WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Prawidłowe żywienie kotów polega na podawaniu im kompletnego i zbilansowanego pokarmu, zaspokajającego ich całe zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Karmy lecznicze dla kotów

  • Dietoterapia to leczenie za pomocą diety dobranej odpowiednio do potrzeb chorego kota.
  • Karmy lecznicze mają tak zmodyfikowany skład, aby nadmiernie nie obciążać chorych tkanek i wspomagać ich regenerację.
  • Karmy lecznicze powinno się zawsze podawać pod nadzorem lekarza weterynarii, który zaleci rodzaj diety oraz sposób i okres jej stosowania.

 

W przypadku zdrowych mruczków ilości poszczególnych substancji odżywczych powinny być zgodne z wartościami podanymi w normach żywieniowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z chorym kotem. Wówczas wskazana jest modyfikacja żywienia dostosowana do problemu zdrowotnego, z jakim zmaga się nasz pupil.


Dietoterapia

Kiedy nasze zwierzę choruje, odpowiednio dobrany przez specjalistę pokarm może znacząco ułatwić powrót do zdrowia. Jest to tzw. dietoterapia, czyli leczenie za pomocą diety. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „dietoterapia polega na modyfikacji ilości składników odżywczych, ich rodzaju, a także zawartości konkretnych surowców (źródeł substancji pokarmowych) tak, aby wspierać regenerację uszkodzonych tkanek, nie obciążać chorych narządów i wspomagać powrót do zdrowia”. Dieta lecznicza powinna zawierać takie ilości niezbędnych składników odżywczych, aby spełniać minimalne zapotrzebowanie żywieniowe kotów. Istnieją jednak wyjątki – np. diety wykorzystywane w leczeniu niewydolności nerek, które powinny zawierać stosunkowo małe ilości białka i fosforu, które dla zdrowego kota mogą być niewystarczające, a przez to szkodliwe. Tego typu modyfikacje powinniśmy stosować tylko wtedy, kiedy są ku temu bezwzględne wskazania medyczne. Innym przykładem są diety stosowane w chorobach dolnych dróg moczowych, w przypadku których wymagana jest specyficzna ilość minerałów i białka. Ich długotrwałe podawanie także może być szkodliwe, dlatego zaleca się je tylko w okresie leczenia i powrotu do zdrowia. Należy również pamiętać, że diety lecznicze nie zapobiegają wystąpieniu choroby u zdrowych zwierząt.


Różne choroby – odmienne żywienie

W zależności od choroby dotykającej naszego pupila stosuje się różnego rodzaju pokarmy. Wygodnym wyborem jest podawanie gotowych diet leczniczych. Znajdziemy wśród nich specjalistyczne karmy – zarówno suche, jak i mokre – przeznaczone dla chorych kotów z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Dla przykładu, diety dla kotów z niewydolnością nerek charakteryzują się ograniczoną zawartością wysokiej jakości białka, dzięki czemu zmniejsza się wytwarzanie toksycznych metabolitów w organizmie zwierzęcia. W takiej diecie konieczne jest również obniżenie ilości fosforu oraz dodatek odpowiednich witamin i substancji przeciwutleniających. Z kolei gdy nasz pupil boryka się z alergią pokarmową, wykorzystuje się diety tzw. hipoalergiczne z białkiem hydrolizowanym, czyli „pociętym” na małe cząsteczki, które nie wywołują reakcji układu odpornościowego. Lecznicze posiłki dla chorego kota możemy także przygotować w domu, lecz jest to bardziej skomplikowane i pracochłonne, choć czasem konieczne, kiedy chore zwierzę odmawia jedzenia karm gotowych.


Dietoterapia – zawsze pod okiem lekarza weterynarii

Niezależnie od wybranej metody pamiętajmy, że gotową dietę leczniczą lub pokarm domowy dla chorego pupila powinniśmy podawać zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dostosuje on optymalne pożywienie dla naszego mruczka, a także ustali sposób i okres stosowania diety. Dzięki temu umożliwimy pupilowi szybszy powrót do zdrowia, jednocześnie mu nie szkodząc.