Czym karmić małego kota? Skoro szukasz odpowiedzi na to pytanie, to oznacza, że do tematu żywienia swojego pupila podchodzisz świadomie i odpowiedzialnie.
Karmienie małego kota to bardzo ważne zadanie, które przekłada się na zdrowie, samopoczucie i zachowanie zwierzęcia.
Chcesz wykonać je wzorowo? Skorzystaj ze sprawdzonych porad!
Spis treści:
- Prawidłowe karmienie kociąt - podstawa dobrego życia!
- Co jedzą małe koty?
- Jak karmić małego kota?
- Karmienie małego kota - o tym trzeba pamiętać!
Prawidłowe karmienie kociąt - podstawa dobrego życia!
Karmienie małego kota to bardzo ważne zadanie. Sposób żywienia kota przekłada się właściwie na całe przyszłe życie pupila - zdrowie, samopoczucie, zachowanie, relacje z opiekunami. Kocię, które jest odpowiednio karmione, prawidłowo rośnie i czuje się szczęśliwie. Natomiast kocię, którego dieta jest z jakichś powodów niewłaściwa, ma słabą ogólną kondycję ciała, jest narażony na wady rozwojowe, bardziej chorowity, a zdarza się także, że miewa problemy behawioralne. Aby tego uniknąć, skorzystaj ze sprawdzonych porad, które wyznaczą Ci szlak w zawiłych drogach karmienia kociąt. Zagadnienie żywienia zwierząt to labirynt, pełen ślepych zaułków - mitów i niedomówień, dlatego lepiej poruszać się po nim z przewodnikiem.
Okres wzrostu kociąt to idealny moment na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i zacieśnienie z pupilem więzi emocjonalnej. To, co wypracujesz w tym czasie, na pewno zaowocuje w przyszłości!
Co jedzą małe koty?
Zastanawiasz się, co jedzą koty? Zasadniczo karmienie małych kotów dzieli się na trzy etapy:
- pierwszy etap trwa przez dwa tygodnie od narodzin,
- drugi etap to okres przejściowy, trwający od 3. do 6. tygodnia życia,
- trzeci etap rozpoczyna się od odsadzenia od matki (6.- 8. tydzień życia), a kończy, gdy kot osiągnie dojrzałość (9-12 miesiąc życia).
Co jedzą małe koty w pierwszych tygodniach życia?
Pierwszy etap karmienia kociąt trwa około dwa tygodnie od narodzin. W tym czasie jedynym pokarmem małych ssaków powinno być mleko matki. To bardzo ważne! Na początku wydzielina z gruczołów mlekowych ma postać siary, która jest źródłem wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Siara zawiera wodę, białko, tłuszcz, cukry proste, witaminy dla kota i substancje mineralne, a dodatkowo także przeciwciała, hormony i enzymy, w tym tak ważne dla prawidłowej pracy układu trawiennego lizozym i lipazę. Dzięki niej kocię buduje aż 90% swojej odporności!
W 3. dobie laktacji siara przemienia się w mleko, które również ulega zmianom. Zgodnie z potrzebami małych kocich organizmów staje się wystarczającym źródłem wszystkich składników odżywczych, w tym wapnia i magnezu - kluczowych dla budowy kośćca. Mleko matki to kompletny pokarm, który zapewnia wszystko, czego kocięta potrzebują, aby zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Pierwszy pokarm jest podstawą żywienia aż do momentu odsadzenia od matki.
Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe?
Drugi etap żywienia kociąt przypada na 3-6 tydzień życia - wówczas powinniśmy rozpocząć rozszerzanie diety. Podstawą karmienia tak małych kotów wciąż jest mleko matki, jednak oprócz niego warto podawać kociętom także pokarmy stałe. Dlaczego? Około trzytygodniowe kociaki już widzą i słyszą, co się wokół nich dzieje, a to świetna okazja, aby zacząć budować z nimi więź emocjonalną. Behawioryści uważają, że okres przejściowy to idealny moment na socjalizację pupila z opiekunem. Karmienie małych kotów jest wyrazem troski i miłości. Poza tym to dobry trening umiejętności. Kocię, które dostaje posiłek, ma szansę nauczyć się nowego sposobu jedzenia i przyswoić prawidłowe nawyki żywieniowe.
