WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Domowe jedzenie dla kota czy gotowe saszetki co wybrac","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/domowe-jedzenie-dla-kota-czy-gotowe-saszetki-co-wybrac"}]

Domowe jedzenie dla kota czy gotowe saszetki? Co wybrać?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Chociaż część opiekunów wierzy, że domowe jedzenie dla kota będzie dobrym sposobem na napełnienie brzuszka pupila oraz dostarczenie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, w rzeczywistości nie jest to prawdą. Dowiedz się, dlaczego domowe jedzenie dla kota może nie być zdrowym wyborem.

Domowe jedzenie dla kota czy gotowe saszetki? Co wybrać?

Spis treści:

  1. Domowa karma dla kota – dlaczego może nie być korzystna dla zdrowia Twojego pupila?
  2. Jedzenie domowej roboty dla kota – które produkty nie zaszkodzą Twojemu pupilowi?
  3. Jeśli nie jedzenie domowe dla kota, to jakie? Jak wybrać dobrą karmę?

 

Domowa karma dla kota – dlaczego nie jest korzystna dla zdrowia Twojego pupila?

 

Żywienie kota wcale nie jest prostą sprawą. Aby zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie, musisz podawać mu określoną ilość niezbędnych dla kota substancji odżywczych oraz kalorii we właściwych dla niego porcjach. Przygotowując domowe jedzenie dla kota, najczęściej o tym nie myślimy, a nawet gdybyśmy chcieli przygotować je z najwyższą dbałością o szczegóły, zwykle po prostu brakuje nam wiadomości z tego zakresu. Bez specjalistycznej wiedzy właściwie niemożliwe jest zapewnienie swojemu pupilowi jadłospisu, który odpowie na wszystkie jego potrzeby. Dlatego znacznie lepszym wyjściem będzie podawanie kotu gotowych posiłków, których skład opracowany został przez ekspertów.

 

Domowe jedzenie dla kota może być szkodliwe, lub nawet toksyczne dla czworonoga, gdyż niektóre pokarmy dla ludzi są trujące dla mruczków. Takich produktów należy bezwzględnie unikać. Natomiast, jeśli Twój pupil ma ochotę na mały kąsek spoza codziennej diety, domowe jedzenie dla kota nie jest surowo wzbronione - w małych ilościach, od czasu do czasu, choć warto jeszcze raz podkreślić, że z pewnością nie jest ono wskazane jako podstawa menu.

 

Jedzenie domowej roboty dla kota – które produkty nie zaszkodzą Twojemu pupilowi?

 

Chociaż podawanie czworonożnemu pupilowi posiłków przygotowywanych w domu nie jest dobrym sposobem karmienia kota, możesz zdecydować się na poczęstowanie go od czasu do czasu niewielką porcyjką gotowanego mięsa czy podrobów. Będzie to wówczas jedynie drobna przekąska.

Przy serwowaniu domowego jedzenia dla kota niezwykle ważny będzie przede wszystkim odpowiedni wybór pokarmu. Wielu opiekunom kocie przysmaki kojarzą się głównie z mięsem, ewentualnie innymi produktami pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza podrobami. Skojarzenie to jest całkiem słuszne, kot jest bowiem zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. Niestety, opiekunowie często zakładają, że właściwą przekąską dla ich pupila będzie podawanie takich produktów w stanie surowym, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą taki posiłek. Zatem, czy kot może jeść surowe mięso? Zgodnie z badaniami naukowymi dotyczącymi zagrożeń mikrobiologicznych – nie powinien. W surowym mięsie i podrobach mogą skrywać się groźne dla zdrowia pupila bakterie, w tym E.coli lub Salmonella. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na niewielką ilość tego typu domowego jedzenia dla kota, wcześniej musisz je ugotować. Pamiętaj również, aby niczego do niego nie dodawać- mruczek nie potrzebuje przypraw. W żadnym wypadku nie podawaj też pupilowi produktów smażonych, które mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

 

Z kotami bardzo często kojarzone jest także mleko, przez co wielu opiekunów decyduje się podać je swoim ulubieńcom. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Do trawienia mleka konieczny jest bowiem enzym nazywany laktazą, który przestaje być aktywny w momencie, gdy kot przestaje żywić się pokarmem matki. Dlatego też w wyniku spożycia mleka u pupila mogą wystąpić reakcje niepożądane, takie jak ból brzucha, niestrawność, wymioty, biegunka, wzdęcia, świąd skóry lub wysypka.

