WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Jak oswoic kota porady dla nowych opiekunow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/jak-oswoic-kota-porady-dla-nowych-opiekunow"}]

Jak oswoić kota? Porady dla nowych opiekunów

Adult-landing_0.jpg

Oswajanie kota polega na zdobywaniu jego zaufania, stopniowym przełamywaniu jego stresu i lęku. Nie ma nic dziwnego w tym, że zaadoptowany kot boi się nowego miejsca i osób, które widzi pierwszy czy drugi raz.

Jak oswoić kota? Porady dla nowych opiekunów

Oswajanie kota polega na zdobywaniu jego zaufania, stopniowym przełamywaniu jego stresu i lęku. Nie ma nic dziwnego w tym, że zaadoptowany kot boi się nowego miejsca i osób, które widzi pierwszy czy drugi raz. Choć niektóre zwierzęta bardzo szybko przyzwyczajają się do nowej rodziny, innym sprawia to niemały problem. Jak oswoić kota? Jak przyzwyczaić go do psa czy drugiego kota?

Spis treści:

  1. Oswajanie kota, czyli jak przemienić bezdomne zwierzę w członka rodziny?
  2. Jak przyzwyczaić psa do kota?
  3. Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

 

Oswajanie kota, czyli jak przemienić bezdomne zwierzę w członka rodziny?

Jak oswoić kota? Istotnym czynnikiem wpływającym na proces oswajania jest wiek zwierzęcia. Łatwiej jest zdobyć zaufanie kota rosnącego niż dorosłego. Kocięta są bardziej ufne i ich oswajanie zazwyczaj nie jest skomplikowane. Musimy jednak mieć świadomość, że proces ten wymaga czasu. Aby oswoić kota, należy zapewnić mu bezpieczne miejsce, w którym będzie przebywał. Nie powinniśmy mu przeszkadzać czy na siłę go dotykać. Spowoduje to jedynie stres. Z początku warto po prostu spędzać czas w tym samym pomieszczeniu, jednak zajmując się swoimi sprawami. Kot powinien obserwować, co dzieje się wokół. 

Jeśli od dłuższego czasu opiekujesz się zwierzęciem i nadal nie wiesz jak oswoić kota, być może problem leży w jego ograniczaniu. Kot, aby czuł się bezpiecznie i swobodnie, powinien poznać każdy kąt mieszkania lub domu. Jeśli więc chce wskoczyć na parapet czy kanapę - pozwól mu na to. Najlepszym sposobem na oswojenie kota jest prawidłowa opieka, przez którą rozumiemy zaspokojenie wszystkich jego potrzeb behawioralnych. Należą do nich m.in.:

  • potrzeba optymalnego odżywiania dostosowanego do gatunku,
  • potrzeba poczucia bezpieczeństwa,
  • potrzeba drapania,
  • potrzeba posiadania miejsca tylko dla siebie,
  • potrzeba zabawy,
  • instynkt łowiecki,
  • potrzeba wskakiwania na podwyższenia (obecna u większości ras).

 

Bardzo ważnym aspektem życia pod jednym dachem z czworonogiem jest również jego wychowanie. Pamiętaj, aby motywować swojego mruczka w sposób pozytywny – pochwałą i nagrodą za pożądane zachowanie. Jeśli Twój kot zrobi coś złego – nie powinieneś go za to karać. Są inne (skuteczniejsze) sposoby na wyrobienie u czworonoga dobrych nawyków.


Jak przyzwyczaić psa do kota?

Jak oswoić psa z kotem? Najkorzystniejszą sytuacją jest wprowadzenie do domu równocześnie szczenięcia i kocięcia. W tak młodym wieku zwierzęta są na etapie socjalizacji i łatwiej jest im się do siebie przyzwyczaić. Będą traktować się jako towarzyszy do zabaw, a nie wrogów. Z czasem obecność kota stanie się naturalna dla psa i na odwrót.

