WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Karmy lecznicze dla kotow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/karmy-lecznicze-dla-kotow"}]

Karmy lecznicze dla kotów

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Prawidłowe żywienie kotów polega na podawaniu im kompletnego i zbilansowanego pokarmu, zaspokajającego ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

 

  • Dietoterapia to leczenie za pomocą diety dobranej odpowiednio do potrzeb chorego kota.
  • Karmy lecznicze mają tak zmodyfikowany skład, aby nadmiernie nie obciążać chorych tkanek i wspomagać ich regenerację.
  • Karmy lecznicze powinno się zawsze podawać pod nadzorem lekarza weterynarii, który zaleci rodzaj diety oraz sposób i okres jej stosowania.

 

W przypadku zdrowych mruczków stosuje się tak zwane karmy bytowe, w których ilości poszczególnych substancji odżywczych są zgodne z wartościami podanymi w normach żywieniowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z chorym kotem. Wówczas wskazana jest modyfikacja żywienia dostosowana do problemu zdrowotnego, z jakim zmaga się nasz pupil.


Dietoterapia

Kiedy nasze zwierzę choruje, odpowiednio dobrany przez specjalistę pokarm może znacząco ułatwić powrót do zdrowia. Jest to tzw. dietoterapia, czyli leczenie za pomocą diety, w której modyfikacji ulega ilość składników odżywczych, ich rodzaj, a także zawartość konkretnych surowców (źródeł substancji pokarmowych) tak, aby wspierać regenerację uszkodzonych tkanek, nie obciążać chorych narządów i wspomagać powrót do zdrowia. Dieta lecznicza powinna zawierać takie ilości niezbędnych składników odżywczych, aby spełniać minimalne zapotrzebowanie żywieniowe kotów. Istnieją jednak wyjątki – np. diety wykorzystywane w leczeniu niewydolności nerek, które powinny zawierać stosunkowo małe ilości białka i fosforu, które dla zdrowego kota mogą być niewystarczające, a przez to szkodliwe. Tego typu modyfikacje powinniśmy stosować tylko wtedy, kiedy są ku temu bezwzględne wskazania medyczne. Innym przykładem są diety stosowane w chorobach dolnych dróg moczowych, w przypadku których wymagana jest specyficzna ilość minerałów i białka. Ich długotrwałe podawanie także może być szkodliwe, dlatego zaleca się je tylko w okresie leczenia i powrotu do zdrowia. Należy również pamiętać, że diety lecznicze nie zapobiegają wystąpieniu choroby u zdrowych zwierząt.


Różne choroby – odmienne żywienie

W zależności od choroby dotykającej naszego pupila stosuje się różnego rodzaju pokarmy. Wygodnym wyborem jest podawanie gotowych diet leczniczych. Znajdziemy wśród nich specjalistyczne karmy – zarówno suche, jak i mokre – przeznaczone dla chorych kotów z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Dla przykładu, diety dla kotów z niewydolnością nerek charakteryzują się ograniczoną zawartością wysokiej jakości białka, dzięki czemu zmniejsza się wytwarzanie toksycznych metabolitów w organizmie zwierzęcia. W takiej diecie konieczne jest również obniżenie ilości fosforu oraz dodatek odpowiednich witamin i substancji przeciwutleniających. Z kolei gdy nasz pupil boryka się z alergią pokarmową, wykorzystuje się diety tzw. hipoalergiczne z białkiem hydrolizowanym, czyli „pociętym” na małe cząsteczki, które nie wywołują reakcji układu odpornościowego. Lecznicze posiłki dla chorego kota możemy także przygotować w domu, lecz jest to bardziej skomplikowane i pracochłonne, choć czasem konieczne, kiedy chore zwierzę odmawia jedzenia karm gotowych.
 


Dietoterapia – zawsze pod okiem lekarza weterynarii

Niezależnie od wybranej metody pamiętajmy, że gotową dietę leczniczą lub pokarm domowy dla chorego pupila powinniśmy podawać zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dostosuje on optymalne pożywienie dla naszego mruczka, a także ustali sposób i okres stosowania diety. Dzięki temu umożliwimy pupilowi szybszy powrót do zdrowia, jednocześnie mu nie szkodząc.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records