 

Do składników domowego jedzenia dla kota, które ewentualnie możesz podać mu w niewielkich ilościach, należeć będzie również gotowane jajko oraz niektóre ryby. W przypadku tych drugich najlepiej będzie starannie dobrać ich rodzaj. Do ryb, których odrobinę można podać kotu, należą halibut, dorsz, pstrąg, łosoś, flądra, węgorz, okoń, sola i szczupak. Uchodzą one za bezpieczniejsze ze względu na brak obecnych w innych rybach substancji, jak tlenek trójmetyloaminy, który powoduje osłabienie wchłaniania żelaza, a także tiaminaza (w surowym mięsie ryb), niszcząca tiaminę, czyli witaminę B1. Rybę należy przygotować w ten sam sposób, jak mięso, czyli ugotować bez żadnych dodatków.

 

Nie zapomnij jednak, że najlepsze kocie przekąski to te dedykowane tym zwierzętom, stworzone przez specjalistów. Dobrym wyborem będą tu smakołyki Whiskas w formie pysznych pasztecików z delikatnym, miękkim nadzieniem. Możesz też zdecydować się na przekąski, które dodatkowo pozwolą Ci zadbać o zdrowie Twojego pupila, jak Whiskas Anti-Hairballs, który wspomaga usuwanie włosów trafiających do układu pokarmowego podczas kociej pielęgnacji.

 

Jeśli nie jedzenie domowe dla kota, to jakie? Jak wybrać dobrą karmę?

 

Aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ilość składników odżywczych i kalorii, najlepiej wybrać gotową karmę. Przede wszystkim sięgnij po tę określaną jako pełnoporcjowa, ponieważ nazwa ta oznacza właśnie pożywienie zawierające wszystko, co konieczne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego czworonożnego przyjaciela.

 

Bardzo ważne jest również podawanie kotu pokarmów zarówno suchych, jak i mokrych. W przypadku dorosłego zwierzęcia najlepszym wyjściem będzie serwowanie posiłków mokrych rano i wieczorem, a także pozostawianie mu starannie odmierzonej ilości suchych granulek na czas w ciągu dnia oraz na noc. Musisz mieć również świadomość, że oba te typy karmy mają nieco inne cechy.

 

Mokry pokarm dla kota jest mniej kaloryczny od suchego, nawet czterokrotnie, a przy tym zawiera nawet ok. 80% wody, co wspomaga nawodnienie kociego organizmu. Dodatkowo wilgotne jedzenie nęci koty smakowitym aromatem oraz ma konsystencję zbliżoną do naturalnych zdobyczy tych zwierząt. Z kolei suche granulki wspomagają usuwanie osadu z zębów, dbając tym samym o zdrowie jamy ustnej Twojego pupila. Są one również łatwiejsze w przechowywaniu oraz bardziej ekonomiczne.

 

Posiłki dla swojego czworonożnego przyjaciela muszą być dopasowane do wielu czynników, w tym jego wieku, stanu fizjologicznego (na przykład okresu ciąży lub po zabiegu kastracji), masy ciała, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. W przypadku zwierząt o niestandardowych potrzebach, w tym cierpiących na różne choroby, najlepiej skonsultować jadłospis ze specjalistą. W innych przypadkach zwróć uwagę głównie na wiek pupila, ponieważ z biegiem lat zmieniają się jego potrzeby. Przykładowo, dla kociego juniora niezwykle ważne będą między innymi pokarmy bogate w składniki wspomagające wzrost kości, w tym wapń, fosfor oraz witamina D, natomiast u kota-seniora ogromne znaczenie będą mieć substancje wspomagające zdrowie stawów, jak cynk czy NNKT. Pożywienie Whiskas dla każdej grupy wiekowej zapewni Twojemu ulubieńcowi witaminy dla kota, których potrzebuje i pozwolą mu zachować zdrowie i energię przez długi czas, aby mógł z radością poznawać świat.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records