Widzisz, że Twój ulubieniec zbyt mocno się zaokrąglił i chcesz jak najszybciej coś na to poradzić?
Pamiętaj, że nie zawsze należy podejmować się tego na własną rękę. Wiele zależeć będzie od tego, jak poważny jest problem Twojego pupila. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak odchudzić kota, aby miał doskonałą kondycję i wrodzoną ciekawość świata!
Spis treści:
- Odchudzanie kota w domu – kiedy jest możliwe?
- Jak odchudzić kota domowego? Najpierw poznaj przyczyny problemu
- Dlaczego odchudzanie kota jest istotne?
Odchudzanie kota w domu – kiedy jest możliwe?
Zanim poznasz domowe sposoby na to, jak odchudzić kota, musisz wiedzieć, kiedy możesz je zastosować. Odchudzanie na własną rękę będzie możliwe jedynie w przypadku kotów z nadwagą. Otyłość, ponieważ jest chorobą, może być leczona wyłącznie przez specjalistę, czyli lekarza weterynarii. Jak odróżnić kota z nadwagą od zwierzęcia otyłego? Nadwaga oznacza masę ciała przekraczającą tę optymalną o 15-30%, z kolei otyłość określa wzrost o ponad 30%. Dobrym sposobem oceny jest badanie BCS, czyli body condition score, którego dokonuje się na podstawie oglądania oraz palpacji (dotykania). W przypadku kota z nadwagą zwierzę, widziane z góry, pozbawione jest zwężenia w obrębie jamy brzusznej („wcięcia w talii”). Przy spojrzeniu z boku brak jest tzw. podkasania brzucha- czyli dolna linia brzucha zrównuje się lub czasem wręcz opada nieco niżej niż dolna linia klatki piersiowej. Żebra wyczuwalne są jedynie przy ucisku. Z kolei kot otyły, widziany z góry, jest wyraźnie szerszy w odcinku brzusznym, natomiast przy spojrzeniu z boku widać, że zarys jego brzucha znajduje się tak nisko, że optycznie skraca łapy. Żebra zwierzęcia wyczuwalne są dopiero przy silniejszym ucisku.
Jak odchudzić kota domowego? Najpierw poznaj przyczyny problemu
Sposoby na to, jak odchudzić kota z nadwagą, będą obejmować przede wszystkim zmianę diety. Najpierw zastanów się nad ewentualną przyczyną pojawienia się nadprogramowych kilogramów u Twojego grubego kotka. Być może wina za ten stan rzeczy leży w niewłaściwie skomponowanym jadłospisie Twojego pupila. Często dzieje się tak w przypadku kotów karmionych jedzeniem, przygotowywanym w domu. Aby zwierzę zachowało nie tylko smukłą sylwetkę, lecz także dobre zdrowie i mnóstwo energii, potrzebuje żywności o ściśle określonej wartości energetycznej oraz starannie dobranych składnikach odżywczych. W momencie, gdy opiekun decyduje się podawać mu domowe jedzenie dla kotów przygotowywane własnoręcznie, a jednocześnie nie ma odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia tych zwierząt, może to być źródłem kłopotów. Dlatego najlepszym wyjściem będzie podawanie pupilowi gotowych pokarmów pełnoporcjowych w zalecanych przez producenta ilościach. Jeśli tak właśnie postępujesz, jednak Twój pupil dalej jest nieco zbyt okrągły, często wystarczy po prostu zmniejszyć ilość podawanego jedzenia. Sugerowane porcje zwykle są jedynie szacunkowe, dlatego istnieje możliwość, że potrzebuje on nieco mniej karmy. Pamiętaj jednak, aby ilość podawanego pokarmu zmniejszyć tylko o odrobinę, po czym uważnie obserwować ewentualne zmiany u swojego ulubieńca. Jeśli taka metoda nie zadziała, nie próbuj wprowadzać jeszcze większych ograniczeń w ilości podawanego kotu pokarmu, a przede wszystkim, nie urządzaj czworonogowi głodówek! Ze względu na bardzo specyficzny metabolizm tych zwierząt, już ok. 1.-2.-dniowe głodówki mogą być u nich niezwykle groźne, np. skończyć się stłuszczeniem wątroby. Pamiętaj, że schorzenie to może nawet spowodować śmierć. Aby Twój pupil pozostał radosny i pełen energii, musisz też pilnować, aby utrata masy ciała postępowała w tempie ok. 1-2% tygodniowo. Zbyt szybkie tempo chudnięcia również może być niebezpieczne.
