WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Kot w nowym domu - jak d\u0142ugo trwa proces aklimatyzacji?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/kot-w-nowym-domu-jak-dlugo-trwa-proces-aklimatyzacji"}]

Kot w nowym domu - jak długo trwa proces aklimatyzacji?

Adult-landing_0.jpg

Już wkrótce w Twoim domu pojawi się nowy, czworonożny lokator?

 

Już wkrótce w Twoim domu pojawi się nowy, czworonożny lokator? Z pewnością już nie możesz się doczekać tej chwili i wyobrażasz sobie pierwsze dni kota w domu. Jesteś pełen obaw? To całkowicie zrozumiałe, szczególnie jeśli pragniesz zaopiekować się zwierzęciem po przejściach. Dlatego też warto dobrze przygotować się na przybycie nowego ulubieńca. Dowiedz się, jak przyzwyczaić kota do nowego domu!
 

Spis treści:

  1. Aklimatyzacja kota w nowym domu – przyzwyczajanie do opiekuna
  2. Pierwszy dzień kota w nowym domu… z innym kotem

Aklimatyzacja kota w nowym domu – przyzwyczajanie do opiekuna

Proces przyzwyczajania kota do nowego opiekuna z pewnością wymaga dużej cierpliwości. Nie można też zapominać, że zupełnie inne będzie nastawienie kocięcia z hodowli czy schroniska, a inne dorosłego zwierzęcia mającego już za sobą złe doświadczenia z człowiekiem.

Niezwykle ważną zasadą po pojawieniu się kota w nowym domu z pewnością będzie danie mu czasu na oswojenie się z sytuacją. Prawdopodobieństwo, że natychmiast zacznie czuć się jak u siebie i ochoczo zaglądać w każdy nowy zakątek mieszkania z wysoko podniesionym ogonem jest raczej znikome. Pamiętaj, że dla zwierzęcia zmiana miejsca zamieszkania to duży stres, dlatego do niczego go nie zmuszaj. Zadbaj również o to, aby pozostawić przy nim znajome mu przedmioty, przesiąknięte zapachem miejsca, z którego go adoptowałeś. Może to być na przykład kocyk albo zabawka. Dzięki temu Twój nowy pupil będzie znacznie spokojniejszy.

Dla kota w nowym domu istotne będzie również odpowiednie miejsce, w którym będzie mógł się schować. W żadnym wypadku nie wyciągaj go z kryjówki na siłę – musi poczuć, że to jego bezpieczny kąt, w którym zawsze może się schronić.

Kiedy zauważysz, że Twój nowy przyjaciel jest już mniej zestresowany, co w przypadku kotów bez traumatycznej przeszłości powinno stać się po około tygodnia, postaraj się spędzać z nim więcej czasu, jednak wciąż pozostawiając mu sporo swobody. Pamiętaj, że koty to prawdziwi indywidualiści, chodzący swoimi ścieżkami, dlatego nawet te najbardziej towarzyskie wciąż będą potrzebowały czasu dla siebie, którego nie możesz im odbierać. Dobrym pomysłem na zabawy z kotem w nowym domu będą na przykład te z użyciem specjalnej wędki. Możesz kupić gotowy produkt (dostępny między innymi w niemal każdym sklepie zoologicznym), a także stworzyć taką zabawkę samodzielnie z patyka o długości ok. 30 cm i kilku sznureczków czy tasiemek, ewentualnie doczepionych do nich zabawek, piórek lub kawałków futerka. Wspólne zabawy z nowym ulubieńcem pomogą zacieśnić więź między Wami.

