WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Zabawki dla kota - sprawd\u017a bezpieczne gad\u017cety!","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/zabawki-dla-kota-sprawdz-bezpieczne-gadzety"}]

Zabawki dla kota - sprawdź bezpieczne gadżety!

Adult-landing_0.jpg

Zabawki dla kota odgrywają ważną rolę - pozwalają na zachowanie pełnego łańcucha łowieckiego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze kocich zabawek. 

 

Zabawa odgrywa w życiu kota bardzo ważną rolę. Sprawdź, jakie zabawki dla kota najlepiej zaspokoją jego instynkt łowiecki. Dowiedz się, czy warto inwestować w zabawki interaktywne. Poznaj bezpieczne gadżety dla mruczka i te, których lepiej unikać.

Spis treści:

  1. Dlaczego kot potrzebuje zabawek?
  2. Najlepsze zabawki dla kota
  3. Interaktywne zabawki dla kota
  4. Jakich zabawek dla kotów unikać?
  5. Zabawki dla kota - jak zrobić?

 

Dlaczego kot potrzebuje zabawek?

Zabawa to bardzo ważny element w życiu kota. Zapewniając odpowiednie zabawki dla kota i bawiąc się z nim, zaspokajasz jego instynkt łowiecki i potrzebę ruchu oraz budujesz i umacniasz więź ze swoim pupilem. Zabawa pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), co ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy mruczka. Kot, który jest usatysfakcjonowany zabawą, ma lepszy nastrój, jest zrelaksowany i ma poczucie bezpieczeństwa. 

Koty są z natury bardzo ruchliwymi zwierzętami. Tryb życia wolno żyjącego kota polega na ciągłym polowaniu. Okazuje się, że aż 75% ataków podejmowanych przez polujące koty kończy się niepowodzeniem i ucieczką ofiary. Mimo to kot żyjący na wolności zjada dziennie od kilku do nawet dwudziestu ofiar. Oznacza to, że dzicy krewni domowego mruczka, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe, muszą zapolować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. To ogromna dawka ruchu, którą trudno jest zapewnić kotu niewychodzącemu. Dlatego bardzo ważna jest regularna zabawa z pupilem i zaoferowanie mu atrakcji podczas naszej nieobecności w domu.

Rola opiekuna podczas zabawy jest bezcenna. Instynkt łowiecki u kota uaktywnia się bowiem pod wpływem ruchomego bodźca. Zwierzę rzadko reaguje na nieruchomą zabawkę leżącą na środku pokoju, ale już na wędkę poruszoną przez opiekuna znacznie chętniej. 

Jak bawić się z kotem? Tak, żeby podczas zabawy odbył się pełen łańcuch łowiecki - skradanie się, pogoń, schwytanie, rozszarpanie i zjedzenie ofiary. W warunkach idealnych każdy posiłek powinien być poprzedzony krótką, choćby kilkuminutową zabawą. W praktyce jest to trudne do zrealizowania. Wystarczą więc dwie kilkunastominutowe zabawy z kotem, na przykład przed śniadaniem i przed kolacją, kiedy kot jest najbardziej aktywny, a my mamy zwykle najwięcej czasu, żeby poświęcić mu uwagę. Jeśli zabawa ma miejsce poza standardowymi porami posiłków, warto zaproponować kotu po „polowaniu” jego ulubioną przekąskę. Pamiętaj przy tym, że suma kalorii z  przysmaków dla kota nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Podawaj tylko smakołyki przeznaczone specjalnie dla kotów.

 

Najlepsze zabawki dla kota

Najlepsze zabawki dla kota, to te, które aktywizują w nim instynkt drapieżnika i pozwalają na realizację pełnego łańcucha łowieckiego. Pamiętaj, że bez Twojej pomocy nie jest to możliwe - musisz zainicjować zabawę, odpowiednio pokierować zabawką, a na koniec nakarmić kota. Ostatnim etapem łańcucha łowieckiego jest sen - po polowaniu i zjedzeniu „zdobyczy” kot odpoczywa lub śpi i nie należy mu przeszkadzać.

