WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Drugi kot w domu \u2013 co nale\u017cy wiedzie\u0107?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/drugi-kot-w-domu-co-nalezy-wiedziec"}]

Drugi kot w domu – co należy wiedzieć?

Adult-landing_0.jpg

Zdecydowałeś, że już wkrótce w domu pojawi się drugi kot, ale obawiasz się, jakie relacje nawiąże on z Twoim obecnym pupilem?

Drugi kot w domu – co należy wiedzieć?

Zdecydowałeś, że już wkrótce w domu pojawi się drugi kot, ale obawiasz się, jakie relacje nawiąże on z Twoim obecnym pupilem? Mruczki, choć zwykle są urodzonymi indywidualistami, mogą żyć ze sobą w zgodzie. Bardzo ważny jest jednak sposób, w jaki je ze sobą zapoznasz. Dowiedz się, jak przyzwyczaić kota do drugiego kota!

Spis treści:

  1. Dwa koty w domu – jakie problemy mogą się pojawić?
  2. Drugi kot w domu – kocur czy kotka oraz inne pytania o wybór zwierzęcia
  3. Nowy kot w domu – porady. Na czym polega socjalizacja z izolacją?

Dwa koty w domu – jakie problemy mogą się pojawić?

Część opiekunów sądzi, że decydując się na drugiego kota w domu, wystarczy po prostu przyprowadzić mruczka, zapewnić mu jedzenie, kuwetę, miejsce do spania i… to wszystko. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że takie postępowanie najczęściej nie prowadzi do niczego dobrego. Przede wszystkim czworonogi niepoddane powolnemu procesowi zapoznawania się będą silnie zestresowane, a przez to może pojawić się u nich wzajemna agresja. Nierzadko zdarza się także, że jeden kot staje się dominujący, czego należy za wszelką cenę unikać. Zalecaną metodą na to, jak przyzwyczaić kota do nowego kota oraz zapewnić komfort dopiero co adoptowanemu zwierzęciu, jest tak zwana socjalizacja z izolacją.

Jeżeli drugi kot w domu nie zostanie przedstawiony starszemu mieszkańcowi właściwie, u obu zwierząt mogą pojawić się rozmaite objawy stresu. Należą do nich nie tylko wspomniana już agresja, lecz także:

  • unikanie kontaktów z opiekunem, chowanie się w ustronnych miejscach, na przykład w szafie;
  • zmniejszenie apetytu, a nawet całkowity jego brak, który jest niezwykle groźny dla zdrowia pupila;
  • „nietrafianie” do kuwety;
  • znacznie zwiększona utrata sierści;
  • różnego typu samookaleczenia, na przykład wylizywanie futerka, kończące się powstawaniem na skórze ran.

Pamiętaj, drugi kot w domu to ogromna odpowiedzialność. Nieodpowiednio zapoznane zwierzęta mogą się nawzajem nie zaakceptować, co będzie skutkować nieustającymi problemami.

Drugi kot w domu – kocur czy kotka oraz inne pytania o wybór zwierzęcia

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, jeśli chodzi o reakcję „starego” kota na nowego kota w domu, jest to o preferowaną płeć zwierzęcia. Zazwyczaj uważa się, że najzgodniejsze są pary mieszane. Nie zapominaj jednak, że najlepiej, aby oba mruczki zostały odpowiednio wcześnie poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji – w przypadku dorosłych osobników – najlepiej przed adopcją, natomiast kociąt – w wyznaczonym przez lekarza weterynarii czasie. Nie oznacza to, że dwie kocice lub dwa kocury nie mają szans się ze sobą dogadać, prawdopodobnie bardziej zgodna będzie jednak ta pierwsza para, szczególnie jeśli kocury nie będą uprzednio wykastrowane. Często najlepszym wyjściem jest to, aby drugi kot w domu w chwili przybycia był jeszcze kocięciem, chyba że obecny domownik ich nie toleruje. Pamiętaj, że im starsze zwierzę, tym trudniej znosi zmiany.

Zwróć również uwagę na cechy indywidualne czworonogów. Swojego pupila z pewnością całkiem dobrze znasz i jesteś w stanie ocenić jego gotowość na nowego przyjaciela. W kwestii nowego, drugiego kota w domu warto zaufać osobom, które miały szansę wcześniej go obserwować. Jeśli hodowca lub pracownik schroniska uprzedza, że dane zwierzę nieszczególnie dobrze dogaduje się z innymi mruczkami, najlepiej będzie mu zaufać.

Nowy kot w domu – porady. Na czym polega socjalizacja z izolacją?

