WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Dobra mokra karma dla kota czym powinna sie charakteryzowac","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/dobra-mokra-karma-dla-kota-czym-powinna-sie-charakteryzowac"}]

Dobra mokra karma dla kota - czym powinna się charakteryzować?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Dobra mokra karma dla kota to jedzenie kompletne i zbilansowane. Musi też smakować kotu. Jak wybrać, aby nasz mruczek otrzymał to, co najlepsze? Sprawdź! 

Dobra mokra karma dla kota - czym powinna się charakteryzować?

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi, nie oznacza to jednak, że ich dieta powinna składać się wyłącznie z mięsa. Kompletna karma dla kota powinna składać się z różnych surowców - zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W menu mruczka musi pojawić się białko i tłuszcz oraz wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Znaczenie mają również węglowodany, które są źródłem łatwo przyswajalnej energii oraz włókna pokarmowego sprzyjającego zdrowiu układu pokarmowego. Kompletny i zbilansowany pokarm gotowy opracowany przez specjalistów zawiera wszystkie ważne dla kota składniki odżywcze. Do wyboru mamy suchą i mokrą karmę pełnoporcjową. Zarówno jedna, jak i druga może stanowić wyłączny pokarm dla kota, chociaż dieta mieszana, czyli stosowanie obu formatów (w proporcji 9:1 pod względem masy, z przewagą mokrej karmy) przynosi zwierzęciu najwięcej korzyści. Jak rozpoznać dobrą mokrą karmę dla kota? Przeczytaj.


Spis treści:

 1. Dobra mokra karma dla kota - z czego się składa?
 2. Dobra mokra karma z punktu widzenia kota
 3. Dobre karmy mokre dla kota - bezpieczeństwo
 4. Jaka dieta nie jest korzystna dla kota?
 5. Czym powinna charakteryzować się dobra mokra karma dla kota?

 

Dobra mokra karma dla kota - z czego się składa?

Pełnoporcjowa mokra karma to pokarm kompletny i zbilansowany, który dostarcza kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Z czego powinna składać się dobra karma mokra dla kota?

 • Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi, dlatego mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są głównym składnikiem wszystkich dobrych karm mokrych dla kota, np. karma Whiskas® Smaki Drobiowe w sosie zawiera aż 85% mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego w kawałku. Do produkcji jedzenia dla kotów wykorzystywane jest zarówno mięso (czyli mięśnie szkieletowe), jak i podroby (czyli tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego). Surowce dobierane są w ten sposób, by spełnić wszystkie potrzeby mięsożernych kotów. Są to między innymi: tusze wołowe, korpusy drobiowe, serca, płuca, śledziony, nerki, wątroby, jelita, krew. Koty mają specyficzne wymaganie żywieniowe, a tego rodzaju produkty zawierają substancje odżywcze niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

 • Produkty roślinne

W składzie dobrej mokrej karmy dla kota mogą również pojawić się surowce pochodzenia roślinnego. Niewielkie ilości wybranych produktów roślinnych stanowią źródło ważnych składników odżywczych (np. włókna pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych) i dostarczają łatwo przyswajalnej energii. Zapewniają właściwą teksturę kawałków karmy oraz odpowiednią gęstość sosów lub galaret.

 • Dodatki witaminowe i mineralne

Surowce wykorzystywane do produkcji karm tracą pewne ilości składników odżywczych w czasie obróbki termicznej. Aby uzupełnić deficyty niektórych niezbędnych witamin i składników mineralnych, konieczne jest zastosowanie dodatków witaminowych i mineralnych. Dzięki temu zawartość wszystkich kluczowych składników odżywczych w dobrej mokrej karmie dla kota jest zgodna z normami żywieniowymi i potrzebami mruczków.

 

Dobra mokra karma z punktu widzenia kota

Na jakość dobrej mokrej karmy dla kota należy również spojrzeć z punktu widzenia zwierzęcia. Dla kota najważniejsze są cechy sensoryczne jedzenia. Karmy mokre są chętnie zjadane przez koty, ponieważ ich smak i konsystencja są najbliższe diecie dzikich mięsożerców.


Dobra mokra karma dla kota ma wysoką wilgotność (około 80%) podobnie, jak naturalne zdobycze dziko żyjących kotów (małe ssaki i ptaki). Przodek kota niewiele pił. Pobierał płyny głównie z pożywienia - tkanki drobnej zwierzyny zawierały dla niego wystarczającą ilość wody. Niechęć do picia wody współczesne koty odziedziczyły właśnie po swoim przodku. Podając kotu mokrą karmę, dbamy o jego odpowiednie nawodnienie. Już dwie porcje mokrego jedzenia zapewniają około 73% zalecanej dziennej dawki wody. Nawet jeśli podajemy kotu wyłącznie mokrą karmę, powinniśmy zapewnić mu również stały dostęp do czystej, świeżej wody. 


