Prawidłowe żywienie, czyli takie, które zaspokaja wszystkie potrzeby pokarmowe kotów, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia.
- Liczba komórek tłuszczowych kształtuje się w okresie wzrostu, a odchudzanie nie powoduje zmniejszenia się ich liczby, a jedynie rozmiarów komórek. Dlatego istotne jest utrzymanie optymalnej masy ciała i kondycji u młodych zwierząt.
- Rasy kotów predysponowane do otyłości to rasy krótkowłose oraz rasa manx.
- Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną różnych chorób, np. zaburzeń przewodu pokarmowego, cukrzycy, zaburzeń rozrodu i problemów z układem ruchu.
Zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze jest uzależnione od wielu czynników, takich jak: wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny czy stan zdrowia, co zostało opisane w obowiązujących normach żywieniowych (FEDIAF). Nieprawidłowe odżywianie, czyli dieta źle zbilansowana, pożywienie zawierające substancje niepożądane, zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, pasożyty), a także gwałtowna zmiana pokarmu to potencjalne przyczyny wielu chorób i to nie tylko przewodu pokarmowego.
Zatrucia u kotów
Trzeba podkreślić, że pod względem zawartości substancji odżywczych w diecie, zarówno ich nadmiar, jak i niedobór są szkodliwe i mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Natomiast obecność w pokarmie bakterii, grzybów lub ich toksyn, a także toksyn chemicznych może być przyczyną zatruć, czasem o bardzo ciężkim przebiegu. Warto pamiętać, że część produktów, zjadanych na co dzień przez ludzi, jest szkodliwych dla kotów. Są to np. czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia, wobec tego należy ich unikać w diecie naszych kocich ulubieńców.
Nadwaga i otyłość u kotów
Częstym problemem zdrowotnym u kotów związanym z nieprawidłowym żywieniem jest nadwaga i otyłość. Otyłość sama w sobie jest chorobą, a dodatkowo może być przyczyną innych zaburzeń, np. cukrzycy typu 2, która jest dominującym typem cukrzycy występującym u kotów, chorób układu ruchu, chorób wątroby, zaburzeń rozrodu, kamicy układu moczowego itd. A wszystko to może być konsekwencją zbyt dużej ilości energii uzyskiwanej przez zwierzę z podawanego pokarmu.
Zapalenie trzustki u kotów
Nadmierne ilości tłuszczu w pożywieniu mogą być również przyczyną zagrażającej życiu choroby – zapalenia trzustki. U kotów, ze względu na specyfikę anatomii i fizjologii, zapaleniu trzustki mogą towarzyszyć zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie przewodów żółciowych i/lub wątroby. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie tylko przekarmianie, ale też trwająca powyżej 24 godzin głodówka jest zagrożeniem życia zwierzęcia, gdyż może być przyczyną stłuszczenia wątroby (zwłaszcza u kotów otyłych).
Biegunki i wymioty u kotów
Powszechnym błędem dietetycznym są także nagłe zmiany składu pokarmu, czyli wprowadzanie urozmaiceń, które mogą spowodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty). Innym powodem biegunek może być niezdiagnozowana nietolerancja laktozy. Dlatego też mleko krowie nie jest zalecane, jako element codziennej diety dorosłych kotów.
Alergie pokarmowe u kotów
U nieznacznego odsetka osobników występuje też alergia pokarmowa – najczęściej na konkretne białka. Ważne jest, aby sobie uświadomić, że pokarm nie jest przyczyną alergii, a każdy pokarm, zawierający składnik, na który zwierzę jest uczulone, wyzwala objawy kliniczne u zwierząt z nadwrażliwością. W takiej sytuacji niezbędna jest specjalna dieta oparta na hydrolizowanym białku lub dieta eliminacyjna (bez uczulającego składnika).