Czym karmić małego kota, który jeszcze pije mleko matki? Najlepiej podawać mu pełnoporcjowe karmy, które tak jak Whiskas Junior, są przeznaczone właśnie dla kociąt od 2. do 12 miesiąca życia. Do płaskiego talerzyka, można nałożyć niewielką porcję mokrego jedzenia z saszetki lub namoczonej suchej karmy. Jedzenie dla kociąt musi być papkowate i podawane stopniowo - co pozwoli uniknąć problemów trawiennych.
Czym karmić 2-miesięcznego kota?
Karmienie małych kotów, które przestały pić mleko matki, powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie dla kociąt. Taki pokarm jest kompletny i odpowiednio zbilansowany - dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, witamin i substancji mineralnych) we właściwych proporcjach - dzięki temu odpowiada bieżącym potrzebom rosnącego organizmu. Zaleca się, aby podawać pupilom przede wszystkim wilgotne pokarmy z saszetki lub puszki, które:
- są bardzo aromatyczne,
- przypominają naturalne zdobycze mięsożerców,
- w ok. 80% składają się z wody, więc zapewniają zbilansowany i zdrowy posiłek, a także odpowiedni poziom nawodnienia (koty z natury niechętnie piją wodę).
W karmieniu kociąt ważną rolę odgrywa też pokarm suchy, który jest bardzo sycący. Warto wsypywać go do miseczki na noc i w ciągu dnia, gdy pupil zostaje bez opiekuna. Sucha karma ma jeszcze jedną ważną zaletę - jej gryzienie pozwala delikatnie usuwać płytkę nazębną, dzięki czemu zęby i dziąsła pozostają zdrowe.
Kocię, które dostaje pełnoporcjową karmę dostosowaną do wieku, nie potrzebuje suplementów diety ani żadnych innych dodatków. W karmieniu małych kotów bardzo ważne jest zachowanie proporcji - jeśli któryś ze składników diety występuje w nadmiarze lub jest go za mało, mogą pojawić się problemy, nie tylko gastryczne, lecz również rozwojowe. Dlatego należy bardzo uważać na to, co je mały kot i pilnować, aby dostawał tylko to, czego rzeczywiście potrzebuje!
Jak karmić małego kota?
Skoro już wiesz, czym karmić małego kota, przejdźmy teraz do tego, w jaki sposób i jak często serwować pupilowi posiłki. Jak już wspomnieliśmy, nowy sposób żywienia warto wdrażać stopniowo od 3. tygodnia życia. Rozdrobniony, wilgotny pokarm najlepiej podawać w płaskim talerzu w niewielkiej ilości. Z biegiem czasu porcje powinny być coraz większe, a zarazem odpowiadające aktualnym potrzebom pokarmowym naszego mruczka.
Jak karmić małe koty bez matki?
Aby prawidłowo wykarmić osierocone kocięta, należy podawać im pokarm, jak najbardziej zbliżony do mleka matki. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z mleka innej kotki karmiącej, jeśli nie, należy zaopatrzyć się w gotowy preparat mlekozastępczy o zbilansowanym składzie i wysokiej strawności. Potrzebna też jest specjalna butelka ze smoczkiem. Samodzielne karmienie małych kotów, które zostały bez matki, jest trudne i czasochłonne. Kocięta muszą jeść co około 3 godziny przez całą dobę. Zaleca się opiekunom, aby stopniowo wydłużali odstępy między karmieniami kociąt, po to, by w drugim tygodniu życia maluszki nie musiały już dostawać pokarmu w nocy. Ważne, aby po każdym posiłku delikatnie masować najedzony brzuszek i przecierać wilgotnym wacikiem okolice intymne - tak, jak robi kocia mama. Warto też pamiętać, że jedzenie dla takich maluszków musi być ciepłe (mieć ok. 38°C).
Kocięta dwu-, trzytygodniowe potrzebują 4-6 posiłków i można zacząć przestawiać je powoli na pokarm stały.
