WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Ile kot powinien jesc poradnik jak karmic ale nie przekarmic kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/ile-kot-powinien-jesc-poradnik-jak-karmic-ale-nie-przekarmic-kota"}]

Ile kot powinien jeść? Poradnik jak karmić, ale nie przekarmić kota

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Ile razy dziennie należy karmić kota i jaką ilość karmy mu podawać? To bardzo ważne pytanie, ponieważ to, ile kot powinien jeść, jak również częstotliwość posiłków, ma istotny wpływ na jego zdrowie.

Ile kot powinien jeść? Poradnik jak karmić, ale nie przekarmić kota

Troskliwy opiekun powinien zadbać nie tylko o jakość pełnoporcjowej karmy, ale także o dodatkowe smakołyki nagradzające pupila oraz o odpowiednio dobraną ilość pokarmu. Zarówno zbyt rzadko wypełniana miseczka, jak i nadmiar karmy może mieć negatywny wpływ na kondycję kota. Sprawdź, ile kot powinien jeść, aby mógł cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem każdego dnia!  

 

Spis treści:

  1. Ile razy dziennie je kot?
  2. Ile kot powinien jeść? 
  3. Ile mokrej karmy powinien jeść kot?
  4. Sucha karma – jak często i w jakiej ilości?
  5. Przekąski jako urozmaicenie posiłków kota 

 

Ile razy dziennie je kot?

Koty to zwierzęta, które z natury mają silny instynkt łowiecki. Nasi mali przyjaciele  mają zapisane w genach zachowania swoich dziko żyjących przodków. Aktualnie koty niewychodzące są jednak uzależnione od karmy podawanej im przez kochającego opiekuna. Dlatego tak ważne jest dostosowanie karmienia kota do jego potrzeb. Aby zapewnić zwierzęciu dobrostan, należy uwzględnić jego wymagania wynikające z naturalnych instynktów, jak również specyficznych warunków i stylu życia ulubieńca. Jak często karmić kota i ile suchej oraz mokrej karmy powinien jeść kot?

 

Jeśli zależy Ci na żywieniu kota zgodnie z jego naturą, najlepiej odzwierciedla to połączenie mokrej oraz suchej karmy. Taki sposób żywienia miauczącego przyjaciela pozwala na pozostawienie mu swobody, nieco przypominającej łowy jego przodków. Mokrą karmę możesz podać zwierzęciu na śniadanie oraz kolację, czyli wówczas, gdy zwykle jesteś w domu i możesz zaserwować ilość karmy w sam raz na jedną porcję, czyli np. jedną saszetkę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zwierzę spożyje świeży pokarm, a resztki w miseczce nie zepsują się podczas Twojej nieobecności. Sucha karma może natomiast stanowić pozostałe posiłki spożywane przez kota w ciągu dnia, a także w nocy, jeśli zwierzę poczuje głód. Pamiętajmy, że nasi mali łowcy bywają bardzo aktywni o świcie, kiedy my jeszcze mocno śpimy. 

 

Regularny dostęp do suchej karmy pozwala zwierzęciu na spożywanie nawet kilkunastu mniejszych posiłków w ciągu doby, co najlepiej odzwierciedla naturalne żywienie dzikich kotów. Podawanie zwierzęciu wyłącznie mokrej karmy również jest możliwe, ale tylko, jeśli pozostajesz w domu przez większość dnia i  podajesz świeże posiłki do czystej miseczki.  

 

Pamiętaj jednak, że dobowa ilość karmy, zarówno mokrej jak i suchej, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb energetycznych zwierzęcia. Kot, który ma stały dostęp do karmy, może nadmiernie przybierać na wadze. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej ilości rozrywek i zabawy w ciągu dnia, możesz przekarmić przyjaciela. 

 

  

Ile kot powinien jeść? 

Ilość karmy, a także jej rodzaj oraz kaloryczność, zawsze należy dobierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami kota. To, ile kot powinien jeść, zależy przede wszystkim od jego wieku, masy ciała, rasy, a także stanu zdrowia oraz przebytego zabiegu kastracji lub sterylizacji. 

 

Kocięta oraz młode koty, które intensywnie się rozwijają i rosną, mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Mali przyjaciele są również najbardziej aktywni, chętni do zabawy. Natomiast u kotów starszych metabolizm naturalnie spowalnia, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie dostarczane wraz z karmą. Wiek senioralny, w zależności od rasy, rozpoczyna się ok. 7 roku życia. W tym okresie nasi pupile narażeni są najbardziej na otyłość i nadwagę u kotów. Pamiętajmy jednak, że od ok. 14 roku życia następuje naturalny spadek beztłuszczowej masy ciała kota, przez co jest on narażony na zjawisko odwrotne, czyli niedowagę.  

 

Warto jednak pamiętać, że wiek nie jest jedynym wyznacznikiem potrzeb kota. Istotny jest także tryb życia naszego przyjaciela. Jeśli kot ma dużo swobody i jest wypuszczany do ogrodu, zwykle zwiększają się jego wymagania energetyczne. Koty niewychodzące, którym nie dostarczamy odpowiedniej ilości rozrywek, mogą natomiast nie potrzebować tak dużej porcji kalorii. Przyjrzyjmy się więc zachowaniu zwierzęcia i skrupulatnie przeliczmy, ile kot powinien jeść, zwracając uwagę na dostarczane kalorie. Podawanie zwierzęciu domowych, zbyt tłustych posiłków przy jednocześnie niskich potrzebach kalorycznych jest prostą drogą do nadmiernego, niekorzystnego zwiększenia masy ciała.      

