WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Gruby kot jak radzic sobie z nadprogramowymi kilogramami u kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/gruby-kot-jak-radzic-sobie-z-nadprogramowymi-kilogramami-u-kota"}]

Gruby kot - jak radzić sobie z nadprogramowymi kilogramami u kota?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Dbasz o swojego pupila najlepiej, jak tylko potrafisz, a mimo to, Twój kot zdecydowanie nie trzyma smukłej linii? Pamiętaj, że nadwaga i otyłość mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Gruby kot wcale nie jest „uroczy”, „puszysty”, czy „dobrze odżywiony”. Jest po prostu nieszczęśliwy. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do wystąpienia u niego tego typu problemów, a jeśli już się to przytrafi, jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Dowiedz się, jak zadbać o prawidłową masę ciała kot

Gruby kot - jak radzić sobie z nadprogramowymi kilogramami u kociaka?

Spis treści:

  1. Co to znaczy „gruby kot”? Różnica między nadwagą a otyłością
  2. Dlaczego kot jest gruby? Przyczyny nadwagi i otyłości
  3. „Mam grubego kota i co dalej?” Jak poradzić sobie z nadwagą i otyłością u pupila
  4. Co grozi grubemu kotu? Skutki nadwagi i otyłości

 

Co to znaczy „gruby kot”? Różnica między nadwagą a otyłością

 

Niektórzy pojęć „otyłość” i „nadwaga” używają wymiennie, określając nimi dowolnie każdego grubego kota. Jest to jednak spory błąd, są to bowiem dwa różne problemy. Czym się od siebie różnią? Kondycję zwierzęcia ocenia się przede wszystkim dzięki narzędziu, nazywanemu BCS, czyli body condition score.

Nadwaga u kota oznacza, że zwierzę ma masę ciała większą o 15-30% w stosunku do tej prawidłowej. Kot z nadwagą ma żebra wyczuwalne jedynie przy lekkim ucisku, a przy spojrzeniu na niego z boku, można wyraźnie zauważyć, że dół brzucha rysuje się na tym samym poziomie, bądź nawet trochę niżej niż klatka piersiowa. Przy spojrzeniu z góry widać też wyraźnie, że odcinek za klatką piersiową, w obrębie jamy brzusznej, także z tej perspektywy, jest nieco szerszy.

Bardzo gruby kot, czyli kot otyły, to ten, którego masa ciała przekracza prawidłową o ponad 30%. Jego żebra mogą być wyczuwalne przy silniejszym ucisku bądź są właściwie niewyczuwalne. Kot, widziany z góry, jest znacznie szerszy w odcinku jamy brzusznej, a widziany z profilu, ma brzuch na tyle nisko, że optycznie skraca on kończyny. Pamiętaj też, że otyłość to poważna choroba. Dlatego, chociaż nadwagę u kota możesz spróbować zwalczać domowymi sposobami, z otyłością u Twojego pupila poradzi sobie jedynie lekarz weterynarii.

Dla porównania warto wiedzieć również, jak wygląda prawidłowa kocia sylwetka. Jego żebra powinny być bez trudu wyczuwalne pod skórą, pomimo że pozostają one niewidoczne. Ciało zwierzęcia- oglądane z góry- powinno przybierać kształt klepsydry. Pamiętaj, że tylko kot o prawidłowej masie ciała, może radośnie i z zapałem odkrywać świat. Dlatego tak ważne jest, aby Twój ulubieniec ją zachował.

 

 

Dlaczego kot jest gruby? Przyczyny nadwagi i otyłości

 

 

Grube koty najczęściej są takie z bardzo prostej przyczyny – nadmiernej ilości dostarczanych zwierzęciu kalorii. Dlatego niezwykle istotne jest podawanie pupilowi zbilansowanej karmy, która odpowie na wszystkie jego potrzeby, w tym zapewni właściwą ilość energii. Najlepszym dla Twojego podopiecznego sposobem będzie podawanie mu gotowych posiłków, o składzie opracowanym przez specjalistów. Produkty Whiskas to doskonały sposób na zdrowe żywienie Twojego małego odkrywcy, które pomogą mu zachować nie tylko figurę i piękny wygląd, lecz także radość i chęć poznawania świata.

Poza samym wyborem typu jedzenia musisz pamiętać także o jego właściwym porcjowaniu. Koty, żyjące na wolności, spożywają niewielkie ilości pokarmu podczas jednego posiłku, za to jadają dość często. Podobnie powinno wyglądać żywienie Twojego pupila w domu. Powinien on dostawać mokre pokarmy rano i wieczorem, natomiast w ciągu dnia oraz na noc należy pozostawić mu dostęp do suchej karmy, oczywiście również w starannie odmierzonej porcji. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby podawać pupilowi kocie przysmaki, musisz jednak pamiętać, że nie mogą one stanowić więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego ulubieńca. Pamiętaj, że gruby kot to najczęściej ten, który nie ma dobrze ułożonego jadłospisu!