Zabawki dla kota, które powinien posiadać każdy mruczek, to:

  • Wędki z niewielkimi zabawkami, wstążkami lub piórkami przymocowanymi na końcu. Bawiąc się nimi, zwróć uwagę, aby kot nie zjadł wstążki- to bardzo niebezpieczne ciało obce.
  • Piłki dla kotów - mają różną fakturę i rozmiary. Zrobione są z rozmaitych materiałów. Mogą być lekkie i miękkie, ażurowe i świecące. 
  • Maskotki dla kota - małe pluszaki wykonane z materiałów bezpiecznych dla kota. Najczęściej są to myszki, rybki lub inne zwierzaczki. Koty szaleją za tymi, które w środku mają coś szeleszczącego, a jeszcze bardziej, gdy wypełnione są kocimiętką lub walerianą. Maskotki dla kota są świetne do nauki aportowania. 
  • Laser - chociaż czerwonej kropki nie da się finalnie upolować, to jeśli laser będzie prawidłowo używany przez opiekuna, zabawa nim skutecznie zaspokoi instynkt łowiecki kota. Kropkę lasera można wygaszać w zakamarkach, np. pod kanapą (symulacja zachowania kocich ofiar - chowanie się do norki). Na zakończenie kierujemy światełko na zabawkę, którą kot złapie w łapki, następnie wygaszamy laser i dajemy pupilowi coś do jedzenia.

 

Interaktywne zabawki dla kota

Dobrym pomysłem jest też zakup zabawek interaktywnych dla kota. Służą one przede wszystkim do tego, żeby zająć mruczka, gdy opiekun nie ma dla niego czasu.

  • kule na przysmaki - podczas turlania z zabawki wydostają się przysmaki;
  • labirynty na przysmaki - kot musi wykazać się sprytem, żeby wydobyć smakołyk;
  • tory dla piłeczek - aby aktywować zabawkę, kot musi trącić piłeczkę, która następnie porusza się po torze;
  • maty węchowe, które aktywizują przede wszystkim węch zwierzęcia, ale często też wzrok (różne kolory i kształty) i słuch (szeleszczące lub dzwoniące elementy). W zakamarkach maty ukrywane są przysmaki, a zadaniem kota jest ich poszukiwanie.

 

Jakich zabawek dla kotów unikać?

Jeśli chcesz podarować swojemu ulubieńcowi zabawkę, to powinien być to gadżet specjalnie przeznaczony dla kota. Wiele przedmiotów domowego użytku czy zabawki dla dzieci mogą być dla zwierzęcia niebezpieczne, zwłaszcza po połknięciu. Nieodpowiednie zabawki dla kota, to:

  • Kłębek wełny, włóczki, nitki, żyłki - wszystko to może zostać połknięte przez kota i utknąć w jego jelitach. Co gorsza, takich przedmiotów przeważnie nie widać na USG i RTG. Chroń kota przed tego typu „zabawkami”, a jeśli podejrzewasz, że połknął kawałek sznurka, udaj się z nim do lekarza weterynarii.
  • Wszelkie małe przedmioty, które kot mógłby połknąć, pogryźć i zjeść - mogą one uszkodzić ścianki przewodu pokarmowego kota lub doprowadzić do niedrożności jelit. W przypadku połknięcia przez kota ciała obcego często konieczna jest interwencja chirurgiczna.
  • Twoje ręce i nogi - nie jest to odpowiednia „zabawka” dla małego kotka ani dla dorosłego. Jeśli będziesz pozwalać kocięciu na zabawę Twoją ręką lub stopami, wejdzie mu to w krew i będzie tak robił również w życiu dorosłym.
  • Gry i aplikacje - nie powinny być często używane przez kota, ponieważ nie umożliwiają finalnego schwytania zdobyczy, co może rodzić u kota frustrację.

 

Zabawki dla kota - jak zrobić?

Wbrew pozorom, samodzielne wykonanie zabawki dla kota nie jest trudne. Pamiętaj tylko o tym, żeby do jej zrobienia użyć materiałów bezpiecznych dla kota, np. papieru bez nadruku (farba drukarska może być toksyczna dla zwierzęcia). Nie używaj sznurków, nitek oraz małych, plastikowych czy metalowych elementów, które kot mógłby z łatwością połknąć.

  • wędka z patyka, mocnej gumki i drobnej maskotki;
  • szeleszcząca piłeczka - kulka zrobiona z papieru lub z grubej folii aluminiowej, którą dodatkowo możesz zabezpieczyć papierową taśmą klejącą;
  • papierowe kubeczki i rolki po papierze toaletowym - jako kryjówki do chowania przysmaków.

Jeśli zabawka zawiera elementy, które kot może połknąć, np. kulka z folii aluminiowej, sznurek, gumka, taśma klejąca, to pupil może bawić się nią tylko pod nadzorem opiekuna.