WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Kot z w\u0142osami \u2013 poznaj rasy kot\u00f3w z w\u0142osami","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/kot-z-wlosami-poznaj-rasy-kotow-z-wlosami"}]

Kot z włosami – poznaj rasy kotów z włosami

Adult-landing_0.jpg

Koty z włosami zamiast sierści bywają postrzegane jako zwierzęta hipoalergiczne. W rzeczywistości koty całkowicie nieuczulające nie istnieją, co więcej, każdy kot posiada włosy. Niektóre rasy są jednak bardziej odpowiednie dla alergików od innych.

Kot z włosami – poznaj rasy kotów z włosami

Koty z włosami zamiast sierści bywają postrzegane jako zwierzęta hipoalergiczne. W rzeczywistości koty całkowicie nieuczulające nie istnieją, co więcej, każdy kot posiada włosy. Niektóre rasy są jednak bardziej odpowiednie dla alergików od innych. Przekonaj się, dlaczego, i poznaj najpopularniejsze rasy kotów z włosami!

Spis treści:

  1. Kot z włosami zamiast sierści – rodzaje kocich włosów
  2. Koty hipoalergiczne – czy istnieją koty, które nie uczulają?
  3. Rasy kotów dla alergików – koty najmniej uczulające
  4. Najpopularniejsze rasy kotów z włosami

 

Kot z włosami zamiast sierści – rodzaje kocich włosów

Jeśli interesuje nas kot z włosami zamiast sierści, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, że każdy kot ma włosy. Te mogą jednak występować w kilku rodzajach, a sierść zwykle stanowi określenie podszerstka – jednego z rodzajów włosów. Podszerstek jest najbardziej podatny na linienie, przez co rasy kotów cechujące się tym rodzajem włosa zwykle najbardziej uczulają, roznosząc elementy futra po całym mieszkaniu.


Niektóre rasy kotów z włosami posiadają niewielką ilość podszerstka lub nie mają go prawie wcale. Inne, jak typowe koty dachowe, charakteryzują się wyjątkowo puszystą sierścią. Poza podszerstkiem wyróżnia się trzy inne rodzaje włosów:

  • Włosy okrywowe – są dłuższe od włosów puchowych (podszerstka) i tworzą zewnętrzną warstwę, chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. To włosy okrywowe tworzą umaszczenie naszych pupili.
  •  
    Włosy ościste – stanowią pośrednią warstwę włosów, zwykle są najbardziej szorstkie.
  • Włosy czuciowe (wibrysy) – stanowią narząd zmysłu dotyku dzięki licznym zakończeniom nerwowym zlokalizowanym u ich podstawy.


Koty hipoalergiczne – czy istnieją koty, które nie uczulają?

Często mówi się o alergii na sierść. W rzeczywistości jednak to nie sierść wywołuje objawy alergii, a białko Fel d1 obecne w kociej ślinie i łoju wydzielanym przez skórę. Zarówno kot z włosami długimi, jak i ten z krótkim futrem, czy nawet pozbawiony owłosienia przedstawiciel rasy Sfinks, może uczulać.


Podczas lizania sierści kot przenosi alergen wraz ze śliną na swoje ciało. Jeśli zwierzę gubi część futra podczas linienia, substancja rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu. Dodatkowym źródłem alergenów jest złuszczający się naskórek, w którym także znajdują się uczulające białka.  Co więcej, inne białko – Fel d2 – również może wywoływać objawy alergii. Substancja ta znajduje się w kocim moczu, dlatego, jak się okazuje, nie tylko koty z włosami mogą nas uczulać.