Kocia natura to nie tylko częste jedzenie małych porcji, lecz także odpowiednia dawka ruchu. W końcu krewniacy kota na wolności muszą zdobywać pożywienie, polując. Pod względem potrzeby ruchu, Twój pupil wcale się od nich nie różni. Niech nie zmyli Cię jego skłonność do drzemek! Dzikie koty potrzebują dużo snu, aby zachować siły na zdobywanie pokarmu, czy patrolowanie terenu. Dlatego też pamiętaj, że Twój kot również potrzebuje ruchu. Postaraj się mu go zapewnić. Możesz, na przykład, zachęcać go do tego za pomocą zabawek. Szczególnie przydatne będą tu na przykład specjalne wędki, uwielbiane przez czworonogi. Dobrym pomysłem będzie również urządzenie mu kocich kryjówek czy miejsc do wspinaczki.

Często mówi się również o problemie nadwagi i otyłości wśród kotów po kastracji. Rzeczywiście, mają one większe skłonności do tycia, chociaż z pewnością nie są na nią skazane. W ich przypadku dużym problemem może być nagłe zaburzenie równowagi hormonalnej, jakie występuje po zabiegu. Powinna się ona jednak wyrównać po kilkunastu tygodniach, które są kluczowe dla zachowania smukłej sylwetki. W tym czasie kot może bowiem odczuwać wzrost łaknienia, podczas gdy zdolności metabolizowania tłuszczu spada. Jeśli nie masz pewności, jak powinna wyglądać dieta Twojego pupila w tym czasie, zasięgnij porady u lekarza weterynarii.

Gruby kot może stać się taki również ze względu na wiek. Chociaż opiekunowie nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, już siedmioletnie zwierzę jest kocim seniorem. W tym wieku przede wszystkim obniża się jego aktywność fizyczna, dlatego Twój pupil będzie wtedy potrzebować mniejszej ilości kalorii w pożywieniu. Uwzględnij to w planowaniu jego codziennego jadłospisu. Dobrym sposobem będzie po prostu dobór specjalnej, pełnoporcjowej, gotowej karmy, na przykład z serii Whiskas 7+, oferującej zarówno chrupiące, suche granulki, jak i mokre pokarmy, w tym mięsiste kawałki w galaretce. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące karmienia ulubieńca w tym wieku, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj również, że nawet starsze koty nie powinny rezygnować z ruchu. Po prostu mają na niego mniejszą ochotę, a zachęcanie pupila do radosnej zabawy może mu tylko wyjść na zdrowie.

Do przyczyn problemu nadwagi i otyłości mogą należeć także niektóre choroby. Gruby kot może cierpieć na niedoczynność tarczycy, bądź nadczynność kory nadnerczy, czy inne schorzenia endokrynologiczne. Niekiedy źródłem nadmiaru kilogramów są także problemy z układem ruchu, które mogą sprawiać Twojemu pupilowi kłopoty z podejmowaniem aktywności fizycznej, a nawet ją uniemożliwiać.

W niektórych przypadkach przyczyną zwiększenia masy ciała u grubego kota mogą być również zaburzenia psychiczne. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel widocznie się objada, być może jest w dużym stresie, a nawet przeżywa stany depresyjne. Ta choroba kojarzona jest przede wszystkim z ludzką psychiką, jednak zwierzęta także mogą na nią cierpieć. Jeżeli sądzisz, że może to dotyczyć Twojego pupila, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii. Dzięki temu uda Ci się przywrócić zwierzęciu dobry nastrój i sprawić, że znów będzie z radością i wrodzoną ciekawością poznawać świat, który go otacza.

 

 

„Mam grubego kota i co dalej?” Jak poradzić sobie z nadwagą i otyłością u pupila

 

 

Odchudzanie grubego kota na własną rękę jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy kot cierpi jedynie na nadwagę. Otyłość jest bowiem chorobą, dlatego w jej przypadku odchudzanie powinno być przeprowadzone wyłącznie pod czujnym okiem lekarza weterynarii. Koniecznie wybierz się do niego z tym problemem i nie próbuj odchudzać pupila na własną rękę.

