WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Znaczenie zywienia dla zdrowia kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/znaczenie-zywienia-dla-zdrowia-kota"}]

Znaczenie żywienia dla zdrowia kota

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważnym elementem opieki nad kotem i ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Optymalna dieta musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe bezwzględnego mięsożercy, które różnią się w zależności od: wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego lub chorób.

 

  • Prawidłowa dieta kota powinna być: kompletna, zbilansowana, bezpieczna, stała pod względem składu, odpowiednio strawna i smakowita.
  • Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną bardzo wielu problemów zdrowotnych, np. chorób przewodu pokarmowego, otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń rozrodu i kłopotów z układem ruchu.
  • Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych jest niekorzystny dla zdrowia mruczka.
  • Niektóre produkty żywieniowe są dla kotów niebezpieczne i mogą stać się przyczyną poważnych zatruć.
  • Kot nie potrzebuje pożywienia urozmaiconego pod względem składu, ale jego naturalną potrzebą jest zmiana smaku i konsystencji pokarmu.

 

Nieprawidłowe żywienie, czyli stosowanie diety niezbilansowanej, zawierającej niepożądane substancje lub zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, pasożyty), a także gwałtowne zmiany pokarmu – to potencjalne przyczyny wielu chorób.


Nadmiary i niedobory w diecie kota

Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych w diecie kota jest szkodliwy i może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Zbyt duża ilość energii dostarczanej w pożywieniu jest główną przyczyną nadwagi i otyłości, które z kolei prowadzą do wystąpienia wielu innych chorób –m.in. cukrzycy typu 2, chorób ortopedycznych, kamicy dolnych dróg moczowych, zaburzeń rozrodu, a także stłuszczenia wątroby. Z drugiej strony niedobór energii staje się przyczyną niedożywienia i prowadzi do pogorszenia kondycji ciała. Nieprawidłowa zawartość wapnia w diecie (nadmiar lub niedobór) i jego nieodpowiednie proporcje w stosunku do fosforu sprzyjają występowaniu różnego rodzaju chorób kości i stawów. Z kolei nadmiar witaminy A w pokarmie (wywołany np. dietą obfitującą w wątróbkę) może prowadzić do bolesnego zwyrodnienia kręgów szyjnych. Chorób powodowanych przez nieprawidłową zawartość składników odżywczych i energii jest wiele, dlatego tak ważne jest, by stosowany pokarm dla kota był kompletny i zbilansowany.
 


Substancje i produkty szkodliwe dla zdrowia kota

Inną kwestią jest obecność w pokarmie pasożytów, bakterii, grzybów lub ich toksyn, a także toksyn chemicznych, które mogą być przyczyną zatruć – czasem o bardzo ciężkim przebiegu. Należy również pamiętać, że część pokarmów zjadanych na co dzień przez ludzi dla kota może być bardzo niebezpieczna. Są to między innymi czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia. Tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie mruczków.
 


Szkodliwość nagłych zmian składu pokarmu dla kota

Powszechnie występującymi błędami dietetycznymi są nagłe zmiany składu pożywienia (urozmaicenie diety) mogące prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego w postaci biegunek. U kotów występuje instynktowna potrzeba zmiany smaku i konsystencji pożywienia, lecz nie jego składu. Z tego powodu wśród karm gotowych odnajdziemy ogromny wybór produktów w różnych wersjach smakowych. Zaspokaja to naturalną potrzebę kota, tj. spożywanie pokarmu o różnym smaku, lecz niemal identycznych proporcjach makroskładników”.


Alergie i nietolerancje pokarmowe

U nieznacznego odsetka kotów występuje alergia pokarmowa – najczęściej na konkretne białka. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie pokarm jest przyczyną alergii. Każde pożywienie zawierające składnik, na który zwierzę jest uczulone, będzie wyzwalało objawy kliniczne alergii. Powodem tych symptomów jest jednak indywidualna nadwrażliwość zwierzęcia na dany składnik, a nie jedzenie samo w sobie. Innym przykładem niepożądanych reakcji na pokarm są nietolerancje, do których należy np. nietolerancja laktozy występująca u części dorosłych kotów. Podawanie produktów zawierających laktozę spowoduje u nich biegunkę, dlatego też przetwory mleczne nie powinny stanowić elementu ich diety

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records