Jak oswoić kota z psem, jeśli osobniki są dorosłe? Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Dorosłe zwierzęta mają swoje nawyki i przyzwyczajenia. Nie powinniśmy więc oczekiwać, że zwierzęta natychmiast zaprzyjaźnią się ze sobą. Ważne jednak, by się nawzajem akceptowały. Pierwsze spotkanie psa z kotem powinno być ostrożne. Najlepiej trzymać kota w rękach, a psa na smyczy. Zwierzęta powinny móc obwąchać się nawzajem. Jeśli pies nie będzie agresywny, a kot nie będzie syczał - możemy spróbować wypuścić zwierzęta. Należy jednak zachować ostrożność. Jeżeli próby zapoznania kota z psem będą za każdym razem kończyć się niepowodzeniem, być może konieczna będzie wizyta u behawiorysty.

Zanim zaadoptujemy zwierzę, powinniśmy dowiedzieć się, jaki ma charakter oraz czy kiedykolwiek przebywało z kotem/psem. Jeśli okaże się, że nie, warto dopytać, jak przyzwyczaić kota do psa. Pierwszy opiekun z pewnością będzie wiedział, jak zwierzę reaguje na stresowe sytuacje, czy jest agresywne, czy może wręcz przeciwnie. Zamiast zastanawiać się jak przyzwyczaić psa do kota, powinniśmy myśleć długofalowo. Przed adopcją pierwszego zwierzęcia zastanówmy się, czy w przyszłości będziemy chcieli kolejne, a jeśli tak, to jakie. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów i przygotujemy się odpowiednio na pierwsze spotkanie psa z kotem.


Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

Jak przyzwyczaić dużego kota do małego? Kot może potrzebować od kilku dni do kilku tygodni na przyzwyczajenie się do drugiego zwierzęcia. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jaki charakter ma dorosły kot. Jeśli jest agresywny i spodziewamy się, że nie zareaguje zbyt pozytywnie na nowego członka rodziny, powinniśmy jeszcze przed jego pojawieniem się wybrać do behawiorysty. Każdy kot jest inny i działa na niego coś innego, należy więc podejść do sprawy indywidualnie. Znaczenie ma również to, jakiego kota zaadoptujemy. Warto dowiedzieć się co nieco o jego charakterze.


Wprowadzenie drugiego kota do domu to proces, który możemy podzielić na kilka faz:

  • aklimatyzacja przybysza,
  • pierwsze ograniczone kontakty,
  • wymiana zapachów,
  • kontakt wzrokowy, 
  • pełen kontakt.

 

Z początku koty mogą na siebie syczeć i być agresywne, jednak z czasem powinno się to zmieniać. Dla nowego zwierzęcia sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ musi przyzwyczaić się nie tylko do drugiego kota, ale także do nowego otoczenia i członków rodziny. Dobrze by było, gdyby mógł podczas nieobecności drugiego kota pobiegać po mieszkaniu i zwiedzić jego każdy kąt. Pierwsze kontakty między kotami mogą odbywać się przez szklane drzwi lub przez siatkę bądź poprzez trzymanie kotów przez dwie osoby. Aby chwila ta kojarzyła się im miło, możemy w tym czasie podawać smakołyki. Jeśli koty wykażą zaciekawienie, możemy spróbować je wypuścić. 

Na początku należy karmić koty w osobnych pomieszczeniach, z czasem zmniejszając odległość między miskami. Musimy również pozwolić, by koty poznały wzajemnie swój zapach. W tym celu możemy wymieniać ich posłania. Należy poświęcać uwagę kotom, bawić się z nimi i zachęcać do zapoznania. Żaden kot nie powinien czuć się samotny. Z czasem zwierzęta powinny zacząć się do siebie przyzwyczajać. Wymaga to czasu i cierpliwości, nie możemy więc robić niczego na siłę. W przypadku jakichkolwiek problemów powinniśmy wybrać się do behawiorysty. Przyzwyczajenie małego kota do dużego nie zawsze jest takie proste. Każdy kot jest inny i ma inną psychikę. Mamy nadzieję, że wiesz już jak oswoić kota oraz przyzwyczaić do niego psa!

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records