Jeśli Twój ulubieniec ma „jedynie” nadwagę, możesz spróbować odchudzić go samodzielnie. Pierwszym krokiem z pewnością powinno być przyjrzenie się żywieniu. Czy na pewno karmisz swojego ulubieńca zdrowymi posiłkami? A może zdarza Ci się podawać mu „ludzkie” jedzenie, zupełnie nieodpowiednie dla czworonogów? Pamiętaj również, że chociaż kot co pewien czas ma naturalną potrzebę zmiany smaku spożywanego jedzenia, nie oznacza to, że należy zupełnie zmienić jego dietę, na przykład na jedzenie domowe. Wystarczy jedynie zmienić wersję smakową lub konsystencję gotowego pokarmu dla kotów. Jeśli do tej pory Twój podopieczny jadł głównie posiłki o smaku ryby, spróbuj podać mu te o smaku drobiu czy czerwonego mięsa i obserwuj jego reakcję, aby dobrać ten, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Zwróć również uwagę na to, że mokre karmy zawierają około 4 razy mniej kalorii niż suche jedzenie (w przeliczeniu na masę produktu). Z tego powodu są idealnym posiłkiem dla kota z nadwagą lub z tendencją do przejadania się.

Dokładnie trzymasz się zaleceń, podanych na opakowaniach, jednak i tak masz pod dachem grubego kota? Pamiętaj, że sugerowane ilości są jedynie szacunkowe, każdy kot jest bowiem inny i ma nieco inne potrzeby. Na początek spróbuj podawać mu mniejsze porcje i jeśli zauważysz, że Twój ulubieniec powoli zaczyna tracić na wadze, może to oznaczać, że potrzebuje on po prostu nieco mniej kalorii. Pamiętaj jednak, aby porcje te zmniejszać bardzo ostrożnie. W żadnym wypadku nie możesz też urządzić kotu głodówki! Zwierzęta te mają bardzo specyficzny metabolizm i nie są w stanie wytrzymać długo bez pokarmu. Już po dwóch dniach mogą pojawić się u nich poważne problemy ze zdrowiem, w tym niezwykle groźne stłuszczenie wątroby, które prowadzi do śmierci. Optymalna utrata masy ciała u kota to ok. 1-2% tygodniowo.

Problemem grubego kota może być również mała aktywności fizyczna. Zapewnij mu ją, bawiąc się z nim na przykład wspomnianą już wędką. Możesz użyć także różnego typu piłeczek czy myszek, wszystkiego, co tylko lubi Twój pupil. Początkowo może on szybko się męczyć ze względu na nadwagę, jednak nie poddawaj się i stopniowo wydłużaj czas zabawy. Możesz też podarować ulubieńcowi na przykład specjalny domek-drzewko dla kotów, z platformami, budkami i drapakami, na którym będzie mógł się bawić, gdy wyjdziesz z domu, na przykład, do pracy. Tu możesz także umieścić miseczkę z suchym pokarmem- pupil będzie musiał wykonać aktywność za każdym razem, kiedy będzie chciał schrupać smaczny kąsek.

 

 

Co grozi grubemu kotu? Skutki nadwagi i otyłości

 

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że gruby kot, który cierpi na nadwagę, prawdopodobnie już wkrótce zamieni się w kota otyłego. Oczywiście tylko wtedy, gdy nikt mu nie pomoże. To od Ciebie zależy samopoczucie, zdrowie i przyszłość Twojego pupila, dlatego nie zwlekaj i zacznij działać, aby Twój przyjaciel spędził z Tobą wiele szczęśliwych lat!


Gruby kot może cierpieć z powodu wielu problemów ze zdrowiem. Należeć do nich będą między innymi:

 

  • schorzenia układu kostno-stawowego, w tym różnego typu zwyrodnienia stawów i dyskopatia kręgosłupa, które dodatkowo utrudniają kotu poruszanie,
  • choroby układu pokarmowego,
  • niewydolność nerek,
  • cukrzyca typu II,
  • schorzenia układu moczowego, przede wszystkim kamica nerkowa,
  • choroby serca i układu krążenia, w tym, między innymi, nadciśnienie,
  • stłuszczenie wątroby oraz jej niewydolność,
  • problemy ze skórą,
  • osłabienie układu immunologicznego,
  • zmiany nowotworowe.

 

Wszystkie te problemy są niezwykle groźne dla zwierzęcia, a wiele z nich może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego pamiętaj, że gruby kot jest w poważnym niebezpieczeństwie. Zadbaj o niego najlepiej, jak potrafisz i rozpieszczaj go z rozsądkiem, w tym jedynie za pomocą pokarmów przeznaczonych dla kotów. Tylko dzięki odpowiedniemu dbaniu o swojego ulubieńca zapewnisz mu długie, szczęśliwe życie.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records