają pokarm, który dostarcza około 50, 40 i 10% energii odpowiednio z białka, tłuszczu i węglowodanów. Stosunek zawartości tych trzech głównych grup składników odżywczych został nazwany profilem metabolicznym. Ta wiedza jest wykorzystywana przy opracowywaniu receptur karm Whiskas. Z tego powodu większość mruczków chętniej zjada pokarmy mokre, podgrzane do temperatury ciała, o zawartości makroskładników i wyglądzie zbliżonych do posiłków dzikich kotów.

Koty – w odróżnieniu od psów – wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku (lecz nie składu) pokarmu. Ten mechanizm chroni w naturalnych warunkach drapieżne koty przed „wyjedzeniem” całej populacji zdobyczy na danym terenie, a jednocześnie zapobiega potencjalnym zatruciom czy niedoborom żywieniowym. Z tego względu wśród karm Whiskas znajdziemy dużą różnorodność wersji smakowych, tak aby każdy kot mógł otrzymać dokładnie to, co lubi.

Receptury karm Whiskas zostały opracowane na podstawie wieloletnich obserwacji prowadzonych m.in. w centrum badawczym Waltham. Dzięki temu karmy są uwielbiane przez koty na całym świecie, ponieważ cechują się wyjątkową smakowitością, a jednocześnie zaspokajają ich wszystkie potrzeby żywieniowe. Pełnoporcjowe karmy Whiskas są dopasowane do potrzeb zdrowych kotów w każdym wieku – od małego kociaka do statecznego seniora, a także stopnia ich aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records