WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Jak oduczyc kota sikania na lozko","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/jak-oduczyc-kota-sikania-na-lozko"}]

Jak oduczyć kota sikania na łóżko?

Adult-landing_0.jpg

Koty to bardzo inteligentne i czyste zwierzęta.

 

Koty to bardzo inteligentne i czyste zwierzęta. Nauczenie ich korzystania z kuwety przeważnie nie stanowi problemu dla opiekunów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kot sika w domu poza wyznaczonym do tego miejscem. Niestety zapach i plamy po kocim moczu są trudne do usunięcia. Zatem jak oduczyć kota sikania na łóżko?
 

Spis treści:

  1. Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko? – problemy z kuwetą lub żwirkiem
  2. Wiek kota a problem z niewłaściwym miejscem opróżniania pęcherza
  3. Problemy zdrowotne a załatwianie się poza kuwetą 
  4. Problemy behawioralne a załatwianie się poza kuwetą 
  5. Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko – praktyczne porady

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko? – problemy z kuwetą lub żwirkiem

Wbrew pozorom nowa kuweta czy nowy rodzaj żwirku mogą sprawić, że kot będzie załatwiał swoje potrzeby poza wyznaczonym miejscem. W pierwszej kolejności warto więc się zastanowić, od jakiego czasu mruczek nie korzysta z kuwety. Być może nastąpiło to po dokonaniu przez nas zmian podłoża.

Jeśli kupiliśmy inny rodzaj wypełnienia, istnieje możliwość, że nowy żwirek wbija się w kocie łapy, a nasz mruczek preferuje drobne i delikatne podłoże. Także zbyt intensywnie pachnący środek dodawany do żwirku może go drażnić. Należy zatem spróbować wrócić do poprzedniego produktu i obserwować zachowanie pupila.

Kuweta powinna być umieszczona z dala od jedzenia i picia, w takim miejscu, aby kot miał swobodny do niej dostęp, a jednocześnie zapewnioną intymność. Warto też zwrócić uwagę, czy nasz czworonożny przyjaciel nie wyrósł z niej. Mruczek musi mieć na tyle dużo miejsca w środku, żeby łatwo się obrócić.

W przypadku gdy w mieszkaniu przebywa więcej kotów, każdemu należy zapewnić osobną kuwetę. Dobrze jest również sprawdzić, czy mruczek czuje się w niej bezpiecznie, bo być może inny kot poluje w niej na niego.

Nie wolno zapominać także o systematycznej wymianie żwirku oraz czyszczeniu kuwety. Zaniedbanie higieny może być również przyczyną załatwiania się przez kota w nieodpowiednich miejscach.

Wiek kota a problem z niewłaściwym miejscem opróżniania pęcherza

Gdy w naszym domu pojawia się kocię i od początku załatwia swoje potrzeby na nasze łóżko, być może jeszcze nie zdążyło nauczyć się korzystać z kuwety lub nie kojarzy się mu ona z miejscem do załatwiania potrzeb pokazanym przez matkę. 

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko w takim przypadku? Po prostu należy wskazać mu właściwe miejsce. Za każdym razem, gdy pupil przejawia chęć załatwienia się poza kuwetą lub już to zrobił, należy go do niej zanieść. Dobrym pomysłem jest też przeniesienie zapachu kota do kuwety. Gdy tylko mruczek załatwi swoją potrzebę, trzeba zebrać mocz, np. ręcznikiem papierowym, i włożyć go do kuwety. 

Niezmiernie istotne jest, aby powierzchnię, na którą kot oddał mocz, dokładnie wyczyścić i pozbawić zapachu. Pozostawiona woń może spowodować, że mruczek będzie w dalszym ciągu załatwiał się w tym samym miejscu.

Jak tylko zauważymy, że nasz czworonożny przyjaciel skorzystał z kuwety, trzeba go nagrodzić smakołykiem i pogłaskać. Taka postawa wzmocni pozytywne zachowanie kota.

