WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"13 ciekawostek o kotach o ktorych nie miales pojecia","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/13-ciekawostek-o-kotach-o-ktorych-nie-miales-pojecia"}]

13 ciekawostek o kotach, o których nie miałeś pojęcia!

Adult-landing_0.jpg

Koty od wieków towarzyszą człowiekowi, a jednak wciąż wielu opiekunów tych uroczych stworzeń nie zna interesujących faktów na ich temat.

13 ciekawostek o kotach, o których nie miałeś pojęcia!

Koty od wieków towarzyszą człowiekowi, a jednak wciąż wielu opiekunów tych uroczych stworzeń nie zna interesujących faktów na ich temat. Sądzisz, że wiesz wszystko o swoim pupilu? Przekonaj się, czy to prawda! Poznaj 13 zaskakujących ciekawostek o kotach domowych!

Spis treści:

 1. Kot domowy – ciekawostki o budowie ciała
 2. Ciekawostki o kotach domowych i ich wyjątkowych zmysłach
 3. Przesądne ciekawostki o kotach – czy czarny kot przynosi pecha?

Kot domowy – ciekawostki o budowie ciała

 

W Internecie pełno jest filmików pokazujących koty przeciskające się przez najmniejsze szczeliny, a nawet wskakujące do niewielkich pojemników, w których mieszczą się bez trudu. Dla Ciebie to niezwykły, a czasem nawet zabawny widok, natomiast dla Twojego czworonożnego pupila to całkowicie normalne. Wszystko ze względu na nietypową budowę ciała tych stworzeń:

 • Kot nie ma obojczyków – to właśnie ta wyjątkowa cecha sprawia, że kocie ciało bez problemu prześlizgnie się przez daną szczelinę czy niewielki otwór, jeżeli tylko zwierzęciu uda się włożyć tam głowę. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzę nie ma problemów ze zbyt dużą masą ciała.
 • Twój pupil ma wyjątkowo elastyczny kręgosłup – zbudowany jest on z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów. Aby jeszcze lepiej zrozumieć tę ciekawostkę o kotach, warto uświadomić sobie, że ludzki kręgosłup składa się z zaledwie 34 kręgów.

Do fascynujących kocich cech należy także ich wyjątkowy zmysł równowagi. Nie raz widziałeś, jak Twój mruczek przechadza się na przykład po wąskiej barierce? Za ten niesamowity balans ciałem odpowiada przede wszystkim jedna część ciała:

 • Ogon kota to doskonała przeciwwaga – to jedna z ciekawostek o kotach, których prawdziwość można łatwo zaobserwować gołym okiem. Gdy Twój wszędobylski czworonóg znów z gracją będzie przechadzał się na przykład po barierce, z której większość zwierząt o jego gabarytach z pewnością natychmiast by spadła, przyjrzyj się, jak balansuje swoim ogonkiem. Co więcej, mruczki posługują się nim również podczas szybkiego biegu, gdy chcą zmienić kierunek.

Jedną z najbardziej fascynujących ciekawostek o kotach jest także wyjątkowe działanie specyficznego narządu – wibrysów, potocznie nazywanych kocimi wąsami. Warto przy tym wiedzieć, że właściwie jest to jedna z ciekawostek o psach i kotach, ponieważ oba te gatunki wyposażone zostały przez naturę w ten niezwykle czuły organ. Co właściwie należy do jego zadań?

 • Wibrysy u kota pomagają mu głównie w orientacji w terenie – oznacza to, że za ich pomocą Twój czworonożny przyjaciel potrafi między innymi ocenić odległość, co pomaga na przykład przygotować się do skoku, a także poprawia jego orientację w ciemnościach. Kocie wąsy ostrzegają Twojego pupila również przed zbliżającym się zagrożeniem (już po ich lekkim muśnięciu czworonóg przymyka oczy) oraz pomagają „namierzyć” potencjalną zdobycz. Informacje pozyskane za ich pomocą często są dla kota nawet ważniejsze niż te zdobyte dzięki zmysłowi wzroku.

Ciekawostki o kotach domowych i ich wyjątkowych zmysłach

 

Wiesz już, jak ważną rolę w poznawaniu świata pełnią dla Twojego rozrabiaki tzw. wibrysy. Jednak to nie jedyna niesamowita zdolność tych czworonogów.

