WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Szylkret nietypowe umaszczenie kota sprawdz jak wyglada","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/szylkret-nietypowe-umaszczenie-kota-sprawdz-jak-wyglada"}]

Szylkret – nietypowe umaszczenie kota. Sprawdź, jak wygląda!

Adult-landing_0.jpg

 

W niektórych kulturach przynosi szczęście, jest wyjątkowy i niepowtarzalny – szylkret, czyli kot o nietypowym umaszczeniu. Sprawdź, jak wygląda intrygujący zestaw barw oraz dowiedz się, skąd pochodzi to określenie. Może Twój kot to także szylkret? 

Spis treści:

 1. Jak wygląda szylkret?
 2. Szylkret – skąd pochodzi nazwa i co oznacza?
 3. Szylkret – skąd się bierze umaszczenie?
 4. Szylkret – czy to tylko kotki?
 5. Szylkret – jaki ma charakter?
 6. Sławna kotka szylkretowa z Australii
 7. Szylkret – przynosi szczęście?

Wbrew temu, co myślą niektórzy, koty szylkretowe nie są rasą. Zostały tak nazwane ze względu na charakterystyczną kolorystykę – połączenie plam czerni, brązu, bursztynu, czerwieni, cynamonu i czekolady. Z pewnością jednak są wyjątkowe i każdy opiekun czworonożnego zwierzęcia o szylkretowym umaszczeniu uważa, że jego kot jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Oczywiście ma rację, bo nie ma na świecie dwóch takich samych szylkretów. Są one tak spektakularne, ponieważ występują niezwykle rzadko i mają unikalny zestaw kolorów sierści. 

Jak wygląda szylkret?

Kot szylkret charakteryzuje się pięknym i nietuzinkowym umaszczeniem. Klasyczne szylkrety mają futro w czarno-rudych barwach, z rozmaitymi charakterystycznymi plamkami. Istnieją natomiast ubarwienia o wielu odcieniach i różnym nasyceniu. Kolory o niespotykanych odcieniach są wymieszane, a plamki – nierównomiernie i zupełnie przypadkowo rozłożone na całym ciele. 

Wyróżnia się taki podział barw umaszczenia szylkretów:

 • rudo-kremowo-brązowe barwy;
 • rudo-kremowo-czarne barwy;
 • plamy są nierównomiernie rozłożone na innym tle.

Istnieje kilka odmian szylkretów, jednak z uwagi na częściowe pomieszanie nazw stosowanych w języku polskim i angielskim dochodzi do wielu nieporozumień. W języku angielskim mamy wyraźny podział na:

 • szylkrety dwukolorowe (czarny z rudymi) – określane jako tortie;
 • szylkrety trójkolorowe (czarny, rudy i biały) – określone jako calico.

Futerko szylkretów tortie jest rudo-czarne, bez wyraźnych plam, ale zdarza się, że mają rudą plamkę na pyszczku. Natomiast idealne szylkrety calico, czyli z dodatkowym białym kolorem, mają wyraźne plamki w trzech kolorach, a na nich nie powinno być nawet pojedynczych włosów innego koloru. 

Federacja felinologiczna FIFe (Federation Internationale Feline) podaje natomiast, że szylkret to także kot o umaszczeniu w takich wariantach kolorystycznych: 

 • czarny (podstawowy) szylkretowy – czyli mieszanka rudego i czarnego;
 • czekoladowy szylkretowy – plamy są koloru mlecznej czekolady oraz rude;
 • cynamonowy szylkretowy – plamy cynamonowobrązowe i rude;
 • liliowy szylkretowy – plamy liliowe i kremowe;
 • niebiesko-kremowy – plamy niebieskie i kremowe;
 • płowy szylkretowy – plamy beżowopłowe i kremowe.

Zdarzają się też koty pręgowane: czarno-szare, ich futro wpada miejscami w kolor rudy. Nie należą one jednak do „rodziny' szylkretowych.

