WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Karmy uzupelniajace dla kotow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/karmy-uzupelniajace-dla-kotow"}]

Karmy uzupełniające dla kotów

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Na półkach sklepowych jest bardzo duży wybór karm przeznaczonych dla kotów. Kiedy zastanawiamy się, którą wybrać dla naszego mruczka, warto zwrócić uwagę na to, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia. Na etykiecie umieszczonej na opakowaniu powinna znaleźć się między innymi informacja, czy dana karma jest pełnoporcjowa, czy uzupełniająca.

Karmy uzupełniające dla kotów

  • Karmy uzupełniające nie mogą być stosowane jako jedyne źródło substancji odżywczych, gdyż nie są kompletne i zbilansowane.
  • Należące do karm uzupełniających przysmaki pomagają w budowaniu pozytywnej relacji między człowiekiem a kotem oraz wspierają proces nauki zwierzęcia.
  • Przekąski funkcjonalne wpływają pozytywnie na zdrowie zwierzęcia dzięki zawartości konkretnych składników oraz odpowiedniemu kształtowi i właściwej teksturze.
  • Ilość kalorii dostarczana przez przysmaki nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

 

Co to znaczy, że dana karma jest pełnoporcjowa lub uzupełniająca?


Karma pełnoporcjowa jest kompletna i zbilansowana, czyli zawiera w dziennej porcji wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ten rodzaj pokarmu może stanowić wyłączne źródło substancji odżywczych każdego dnia. Z kolei karmy uzupełniające charakteryzują się wysoką zawartością określonych składników. Te produkty nie mogą być stosowane jako jedyny pokarm zwierzęcia, ponieważ nie są kompletne pod względem składu.

Karmy uzupełniające wykorzystuje się w celu uzupełnienia innych pokarmów tak, aby powstał kompletny i zbilansowany posiłek lub po prostu, aby sprawić przyjemność naszemu mruczkowi. Obejmują one szeroką gamę produktów. Należą do nich: przekąski, suplementy (np. przysmaki dostarczające większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) i gryzaki, które mogą być zjadane. Te ostatnie są przede wszystkim stosowane u psów, gdyż koty z powodów anatomicznych nie mają możliwości żucia. Należy pamiętać, że część produktów zawiera znaczne porcje energii, która powinna być uwzględniona w dziennej porcji pokarmu. Nadmiar przyjętych kalorii w stosunku do zapotrzebowania będzie skutkował rozwojem nadwagi i otyłości u naszego pupila. Na etykiecie każdej karmy uzupełniającej powinna znajdować się instrukcja stosowania, której należy przestrzegać, aby uniknąć przekarmienia mruczka. Ogólnie przyjmuje się, że dawka kalorii pochodząca z przekąsek nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Podawanie przysmaków niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla kota, jak i dla opiekuna. Pozwala na budowanie pozytywnej więzi między człowiekiem a zwierzęciem, przyczynia się do wzmacniania pożądanych zachowań, np. w procesie nauki korzystania z kuwety czy podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, lub zwyczajnie sprawia pupilowi radość.


Czym są przekąski funkcjonalne?

Istnieje także grupa tzw. przekąsek funkcjonalnych. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Karol Chmieliński: „przysmaki funkcjonalne wpływają pozytywnie na zdrowie zwierzęcia ze względu na swoje specyficzne właściwości, np. skład, kształt czy teksturę. Należą do nich między innymi przekąski stomatologiczne, które wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej dzięki ścieraniu płytki bakteryjnej i zmniejszaniu narastania kamienia nazębnego”. Przysmaki funkcjonalne mogą również ograniczać tworzenie i ułatwiać usuwanie kul włosowych, które powstają w przewodzie pokarmowym w wyniku połykania sierści podczas kocich zabiegów higienicznych.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records