Zwróć uwagę, że mruczki jedzą często, małymi porcjami. Tak zaplanuj również codzienne menu swojego ulubieńca. Podawaj mu karmę mokrą na śniadanie i kolację, a na Twoją nieobecność w ciągu dnia i na nocne łowy pozostaw porcję karmy suchej. Pamiętaj, że dzienna porcja kalorii powinna być precyzyjnie wyliczona.
Jeśli Twój pupil uwielbia mokre jedzenie- to świetnie! Zawiera ono cztery razy mniej kalorii niż karma sucha (w przeliczeniu na masę produktu). Dlatego pełnoporcjowe mokre karmy to bardzo dobre rozwiązanie dla kocich łakomczuchów.
Kolejnym sposobem na to, jak odchudzić kota, a tym samym jak żywić kota, będzie zapewnienie mu większej dawki ruchu. Twój pupil potrzebuje jej w każdym wieku, dlatego należy go do niej zachęcać. Pomocne mogą być, między innymi, interesujące go zabawki, na przykład wędka, piłeczki, czy myszki. Pamiętaj, że na wolności koty wiele czasu spędzają na polowaniu, dlatego duża aktywność fizyczna leży w ich naturze. Nie powinny z niej rezygnować również starsze koty, choć mogą one mieć na to mniejszą ochotę. Dlatego też, poza zachęcaniem kociego seniora do ruchu, należy podawać mu karmę, przeznaczoną specjalnie dla jego wieku, na przykład Whiskas 7+, która odpowie na wszystkie jego potrzeby, zawierając jednocześnie mniej kalorii oraz wspierając zdrowie stawów.
Sprytnym rozwiązaniem, która zwiększa aktywność fizyczną mruczka, jest postawienie miseczki z jedzeniem na podwyższeniu- na przykład na jednej z platform kociego domku- drzewka. W ten sposób za każdym razem, gdy Twój pupil będzie chciał coś schrupać, będzie musiał wykonać skok i spali dodatkowe kalorie.
Pamiętaj też, że sposoby na to, jak odchudzić kota po sterylizacji lub kastracji, będą takie same, jak w innych przypadkach. Najłatwiej będzie jednak zmienić dietę pupila bezpośrednio po zabiegu, co pozwoli uniknąć przybrania zwierzęcia na wadze. Tycie kota w tym okresie wynika z nagłego zaburzenia równowagi hormonalnej zwierzęcia, które trwać może około kilkunastu tygodni. Ten okres może wiązać się ze zwiększonym łaknieniem oraz spadkiem zdolności metabolizowania tłuszczu. Dlatego też, jeśli w tym czasie będziesz trzymać rękę na pulsie, odchudzanie kota po sterylizacji, bądź kastracji, nie będzie potrzebne. Pamiętaj o doborze właściwego, gotowego pokarmu i zachęcaj czworonożnego przyjaciela do ruchu.
Jeżeli powyższe, proste sposoby na to, jak odchudzić kota, nie zadziałają, koniecznie należy skonsultować problem ze specjalistą, aby znaleźć przyczynę kociej nadwagi. Należeć do nich mogą różne choroby, które trzeba jak najszybciej zdiagnozować i leczyć, takie jak niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, bądź inne schorzenia endokrynologiczne, a także kłopoty z układem ruchu. Niekiedy przyczyną mogą być też problemy psychiczne pupila, jak silny stres, czy nawet depresja. W takiej sytuacji również potrzebna będzie pomoc specjalisty.
Dlaczego odchudzanie kota jest istotne?
Zastosowanie sposobów na to, jak odchudzić kota, może całkowicie zmienić życie Twojego pupila. Pamiętaj, że niekontrolowana nadwaga bardzo łatwo może przemienić się w otyłość, która sama w sobie jest chorobą. Zbyt duża masa ciała zwierzęcia może prowadzić również do wielu innych, poważnych schorzeń, w tym tych, dotykających różne odcinki układu pokarmowego, a także do niewydolności nerek lub wątroby, cukrzycy typu II, stłuszczenia wątroby, schorzeń układu moczowego, przede wszystkim kamicy nerkowej, chorób układu kostno-stawowego, np. dyskopatii lub zwyrodnień stawów, chorób serca i układu krążenia, w tym nadciśnienia, kłopotów skórnych, osłabienia odporności, a niekiedy nawet nowotworów.
Pamiętaj, że otyły kot będzie nie tylko chory, ale i nieszczęśliwy. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój pupil zdecydowanie nie należy do szczupłych, jak najszybciej działaj. Zabierając go do lekarza weterynarii oraz, jeśli to konieczne, wprowadzając sposoby na to, jak odchudzić kota, możesz nawet ocalić jego życie. Zadbaj, aby Twój kot pozostał tym kochanym, ciekawym nowości urwisem, którego tak dobrze znasz.