WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Agresywny kot dlaczego kot atakuje opiekuna","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/agresywny-kot-dlaczego-kot-atakuje-opiekuna"}]

Agresywny kot – dlaczego kot atakuje opiekuna?

Adult-landing_0.jpg

Twój uroczy pupil nagle zaczął przejawiać agresję? Takie zachowanie niepokoi, szczególnie gdy zagraża innym domownikom.

Agresywny kot – dlaczego kot atakuje opiekuna?

Twój uroczy pupil nagle zaczął przejawiać agresję? Takie zachowanie niepokoi, szczególnie gdy zagraża innym domownikom. Trudno zachować spokój, jeśli agresywny kot mieszka w domu z bardzo małym dzieckiem. Trzeba więc jak najszybciej reagować na takie zachowanie ulubieńca. Dowiedz się, jak poradzić sobie z agresywnym kotem!
 

Spis treści:

  1. Jakie mogą być przyczyny agresji u kota?
  2. Jak rozpoznać agresywne koty?
  3. Jak oduczyć kota agresji?

Jakie mogą być przyczyny agresji u kota?

Agresywny kot często wzbudza niepokój wśród domowników. Przyczyn takiego niepożądanego zachowania naszego pupila może być co najmniej kilka. Aby je poznać, przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy problem jest ciągły, czy zdarza się jedynie w określonych sytuacjach.

Agresja u kotów, a raczej zachowania agresywne zazwyczaj wywoływane są przez czynniki zewnętrzne, które prowadzą do pojedynczych ataków. Wśród bodźców powodujących takie zachowanie są przede wszystkim:

  • lęk – przestraszony mruczek, nawet jeśli na co dzień jest wyjątkowo łagodny, może zaatakować. Pamiętaj, że źródło strachu wcale nie musi być racjonalne, wiele zależy od wrażliwości zwierzęcia, a także jego traum z przeszłości; 
  • agresja przekierowana – pojawia się w momencie, gdy kot odczuwa lęk przed bodźcem, którego nie ma szans dosięgnąć i zaatakować bezpośrednio. Dzieje się tak na przykład po zobaczeniu innego zwierzęcia za szybą. Wtedy pupil może zachować się agresywnie wobec żywej istoty, znajdującej się najbliżej, w tym nawet w stosunku do opiekuna;
  • dotyk – z pewnością doskonale znasz sytuację, gdy ulubieniec przychodzi na pieszczoty, ale po pewnym czasie zaczyna gryźć rękę, która go głaszcze. Trudno określić źródło takiego zachowania. Ataku zwykle możesz uniknąć, obserwując kota. Kiedy jest wyraźnie zniecierpliwiony i zaczyna poruszać ogonem, prawdopodobnie najlepiej będzie zostawić go w spokoju;
  • niezaspokojone potrzeby behawioralne – należą do nich m.in. potrzeba aktywności fizycznej, optymalnego żywienia i odpoczynku (zgodnie z łańcuchem łowieckim: polowanie – jedzenie – spanie). Przyczyną agresji u kota może być także nieodpowiednia dla niego przestrzeń życiowa – zbyt mała przestrzeń, brak skrytek itp.

Czasem agresja kota może być stałym problemem, którego przyczynę trudno jest dostrzec. Niekiedy przejawia się ona u niekastrowanych kocurów. Wynika to między innymi z potrzeby ochrony terytorium. Jeśli Twój kot pozostaje agresywny po kastracji, przyczyna może leżeć w niewłaściwej socjalizacji. Problem ten bardzo często powstaje przy zbyt wczesnym oddzieleniu kociąt od matki.

Jeżeli agresywne zachowanie kota pojawiło się nagle, może to wynikać z chorób, którym towarzyszy ból. Zwierzę może reagować nerwowo na odczuwany dyskomfort fizyczny. Czasem agresja u kota jest spowodowana zaburzeniami neurologicznymi.

Jak rozpoznać agresywne koty?

Choć niekiedy koci atak wydaje się niespodziewany, dokładnie się przyglądając, zazwyczaj można rozpoznać zbliżający się napad agresji. Początkowo mogą to być coraz szybsze, silniejsze oraz bardziej zamaszyste ruchy ogonem i wydawane przez pupila dźwięki przypominające burczenie. Podopieczny może również zacząć głośniej miauczeć. Jeżeli w tym momencie się nie wycofamy, agresywny kot zacznie dawać jeszcze wyraźniejsze znaki – kładzie uszy po sobie, wygina ogon w pałąk lub prostuje go i zadziera do góry, jeży futro, a przy tym syczy, czasem nawet plując. U przestraszonego mruczka oczy są szeroko otwarte, natomiast źrenice mogą być zarówno bardzo mocno zwężone, jak i wyjątkowo szerokie.

Jak oduczyć kota agresji?

Co zrobić z agresywnym kotem, by przestał atakować ludzi lub inne zwierzęta? Przede wszystkim należy upewnić się, że jego potrzeby behawioralne są zaspokojone. Być może Twój pupil jest po prostu zbyt zestresowany i niepewny. W takim przypadku zadbaj o jego komfort. Bardzo ważne jest, aby nie zakłócać spokoju zwierzęcia, a nawet wydzielić mu przynajmniej niewielki kąt w domu, w którym będzie mógł się schować i gdzie nikt nie będzie go niepokoić. W ustronnym miejscu warto ustawić też kocie miski oraz kuwetę, pamiętaj jednak, że nie mogą one znajdować się blisko siebie. Jeśli jednak okaże się, że kot jest agresywny przez niewłaściwie przeprowadzoną socjalizację, najlepiej skorzystać z pomocy behawiorysty. Takie przypadki są szczególnie trudne, dlatego decyzja o współpracy z profesjonalistą może być konieczna. Jeżeli natomiast okaże się, że nerwowe zachowanie zwierzęcia nie ma podłoża behawioralnego, warto sprawdzić jego stan zdrowia. Problem może wynikać z choroby, ale także np. z nieprzeprowadzonego zabiegu kastracji. W przypadku takiego podejrzenia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Jak poskromić agresywnego kota, jeśli ten wyraźnie daje sygnały ostrzegawcze? Najlepiej po prostu zostawić go w spokoju i odejść. Zwykle po pewnym czasie mruczkowi przechodzi złość i jego zachowanie wraca do normy. Jeśli z jakiegoś powodu pupil w dalszym ciągu zamierza atakować, możesz spróbować zasłonić się miękkim przedmiotem, na przykład poduszką.

Pamiętaj, że agresywny kot nie jest taki bez przyczyny. Jeśli więc Twój podopieczny przejawia takie zachowania, koniecznie dowiedz się, co może być ich przyczyną, i spróbuj ją wyeliminować. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records