Jak karmić małego kota po odsadzeniu od matki?
Odsadzenie od matki to proces, w którym całkowicie zmienia się sposób karmienia kociąt. Podstawą diety przestaje być pokarm płynny (mleko matki), a zaczyna pokarm stały (pełnoporcjowy). Zanim jednak kocię stanie się całkowicie samodzielne, musi minąć trochę czasu. W okresie odsadzania żywieniowego muszą zajść zarówno zmiany dietetyczne, jak i behawioralne. 2-miesięczny pupil powinien jeść przede wszystkim pokarm stały i powoli uniezależniać się od matki. Odsadzanie żywieniowe u kotów przypada na 8-12. tydzień życia. Wcześniejsze odłączenie kociąt od matki (poniżej 6. tygodnia), często powoduje problemy behawioralne, natomiast zbyt późne odstawienie nie sprzyja socjalizacji z człowiekiem. Proces odsadzenia (zarówno dietetycznego, jak i behawioralnego) powinien przebiegać stopniowo. Przechodząc na stały pokarm, należy regularnie zwiększać porcję pożywienia. Można posłużyć się następującym schematem odsadzenia kociąt od matki:
- dzień 0 - odłączenie młodych od kocicy, podanie nowego, czyli pełnoporcjowego pokarmu dla kotów rosnących.
- dzień 1 - 25% nowego pokarmu w codziennej diecie,
- dzień 2 - 50% nowego pokarmu w codziennej diecie,
- dzień 3 - 75% nowego pokarmu w codziennej diecie,
- dzień 4 - 100% nowego pokarmu.
Ile razy dziennie karmić małego kota?
Ile powinien jeść kot? Około 3.tygodnia życia do karmienia kociąt wprowadza się pokarm stały.
- Kocięta w procesie osadzania, które żywią się jeszcze mlekiem matki, powinny dostawać 4-5 posiłków stałych. Natomiast osierocone, 4-5 tygodniowe, kocięta, potrzebują 5-6 posiłków dziennie.
- Kotom w 6.-8. tygodniu życia podaje się 6-7 posiłków dziennie.
- Kotom w 8-12 tygodniu życia podaje się 4-5 posiłków dziennie.
Karmienie małego kota - o tym trzeba pamiętać!
Karmienie małego kota to jedno z najważniejszych zadań, które stoi przed opiekunem. Jednym z elementów odzwierciedlających stan odżywienia naszego mruczka jest jego wygląd. Jednakże najważniejszym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju kocięta są przyrosty masy ciała. Dlatego każdy opiekun powinien bacznie obserwować swojego podopiecznego i regularnie sprawdzać kondycję jego ciała (BCS - Body Condition Score). Dzięki temu można szybko interweniować, gdy zwierzę staje się zbyt grube lub zbyt chude. To najlepszy sposób, by ustrzec pupila przed niedożywieniem lub otyłością i ich poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
8 zasad prawidłowego karmienia małego kota
- Nakładaj do miski tylko pełnoporcjową karmę dla małych kotów w wieku od 2. do 12 miesięcy. Taki pokarm jest przeznaczony na cały okres rozwoju kociąt.
- Stosuj dietę mieszaną, łączącą pokarm mokry i suchy w stosunku 9:1 w przeliczeniu na masę produktu.
- Porcjuj karmę zgodnie z zaleceniami producenta.
- Obserwuj przyrost masy ciała pupila, jeśli jest za duży lub za mały, zmniejsz lub zwiększ dzienną porcję.
- Nie dokarmiaj pupila, nie podawaj mu resztek ze stołu, zamiast tego serwuj mu pyszne jedzenie z saszetki i pobaw się z nim.
- Urozmaicaj dietę pupila, serwując mu co jakiś czas jedzenie w nowym smaku lub o nowej teksturze (lecz o stałych proporcjach składników).
- Nie zapominaj o miseczce z wodą, możesz też wypróbować specjalne poidełka lub fontanny dla kotów, które wolą pić wodę płynącą.
- Wszystkie zmiany żywieniowe wprowadzaj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.