Istotnym elementem aklimatyzacji są również kocie posiłki. W porze karmienia masz dość bliski kontakt z czworonogiem, a przy tym zaczynasz kojarzyć mu się z pozytywnym aspektem jego życia. Na początku podawaj kotu pokarm, który dostawał u poprzedniego opiekuna. Jeśli od razu podasz mu nowe pożywienie, najprawdopodobniej kot albo odmówi posiłku, albo skusi się na nie, jednak przypłacając to problemami z układem pokarmowym. Zbyt szybka zmiana karmy to zresztą najczęstszy powód tego, że kot w nowym domu nie chce jeść. Oczywiście, zmiana pokarmu często nie jest w ogóle konieczna, wyjątkiem są przypadki, gdy pupil wcześniej nie dostawał odpowiedniego jedzenia, czyli pełnoporcjowej karmy, która spełnia wszystkie kocie potrzeby (np. Whiskas® 1+ Potrawka z Wołowiną w Galaretce). Nowy produkt możesz zacząć wprowadzać dopiero po tygodniu od zamieszkania kota w nowym domu, podając nowe jedzenie wraz z poprzednim pożywieniem. Pamiętaj o zachowaniu proporcji – przez pierwsze dni pokarm od wcześniejszego opiekuna powinien stanowić co najmniej ¾ posiłku. Z czasem, gdy kot zacznie się przyzwyczajać, stopniowo zmieniaj proporcje, by w końcu zacząć serwować wyłącznie nowy typ pożywienia. Nie zapominaj też, że zwierzęta niedożywione powinny przejść na dietę zaleconą przez lekarza weterynarii.

Mówiąc o posiłkach, nie sposób nie wspomnieć o smakołykach dla kota. To doskonały sposób na to, by kot znacznie szybciej nabrał do Ciebie zaufania. Podawany od czasu do czasu przysmak z pewnością skradnie jego maleńkie serduszko i pozwoli Ci rozpieścić mruczka. Pamiętaj jednak, że najlepsze kocie smaczki to te przygotowane specjalnie z myślą o tych zwierzętach. Zwróć również uwagę, by stanowiły one maksymalnie 10% źródła energii w kociej diecie, aby Twój pupil zachował prawidłową masę ciała.

Powyższe zasady, choć dotyczą właściwie wszystkich kotów, mogą nie być tak łatwe do przeprowadzenia w przypadku zwierząt po przejściach. Czworonóg adoptowany ze schroniska może nie dać się tak łatwo przekonać do zaprzyjaźnienia się z nami. Tutaj niezwykle ważne będą duże pokłady cierpliwości, a przy tym pozostawienie mruczkowi jeszcze większej swobody, nawet jeśli początkowo jego zachowanie będzie dla Ciebie nieco rozczarowujące. Kot w nowym domu, jeśli miał już złe doświadczenia z człowiekiem, może na przykład wychodzić z kryjówki wyłącznie w momencie, gdy będzie sam w domu lub gdy wszyscy domownicy pójdą spać. Wtedy musisz pozwolić zwierzęciu samodzielnie zdecydować, kiedy będzie chciało na nowo zaufać człowiekowi. Pamiętaj, że poniekąd oswajasz zwierzę na nowo – już raz na to pozwoliło, ale ludzie je zawiedli. Jeśli mimo upływu wielu tygodni czworonóg dalej będzie stronił od Twojego towarzystwa, a w jego zachowaniu nie nastąpi nawet niewielki postęp, koniecznie zasięgnij porady kociego behawiorysty. Z pomocy profesjonalisty należy natomiast skorzystać szybciej w momencie, gdy stres zwierzęcia zagraża jego zdrowiu, na przykład kot w nowym domu nie sika lub odmawia posiłków. Taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna już po 24 godzinach, dlatego nie ma na co czekać i należy szybko udać się do lecznicy weterynaryjnej.

Zazwyczaj najtrudniejszą sytuacją jest ta, w której decydujesz się na przyjęcie pod swój dach kota półdzikiego. Oczywiście, przed podjęciem takiej decyzji musisz mieć pewność, że zabranie takiego zwierzęcia do domu w ogóle ma sens. Najczęściej dotyczy to czworonogów w trudnej sytuacji, szczególnie chorych lub w jakikolwiek sposób zagrożonych przez człowieka. Pamiętaj, że takie zwierzę nie zawsze będzie w stanie kiedykolwiek przyzwyczaić się do mieszkania z ludźmi oraz spędzania całego czasu w czterech ścianach. Zazwyczaj kota należy zabrać z ulicy, zadbać o jego dobrostan, a następnie wypuścić na wolność w momencie, gdy zostanie wyleczony lub możliwe będzie uwolnienie go w bezpiecznym miejscu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy:

  • kot zacznie przyzwyczajać się do człowieka i zobaczysz szansę na jego oswojenie;
  • zwierzę cierpi na nieuleczalną chorobę.