Także opiekunowie kotów seniorów mogą zauważyć, że do załatwiania swoich potrzeb mruczki wykorzystują nie tylko kuwetę. Gdy nasz czworonożny przyjaciel nie ma już takiej sprawności jak kiedyś, nie wskakuje na parapet czy wyższe meble, może być to objaw zwyrodnienia stawów. W takim przypadku prawdopodobnie brzegi kuwety są dla niego za wysokie. Rozwiązaniem problemu jest wymiana kociej toalety na taką, która będzie na tyle płytka, że mruczek wejdzie do niej bez unoszenia wysoko łap.

Problemy zdrowotne a załatwianie się poza kuwetą

Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko, warto zastanowić się, czy załatwianie potrzeb poza kuwetą trwa już długo i czy dzieje się to każdorazowo, czy sporadycznie. Koty stosunkowo często zapadają na choroby układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza albo kamica nerkowa. Przyjrzyjmy się, jaką postawę przyjmuje nasz czworonożny przyjaciel, gdy oddaje mocz. Zdrowy kot podczas tej czynności ma wyprostowany kręgosłup oraz przednie łapy i uniesioną głowę, natomiast tylne łapy są ugięte, ale swobodne. Gdy mruczek odczuwa dyskomfort, jego ciało będzie napięte, kot może również miauczeć. Niekiedy zwierzęta oddają mocz bardzo często, lecz w niewielkich ilościach. Jeżeli zaobserwujemy takie zachowanie, należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii. 

Problemy behawioralne a załatwianie się poza kuwetą 

Jeżeli nasz mruczek ma odpowiednią kuwetę oraz żwirek i jest zdrowy, prawdopodobnie opróżnianie pęcherza na łóżko wynika z jego problemów behawioralnych. Koty są bardzo wrażliwe i niekiedy remont mieszkania, nowy członek rodziny lub liczni goście mogą wywołać u niego stres. Również pozostawianie kota samego w domu na dłuższy czas jest częstą przyczyną zaburzeń zachowania. Rozwiązanie problemu załatwiania się poza kuwetą polega na zlikwidowaniu źródła kociego lęku. Opiekun musi uzbroić się w cierpliwość i bacznie obserwować swojego podopiecznego. Pupilowi trzeba również poświęcić dużo czasu. Często trudno jest jednak samemu znaleźć powód stresu u kota. Warto wówczas zasięgnąć porady behawiorysty lub lekarza weterynarii, który pomoże w rozwiązaniu problemu.

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko – praktyczne porady

Na początku, gdy trudno jest określić, co stanowi przyczynę nieprawidłowego zachowania kota, dobrze jest od razu zastosować środki zapobiegawcze. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne preparaty. Nie tylko likwidują one zapach kociego moczu, lecz także pozostawiają nieprzyjemną dla zwierząt woń. Takim środkiem czyścimy powierzchnię, na którą załatwił się mruczek, a pozostawiony zapach powinien zniechęcić go do ponownego wybrania tego miejsca na swoją toaletę. 

Innym sposobem jest nałożenie na łóżko, sofę lub inne miejsce folii. Zazwyczaj odstrasza ona zwierzę, a w razie ponownego zabrudzenia ułatwia sprzątanie.

Nasi czworonożni przyjaciele nie tolerują sytuacji, gdy miska z jedzeniem lub piciem znajduje się blisko miejsca, gdzie załatwiają swoje potrzeby. Można więc spróbować postawić naczynie z jedzeniem tam, gdzie mruczek opróżnia pęcherz. Inną metodą jest wstawienie do sypialni kociej kuwety.  

Koty nie są złośliwe. To, że załatwiają się poza kuwetą, oznacza, że chcą nam coś zakomunikować. Gdy zastanawiamy się, jak oduczyć kota załatwiania swoich potrzeb na łóżko, najpierw skontrolujmy stan kuwety i jakość żwirku. Następnym krokiem jest wykluczenie chorób. Jeśli nasz mruczek jest zdrowy, być może ma problemy behawioralne. Wizyta u lekarza weterynarii lub behawiorysty powinna pomóc w przezwyciężeniu kłopotów. Trzeba także pamiętać, aby dokładnie czyścić ślady i zapach po kocim moczu. Nie będzie on prowokował pupila do ponownego załatwiania swoich potrzeb w tym samym miejscu. Natomiast za każdym razem, kiedy mruczek skorzysta z kuwety, powinniśmy go nagradzać przysmakiem, aby wzmocnić pozytywne zachowanie.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records