Karmy mokre dostępne są w postaci kawałków w sosie lub galaretce oraz pasztetu, czy musu. Pakowane są w saszetki, puszki lub tacki. Występują w wielu różnych smakach - można wybierać między odmianami z kurczakiem, wołowiną, łososiem, tuńczykiem, jagnięciną, królikiem i wieloma innymi mięsnymi i rybnymi smakami. Skąd taka różnorodność? Jest to odpowiedź na specyficzne potrzeby żywieniowe kotów. Mają one instynktowną potrzebę zmiany smaku. W naturze w ten sposób chronią się przed wyczerpaniem zasobów zdobyczy na danym terenie, a także zapewniają sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze poprzez unikanie długotrwałego zjadania tych samych pokarmów.


Koty potrzebują pokarmu o różnym smaku, lecz o stabilnym składzie pod względem zawartości substancji odżywczych. Jeśli zauważysz, że Twojemu kotu przestała smakować dotychczas podawana karma, spróbuj podać mu inną tej samej marki, ale o odmiennym smaku, konsystencji lub teksturze. Nagłe zmiany składu pokarmu mogą być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. 


Wybierając dobrą mokrą karmę dla kota, trzeba mieć na uwadze, że koty są szczególnie wymagające jeśli chodzi o świeżość pokarmu. Niewielką porcję wilgotnego jedzenia powinniśmy nakładać do czystej miseczki, aby kot od razu wszystko zjadł. Mokra karma, która zalega w miseczce, szybko się psuje i staje się dla kota nieapetyczna, a nawet szkodliwa.

Dobre karmy mokre dla kota - bezpieczeństwo

Proces produkcji karm mokrych jest regulowany prawnie i kontrolowany na każdym etapie - od pozyskania surowców do uzyskania gotowego produktu. Podczas przetwarzania surowców do produkcji karm gotowych, stosuje się obróbkę mechaniczną (rozdrabnianie, mielenie) oraz obróbkę termiczną. W dodatku karmy wilgotne posiadają hermetyczne zamknięcia, uniemożliwiające dostęp tlenu, co wraz z procesem sterylizacji zapewnia pełną ochronę przed rozwojem chorobotwórczych bakterii. Dzięki temu dobra mokra karma dla kota nie wymaga dodatku konserwantów ani przeciwutleniaczy. Pełnoporcjowy pokarm gotowy jest najbezpieczniejszym sposobem żywienia mruczków. Charakteryzuje się też odpowiednią strawnością, smakowitością, stałością składu oraz kompletnością i zbilansowaniem.

Jaka dieta nie jest korzystna dla kota?

 • Żywienie oparte wyłącznie na mięsie

Pokarm dla kota złożony wyłącznie z mięsa, czyli mięśni poprzecznie prążkowanych, nie jest kompletny i może stać się przyczyną poważnych niedoborów żywieniowych. Z kolei podawanie kotu surowego mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego wiąże się z zagrożeniem mikrobiologicznym. Bakterie, wirusy i pasożyty spożyte przez kota są również niebezpieczne dla jego opiekuna.  

 •  Źle zbilansowana dieta domowa

Niektórzy opiekunowie kotów decydują się na żywienie swoich zwierząt jedzeniem przygotowywanym w domu. Najczęściej odbywa się to w nieodpowiedni sposób. Kotom podaje się niekompletny pokarm, np. wyłącznie mięso lub podroby. Czasami zwierzęta otrzymują resztki z obiadu. Bez specjalistycznej wiedzy bardzo trudno jest ułożyć recepturę zbilansowanej i kompletnej diety do przygotowania w domu. Otyłość, niedobory pokarmowe, problemy trawienne - to tylko niektóre z konsekwencji nieumiejętnego stosowania diet domowych.

 • Mleko i produkty mleczne

Jedyne mleko, jakie z natury może pić kot, przez kilka pierwszych tygodni swojego życia, to mleko pochodzące od kotki. Starsze koty tracą zdolność rozkładania laktozy (cukru mlecznego) i w związku z tym źle trawią mleko. Nie należy im podawać mleka ani produktów mlecznych. Jedyne mleko jakie od czasu do czasu może spożywać kot, to specjalnie opracowane mleko dla kotów w formie przekąski.

 • Jedzenie dla psa

Koty i psy to dwa różne gatunki zwierząt, mają więc odmienne wymagania żywieniowe. Karmy dla psów i kotów charakteryzują się innymi proporcjami składników odżywczych. Długotrwałe spożywanie psiej karmy przez kota może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i związanych z nimi problemów zdrowotnych.

 

Czym powinna charakteryzować się dobra mokra karma dla kota?

Wybierając dobrą mokrą karmę dla kota, musimy sięgać po produkty pełnoporcjowe dostosowane do gatunku (jedzenie dla kota, a nie dla psa) i etapu życia (junior, adult lub senior). Na jakość karmy gotowej dla kotów wpływają: bezpieczeństwo, wartość odżywcza, smakowitość i strawność. Pełnoporcjowe, dobre mokre karmy dla kota gwarantują zaspokojenie naturalnych preferencji tych zwierząt - mają odpowiednią strukturę i teksturę oraz zapach i smakowitość, które odpowiadają mruczkom. Jednocześnie charakteryzują się odpowiednim składem odżywczym.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records