W pierwszym przypadku możesz znaleźć mu nowy dom lub zatrzymać czworonoga przy sobie. W drugiej sytuacji, jeśli kot nie wykazuje chęci nawiązania bliższej relacji z człowiekiem, rozwiązaniem mogą być specjalne ośrodki dla zwierząt, które znajdują się w takiej sytuacji. 

Specyficznym przypadkiem jest ten, w którym pod Twoim dachem ma przebywać kotka ze swoimi młodymi. Maluchy z pewnym prawdopodobieństwem zaczną powoli przyzwyczajać się do człowieka. Jeśli to się uda, będą nadawały się do adopcji po 8.-12. tygodniach spędzonych z mamą. Jeżeli masz zaopiekować się kociętami, które z jakiegokolwiek powodu zostały od niej odłączone, postaraj się znaleźć im jej kocią zastępczynię. To wyjątkowo ważne dla ich właściwego rozwoju i odpowiedniej socjalizacji.

Pierwszy dzień kota w nowym domu… z innym kotem

Kot, którego zamierzasz adoptować, nie będzie jedynym czworonogiem w Twoim domu? Przede wszystkim upewnij się, że jego charakter i doświadczenia pozwalają na mieszkanie pod jednym dachem z drugim mruczkiem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przeciwwskazania, lepiej będzie zdecydować się na inne zwierzę.

Decyzja zapadła? Teraz przygotuj odpowiednie pomieszczenia, dzięki którym będziesz w stanie przeprowadzić tak zwaną socjalizację z izolacją. Na początku umieść nowego lokatora w odrębnym pokoju– będziesz potrzebować oddzielnych miseczek na wodę i jedzenie, legowiska, drapaka, odkrytej kuwety i zabawek oraz przedmiotów przesiąkniętych zapachem poprzedniego domu. Pozwól mu na aklimatyzację. Kiedy stanie się spokojniejszy i bardziej ufny, zacznij wymianę zapachów między zwierzętami, podrzucając im drobne przedmioty przesiąknięte zapachem drugiego z nich, na przykład zabawki albo kocyki. Później zacznij zamieniać czworonogi miejscami. Pozwoli to z jednej strony na dostarczenie im nowych bodźców zapachowych, z drugiej na poznanie mieszkania przez nowego lokatora. W końcu kot w nowym domu musi poznać wszystkie jego zakątki, by czuć się w nim bezpiecznie.

Kolejnym etapem będzie kontakt wzrokowy między zwierzętami, na razie z zabezpieczeniem, na przykład szybą plexi lub przez uchylone drzwi. Dopiero później oba mruczki będą mogły spotkać się w jednym pomieszczeniu, w dalszym ciągu pozostając w jego, dwóch oddzielnych kątach, zajęte czymś przez opiekuna i jego pomocnika w procesie oswajania. W końcowym etapie koty można już zostawiać samodzielnie w jednym pomieszczeniu, początkowo pod czujnym okiem przynajmniej jednego z domowników. Każdy z etapów można wprowadzać dopiero w momencie, gdy oba zwierzęta czują się w pełni komfortowo. Zwróć też uwagę, że nawet zaprzyjaźnione czworonogi potrzebują pewnej odrębności, na przykład większej liczby kuwet – kocich toalet zawsze powinno być o jedną więcej niż kotów. Konieczne będą również oddzielne miseczki i legowiska.

Jak przywitać kota w nowym domu? Poza zastosowaniem powyższych porad nie zapomnij również o odpowiednio skompletowanej wyprawce, a także umówieniu wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Sprawdź stan zdrowia nowego lokatora najszybciej, jak to tylko możliwe i omów z lekarzem weterynarii kolejne wizyty, w tym szczepienia i odrobaczanie. Okazuj też swojemu podopiecznemu dużo miłości! Dzięki odpowiedniemu zadbaniu o komfort Twojego nowego ulubieńca będziecie mogli spędzić razem wiele szczęśliwych dni.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records