Rasy kotów dla alergików – koty najmniej uczulające

Niestety, kot, który nie uczula, nie istnieje. Są jednak rasy kotów szczególnie polecane dla alergików. Liczy się tutaj nie tylko długość włosów, ale przede wszystkim ilość białka wywołującego objawy uczulenia. Pod tym względem najlepszy „hipoalergiczny” kot to: 

  • Ashera – jest to rasa hybrydowa, powstała poprzez skrzyżowanie kota domowego i serwala afrykańskiego. Są to prawdopodobnie najdroższe koty na świecie – w czasach, gdy były hodowane, przedstawiano je jako koty antyalergiczne i wyjątkowo przyjazne ludziom. Aktualnie zaprzestano ich rozmnażania. 
  • Kot syberyjski (europejski) – koty tej rasy zwykle są zdystansowane i stateczne, ale nie stronią od zabawy. Ich spokojne i łagodnie usposobienie sprawia, że zwierzęta te są dobrymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Koty syberyjskie są bardzo inteligentne, lubią się wylegiwać w ciepłych miejscach, ale niekoniecznie na kolanach opiekuna.


Najpopularniejsze rasy kotów z włosami

Kot z włosami, który nie uczula, a raczej uczula w mniejszym stopniu, to najlepsze rozwiązanie dla osób wrażliwych, które pragną dzielić życie z mruczkiem. Warto podkreślić, że nie każdy alergik będzie tak samo reagował na daną rasę kota. Niemniej jednak zwykle najlepszym rozwiązaniem podczas wyboru mruczącego towarzysza jest zdecydowanie się na przedstawiciela jednej z ras, które w najmniejszym stopniu gubią sierść, dzięki czemu kontakt z alergenem jest ograniczony.


Kot rasy Sfinks wydaje się pod tym względem odpowiedni, jednak pomimo braku sierści ma on stosunkowo duży poziom uczulającego białka Fel d1 w ślinie oraz w łoju. Istnieją natomiast rasy kotów z włosami, które wydzielają mniej alergenów i jednocześnie nie gubią sierści w dużym stopniu. 


Koty z włosami, na które warto zwrócić uwagę, będąc alergikiem, to m.in.:

  • Koty balijskie – są to koty półdługowłose o zgrabnej budowie ciała. Nie mają jednak podszerstka, dzięki czemu podczas ruchu ich futro wygląda, jakby falowało. Są to zwierzęta bardzo pogodne i radosne, lubią dzieci i przywiązują się do opiekuna. Potrafią głośno zasygnalizować swoje potrzeby, jak również radość.
  • Koty bengalskie – te koty krótkowłose należą do zwierząt masywnych, ale są jednocześnie bardzo aktywne i zwinne. Nie lubią zmieniać opiekuna, są nieufne wobec obcych.
  • Reksy dewońskie – są to zwierzęta niewielkie (2,5-4 kg), ze stosunkowo dużymi uszami pokrytymi futrem. Koty tej rasy rzadko zrzucają sierść, dlatego nie musi ona być często wyczesywana. Kocięta mają skłonność do intensywnej zabawy, przez co mogą niszczyć przedmioty w mieszkaniu.
  • Reksy kornwalijskie – są to zwierzęta smukłe, mają mocne kości i umięśnione ciało. Rasa ta cechuje się dużym zasobem energii. Reks kornwalijski będzie idealnym towarzyszem dla osób aktywnych, a także rodzin z dziećmi.
  • Koty rosyjskie niebieskie krótkowłose – zwierzęta te mają gęstą, krótką i połyskującą na szaro sierść. Koty tej rasy zwykle bardzo przywiązują się do opiekuna, pozostając mu wierne. Są to zwierzęta wyjątkowo ciekawskie, jednak nie przepadają za hałasem.
  • Koty orientalne krótkowłose – zwierzęta cechują się średnią masą ciała (4-6 kg) i wyjątkowo elegancką sylwetką. Ze względu na brak podszerstka są to koty z włosami bardzo miękkimi, jedwabiście gładkimi i przylegającymi do ciała. Przedstawiciele tej rasy zwykle uwielbiają spacery. 

 

Jak widać, istnieje wiele ras kotów, które mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla alergików. Wybór zależy jednak od czynników indywidualnych, przede wszystkim od rodzaju Twojej alergii. Jeśli masz uczulenie, ale pragniesz obdarzyć mruczka opieką, skonsultuj ten zamiar z lekarzem alergologiem.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records