Jeśli chcesz, aby drugi kot w domu został zaakceptowany przez obecnego lokatora, a przy tym jak najszybciej zaczął czuć się jak u siebie, na początku musisz go… izolować. Koty mają doskonały węch i z pewnością wyczują drugiego osobnika, jednak początkowo należy unikać umożliwienia im kontaktu wzrokowego, a w szczególności tego bezpośredniego. Przed przybyciem nowego pupila przygotuj dla niego miejsce, które z jednej strony jest ważne społecznie w Twoim domu, dzięki czemu będzie nasycone zapachami, a z drugiej strony łatwe do zamknięcia, aby nie dopuścić do przypadkowego spotkania mruczków. Dobrym wyborem będzie na przykład sypialnia. Na początku najlepiej pozostaw nowego lokatora w spokoju na kilka godzin. Ewentualnie, jeśli wiesz, że jest wyjątkowo towarzyskim stworzeniem, możesz usiąść z nim w pomieszczeniu, ale nie odwracaj jego uwagi. Aby nowy lokator doświadczał jak najmniej stresu, pozostaw przy nim znane mu przedmioty, takie jak kocyk czy zabawki dla kota. Znajome wonie powinny nieco złagodzić nerwy Twojego nowego pupila. Nie zapomnij również w pełni wyposażyć pokoju, czyli postawić w nim oddzielnych misek i kuwety oraz legowiska, drapaka czy transportera, w którym kot będzie mógł się bezpiecznie schować. Ten etap może trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Jeśli nie widzisz żadnych niepokojących sygnałów, zacznij zamieniać zwierzęta miejscami, aby poznawały nawzajem swoje zapachy, a jednocześnie by drugi kot w domu mógł eksplorować nowy teren.

Jeżeli zarówno nowy, jak i dotychczasowy lokator zachowują się spokojnie, można powoli zacząć pozwalać na ich kontakt wzrokowy – przez szybę bądź uchylone drzwi. Oba mruczki powinny być nieco zmęczone, na przykład intensywną zabawą, co odrobinę zmniejszy ich energiczność, a jednocześnie szanse na kocią kłótnię. Każdy z nich musi mieć również możliwość wycofania się, jeśli nie poczuje się zbyt pewnie. Jeżeli koty zachowują się spokojnie, postaraj się wzmacniać pozytywne zachowanie specjalnie przeznaczonymi dla tych zwierząt smakołykami.

Po udanych pierwszych krokach, w przypadku gdy nowy kot w domu nie wywołuje nieprzychylnej reakcji u “starego” i odwrotnie, nowy lokator nie przejawia negatywnych emocji w stosunku do rezydenta, można powoli zacząć dopuszczać do pierwszego bezpośredniego kontaktu zwierząt. We wstępnym etapie tej fazy warto zastanowić się, co pierwszemu i drugiemu kotu sprawia największą przyjemność (na przykład głaskanie czy zabawa wędką), a następnie zaprzestać tego na kilka dni, aby trochę stęsknił się za ulubioną czynnością czy przedmiotem. 

Kolejnym krokiem będzie już wprowadzenie zwierząt do tego samego pomieszczenia. Koniecznie należy poprosić wówczas o pomoc drugą osobę. Najpierw wybierz pomieszczenie, w którym chcesz zapoznać ze sobą czworonogi, i zabezpiecz w nim wszelkie trudno dostępne miejsca, na przykład przestrzeń pod łóżkiem. Łatwo tam o ewentualną bójkę, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, a tego z pewnością chcesz uniknąć. Najpierw wprowadź do pokoju rezydenta, wabiąc go jego ulubioną zabawką lub wołając na pieszczoty. Następnie, gdy starszy lokator będzie już zajęty, druga osoba musi wprowadzić nowego domownika, motywując go w ten sam sposób. Jeśli nowicjusz mimo wszystko nie daje się skusić na pieszczoty czy zabawę, można wnieść go do pomieszczenia, koniecznie umieszczając go w kącie, z dala od rezydenta. Pamiętaj, że jeżeli przynajmniej jeden z mruczków zacznie uporczywie wpatrywać się w drugiego, spotkanie trzeba natychmiast przerwać, aby nie zakończyło się bójką. Jeśli jednak koty są spokojne, po kilku minutach ponownie wyprowadźcie je z pomocą drugiej osoby do osobnych pomieszczeń za pomocą wabików. W przypadku gdy któryś z pupili nie reaguje na motywatory, należy po prostu wynieść go z pokoju.

Ostatni etap zapoznawania pierwszego kota z drugim kotem w domu powinien obejmować coraz częstsze kilkuminutowe spotkania. Po pewnym czasie można zacząć nie tylko zwiększać ich częstotliwość nawet do kilku razy dziennie, lecz także wydłużać ich czas. W momencie, gdy zwierzęta przestaną na siebie reagować, można zakończyć izolację.

Pamiętaj, że decyzja o zamieszkaniu w domu drugiego kota musi być bardzo starannie przemyślana, a samo zapoznawanie dwóch mruczków właściwie przeprowadzone. W innym razie może się to skończyć dużym stresem zwierząt, którego z pewnością pragniesz uniknąć.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records