 • Koty posiadają dodatkowy zmysł, będący połączeniem węchu i smaku – za wszystko odpowiada tzw. organ Jacobsona, nazywany również narządem lemieszowym, który umieszczony jest u mruczków w górnej części przegrody nosowej. Jego ujście znajduje się za górnymi zębami, w okolicy kłów i ma postać dwóch cienkich rurek. Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. To właśnie wtedy używały one organu Jacobsona. Takie zachowanie często określa się mianem flehmingu.

Również pozostałe kocie zmysły kryją pewne tajemnice, o których mogłeś nie mieć pojęcia. Do ciekawostek o kotach można zaliczyć między innymi te dotyczące ich wzroku, słuchu czy odczuwania smaku.

 • Twój kot nie widzi tego, co znajduje się tuż przed jego nosem – dlatego czasem nie dostrzeże smakołyku, który mu podajesz. Rekompensuje mu to jednak narząd czucia, czyli wspomniane już wibrysy, a także bardzo dobry węch.
 • Koty nie odczuwają słodkiego smaku – kubki smakowe odbierające smak słodki są  u tych zwierząt nieaktywne.
 • Wrażliwy koci słuch potrafi odbierać dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha – Twój pupil mógłby usłyszeć dźwięk nawet o dwie oktawy wyższe, niż Ty!

Ciekawostkami o kotach będą również fakty na temat budowy narządów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

 • Wzór na nosie jest dla kota jak nasz odcisk palca – każdy z nich jest unikalny.
 • W kocich uszach znajdują się aż 32 mięśnie – dla porównania, człowiek ma ich zaledwie 6. Dzięki nim kot może poruszać uszami niezależnie, obracając każde z nich o 180o
 • Koty mają dodatkową powiekę – jest ona nazywana trzecią powieką lub migotką. Niekiedy widoczna jest na oku w formie białej błonki. Ta gruczołowa struktura zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, pokrywa ją błona śluzowa. Znajduje się pod dolną powieką w wewnętrznym kąciku oka. Zwykle jest niewidoczna, jednak nasuwa się na gałkę oczną zwierzęcia podczas snu, a także w niektórych stanach chorobowych. Jej główną funkcją jest ochrona oka, w tym przed osadzaniem się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Rozprowadza także łzy, nawilżając gałkę oczną.

Przesądne ciekawostki o kotach – czy czarny kot przynosi pecha?

 

Kiedy myślimy o przesądach związanych z tymi uroczymi stworzeniami, najczęściej do głowy przychodzi nam ten związany z pechem, który rzekomo mają przynosić czarne mruczki przecinające drogę. Jednak czy wiesz, że ten zabobon wcale nie jest uniwersalny?

 • Nie wszędzie czarny kot przebiegający drogę oznacza pecha. Według szkockiego przesądu, jeśli zobaczysz na ganku obcego, czarnego kota, będzie on dla Ciebie zwiastunem szczęścia. Bardzo często obiektem przesądów jest też biały kot. Niektórzy Anglicy wierzą, że pecha przynosi zobaczenie mruczka o właśnie takim umaszczeniu. Z kolei Amerykanie niekiedy sądzą, że chociaż zobaczenie białego kota w nocy przynosi pecha, sen o tym zwierzęciu będzie już zwiastować szczęście.

Z przesądami wiąże się również między innymi zachowanie kotów.

 • We Włoszech kichający mruczek jest oznaką powodzenia, natomiast w Anglii uważa się, że zwierzę śpiące z podwiniętymi wszystkimi łapkami to znak, że wkrótce nadejdą mrozy. We Francji niekiedy wierzy się, że pecha może powodować przeniesienie kota przez strumień. Z kolei zarówno w Anglii, jak i we Francji kot myjący się za uszami ma oznaczać opady deszczu.

Czy znałeś wszystkie te informacje o kotach? To z pewnością wyjątkowe stworzenia, które w niektórych kulturach były uwielbiane. Obecnie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które, wbrew obiegowej opinii, potrafią nawiązać z opiekunem naprawdę głęboką więź. Zadbaj o jej zbudowanie ze swoim mruczkiem za sprawą wspólnej zabawy i serwowania mu pysznych posiłków oraz smakołyków. Jego kocie serduszko z pewnością skradną pyszne paszteciki Whiskas Temptations z miękkim wnętrzem. To kolejna z ciekawostek o kotach – zwierzaki wprost uwielbiają ten przysmak!

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records