 

Warto pamiętać, że duży apetyt u kota nie oznacza, że potrzebuje on większej ilości kalorii. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza koty poddane sterylizacji lub kastracji, pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie mogą mieć większy apetyt, ale jednocześnie wolniejszy metabolizm. W takich przypadkach bardzo ważne jest podawanie zwierzęciu pełnoporcjowej karmy o niższej kaloryczności, dostosowanej do jego potrzeb. Wiedząc, ile kot powinien jeść, zadbamy o jego kondycję ciała, nie dopuszczając do nadwagi i jednocześnie dostarczymy zwierzęciu wszystkich składników niezbędnych do zachowania zdrowia.  

 

Ile mokrej karmy powinien jeść kot?

Karma gotowa stanowi wartościowe źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin dla kota, mikroelementów oraz kwasów tłuszczowych w diecie kota. Co więcej, koty zwykle uwielbiają mokrą karmę ze względu na jej mięsistość i aromat. Natomiast widząc miseczkę w pełni opróżnioną przez zachwyconego kota, także opiekun czerpie sporo radości. Nic tak nie uszczęśliwia, jak widok zadowolonego, pełnego energii i zdrowego zwierzęcia. Jeśli chcesz sprostać zadaniu, jakim jest opieka nad czworonożnym członkiem rodziny, musisz wiedzieć, ile kot powinien jeść.

 

Decydując się na mieszany model żywienia kota, zapewniasz podopiecznemu kompletne źródło wartości odżywczych. Karma mokra powinna stanowić większość kociej diety. Optymalny stosunek jedzenia mokrego do suchego pod względem masy wynosi  9:1 (np.180 g karmy mokrej i 20 g suchej).

 

Ile kot powinien jeść mokrej karmy w ciągu doby? Najdogodniejszy schemat jedzenia uwzględnia mokrą karmę podawaną jako śniadanie i kolację. Kot powinien opróżnić całą miseczkę, a ewentualne resztki usuńmy, ponieważ mogą się szybko zepsuć w czasie naszej nieobecności.   

 

Sucha karma – jak często i w jakiej ilości? 

Mokra karma jest bardzo dobrym sposobem na dostarczenie zwierzęciu idealnej ilości wartości odżywczych. Pozwala także na zaspokojenie ponad 70% dobowego zapotrzebowania na wodę. Nasi aktywni przyjaciele potrzebują jednak czegoś więcej, by móc zachować zdrowie i cieszyć się każdą chwilą. Koty lubią podjadać, dlatego wiedząc, ile razy dziennie je kot, warto pamiętać o jego instynktach i chęci zdobywania. Zapewnijmy więc zwierzęciu dostęp do zdrowych posiłków, również podczas naszej nieobecności w domu, podając pupilowi kompletną suchą karmę. 

 

Jeśli wiesz, ile kot powinien jeść, a raczej ile kalorii powinien przyjmować, przelicz ilość kalorii dostarczanych zwierzęciu wraz z dwoma posiłkami w formie karmy mokrej. Pozostała ilość powinna odpowiadać kaloriom dostarczanym wraz z karmą suchą. Ewentualne wątpliwości dotyczące zapotrzebowania energetycznego Twojego kompana z pewnością wyjaśni lekarz weterynarii. 

 

Po obliczeniu wartości kalorycznej suchej karmy odmierz porcje posiłków. Ile razy dziennie karmić kota suchą karmą?  Najlepiej podaj zwierzęciu połowę wyliczonej karmy po śniadaniu, tak by miał do niej dostęp w ciągu dnia. Kolejną część możesz udostępnić zwierzęciu po kolacji, tuż przed położeniem się spać. Sucha karma nie zepsuje się, jeśli kot nie zje jej bezpośrednio po nałożeniu do miski, więc możesz być spokojny, że zwierzę w razie uczucia głodu będzie miało dostęp do świeżego pokarmu. 

 

Przekąski jako urozmaicenie posiłków kota

Wiesz już, ile powinien jeść kot, a także, że jego posiłki powinny być porcjowane kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Obserwując naszego podopiecznego podczas codziennych harców, z pewnością nie dziwi Cię, że również sposób jego żywienia jest „intensywny”. Koty to urodzeni odkrywcy, ale także łowcy. 

 

Pozwólmy więc zwierzęciu na cieszenie się smakowitą karmą. Dajmy kotu możliwość odkrywania smaków poprzez podawanie wyśmienitej karmy o różnej konsystencji – suchej i mokrej naprzemiennie. Sposobem na zdobywanie (łowy) może natomiast być przekąska, jako forma nagrody. Podawanie ukochanemu kompanowi przekąsek opracowanych przez specjalistów żywienia nie zaburzy jego dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i kalorie, a jednocześnie pozwoli na sprawienie kotu wyjątkowej przyjemności. 

 

Pamiętaj jednak, że przekąski nie powinny przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. Jeśli więc podajesz przyjacielowi przekąskę, zmniejsz porcję karmy o ilość odpowiadającą kaloriom zawartym w przysmaku. Zapewnij zwierzęciu również zabawę, najlepiej wspólną, dzięki czemu smakowita przekąska będzie dla niego wynagrodzeniem i zdrowym smakołykiem, a także wyczekiwanym uznaniem kochającego opiekuna. Nie zapominaj również, że chociaż koty niechętnie piją wodę, jest ona dla nich bardzo ważna. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records