WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Gotowa karma dla kota a zywienie domowe","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/gotowa-karma-dla-kota-a-zywienie-domowe"}]

Gotowa karma dla kota a żywienie domowe

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wybór właściwego pokarmu dla kota jest niezwykle istotny, ponieważ żywienie wpływa znacząco na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia naszego ulubieńca. Kompletne i zbilansowane karmy gotowe, oznaczone na etykiecie, jako pełnoporcjowe, zaspokajają wszystkie zapotrzebowania żywieniowe zwierząt, dla których są przeznaczone.

 

  • Czosnek, cebula, szczypiorek, czekolada, winogrona i rodzynki są dla kotów toksyczne.
  • Koty wykazują tzw. instynktowną potrzebę zmiany smaku, wymagają jednak pokarmu stałego pod względem składu.
  • Karmy gotowe dla kotów są dostępne w wielu wariantach smakowych, co jest zgodne z ich instynktownymi potrzebami żywieniowymi.

 

Oznacza to, że dostarczają one wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnie z normami żywieniowymi (FEDIAF).
 

Gotowe karmy pełnoporcjowe

Karmy pełnoporcjowe cechują się bezpieczeństwem, co oznacza, że nie zawierają niczego, co mogłoby negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt (np. czynników mikrobiologicznych czy toksyn). Mają też stały skład, który zapewnia im komfort trawienny i pomaga zachować zdrowie przewodu pokarmowego. Jak mówi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka „urozmaicenie pokarmu, czyli częste zmiany składu, są jednym z głównych powodów niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego u kotów”.

Zespół dietetyków zwierzęcych, opracowując receptury poszczególnych karm, uwzględnił także zwyczaje żywieniowe kotów. Zwierzęta te wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku pokarmu (ale nie składu!). Wieloletnie prace badawcze zaowocowały mnogością karm o różnych smakach. Jeśli więc Twój ulubieniec przestanie jeść pokarm np. z kurczakiem, bez problemu możesz mu zaproponować posiłek z jagnięciną lub łososiem.

Gotowa karma pełnoporcjowa charakteryzuje się także odpowiednio wysoką strawnością, która umożliwia przyswojenie wystarczających ilości składników odżywczych, oraz smakowitością, dzięki której Twój mruczek będzie nie tylko zjadał całą porcję podanego jedzenia, ale nawet wylizywał miskę do czysta. A ty będziesz mieć pewność, że dbasz o swojego kota najlepiej, jak się da.
 

Domowe żywienie kotów

A co z jedzeniem domowym? Przeanalizujmy fakty. Przygotowanie kompletnego pokarmu dla kota wymaga specjalistycznej wiedzy nie tylko na temat zapotrzebowań żywieniowych zwierząt, ale także specyfiki trawienia i metabolizmu oraz przebiegu procesów obróbki pokarmu. Procesy te powinny być precyzyjnie kontrolowane i powtarzalne, tak, aby możliwe było uzyskanie produktu stałego pod względem składu. Przygotowując pokarm dla kota w domu, zazwyczaj nie znamy składu poszczególnych produktów, które stosujemy, nie kontrolujemy także ani strat substancji odżywczych ani powstawania nowych związków chemicznych podczas gotowania czy pieczenia. Dlatego też, w wielu przypadkach, pokarmy domowe nie są właściwie zbilansowane, kompletne i stałe, wobec tego nie odpowiadają wymaganiom żywieniowym kotów. Co więcej, istnieje wiele produktów, na co dzień zjadanych przez ludzi, które dla kotów są toksyczne, zatem niebezpieczne. Należą do niech m.in. czosnek, cebula, rodzynki, winogrona i czekolada. Z kolei podawanie kotu pokarmów zawierających surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego jest obarczone dużym ryzykiem ze względu na prawdopodobieństwo zanieczyszczenia mikrobiologicznego.
 

Najlepsze jedzenie dla kota

Wróćmy więc do rozwiązania optymalnego, czyli gotowych karm pełnoporcjowych. Warto podkreślić, że niejednokrotnie są one tańsze od kompletnego i zbilansowanego pokarmu przygotowywanego w domowej kuchni i, czego nie da się przecenić, zdecydowanie bardziej praktyczne. Przygotowanie domowego posiłku wymaga sporo czasu i zaangażowania, natomiast otwarcie puszki, torebki czy saszetki zajmuje zaledwie chwilkę. Ponadto gotową karmę wygodnie się przechowuje, łatwo jest także podawać ją w odpowiednich ilościach, co gwarantuje dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii. Pamiętaj, że stosując karmę pełnoporcjową, będziesz troskliwie dbać o zdrowie swojego ulubieńca, a on będzie mruczał i ocierał się o Twoje kolana z wdzięcznością.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records