Szylkretowe koty są bardziej puszyste, ze względu na to, że mają więcej futra. Niekiedy myli się je z persami, jednak kot perski szylkretowy jest osobną rasą. Większa ilość sierści występuje zazwyczaj w okolicach karku i pod brodą. Miłośnicy kotów cenią najbardziej właśnie te, które mają rudy „płomień” na pyszczku, określany jako „lwia grzywa'.

Szylkret – skąd pochodzi nazwa i co oznacza?

Pojęcie szylkret w kontekście kotów nie odnosi się do rasy, a do barwy ich umaszczenia. Samo słowo szylkret pochodzi z języka niemieckiego „Schildkröte” i oznacza żółwia. Rudo-czarne plamy na futrze kotów, fantazyjnie i nierównomiernie rozłożone skojarzyły się niektórym z pancerzem żółwia szylkretowego. Dlatego też koty o charakterystycznym umaszczeniu nazywa się dziś szylkretowymi. 

Szylkret – skąd się bierze takie umaszczenie?

Za tak nietypową barwę odpowiedzialne są geny. Samice ssaków mają dwa chromosomy X – układ XX, natomiast samce ssaków jeden chromosom X i jeden chromosom Y – układ XY. Specyfika genu O (orange-making gene) odpowiadającego za występowanie u kotów koloru rudego jest ściśle powiązana z płcią. Gen O występuje na chromosomie X, przez co kolor rudy jest sprzężony z płcią. 

Szylkret na jednym chromosomie ma gen rudości, który jest oznaczany jako O, czyli „orange”, natomiast na drugim chromosomie gen wykluczający kolor rudy, czyli „non-orange”. Gdy oba te geny znajdą się na chromosomie, powstaje szylkret. 

Szylkret – czy to tylko kotki?

Czy umaszczenie szylkretowe jest zarezerwowane tylko dla kocich dam? Nie, ale większość szylkretowych kotów to samice. Rude i czarne umaszczenie występuje w korelacji z żeńskim chromosomem X. Kocury w odróżnieniu od kocic posiadają układ chromosomów XY. Nie ma możliwości, żeby w prawidłowych warunkach geny odpowiedzialne za to ubarwienie spotkały się ze sobą. Istnieją jednak sytuacje, w wyniku których powstają szylkretowe kocury. Mogą one mieć dodatkowy chromosom X i tym samym układ XXY. Według badań przeprowadzonych przez College of Veterinary Medicine na University of Missouri tylko 1 na 3000 kotów szylkretowych jest samcem. Takie kocury, częściej niż białe czy szare, są bezpłodne, za co również odpowiadają geny powiązane z kolorem szylkretowym. 

Szylkret – jaki ma charakter?

Jeśli zastanawiacie się, czy szylkretki mają inny charakter od pozostałych kotów, to śmiało możemy stwierdzić, że z pewnością się wyróżniają. To prawdziwe kocie księżniczki. Niektórzy nawet mówią, że szylkret to nie kolor, szylkret to charakter. Koty szylkretowe są damami, bywają neurotyczne. Wyróżniają się swoim usposobieniem, chimerycznością, zmiennością nastroju. Potrafią pięknie się zaprezentować – w końcu są jedyne w swoim rodzaju. Uznaje się je za dość głośne i zadziorne. Kochają swoich opiekunów i są bardzo lojalne. Mają dużo energii, uwielbiają się bawić. Pamiętajcie natomiast, że to rasa kota ma większy wpływ na osobowość niż kolor szylkretowy. Na przykład koty perskie i syjamskie wykazują się wyjątkową czułością i są wspaniałymi towarzyszami. 

Sławna kotka szylkretowa z Australii

Jednym z najstarszych szylkretów była kotka o imieniu Marcepan, która dożyła aż 21 lat. Kotka mieszkała w teatrze Astor w Melbourne w Australii. Jako mały kotek została znaleziona pod ciężarówką nieopodal teatru. W przeszłości teatr zamieszkiwały już koty, więc decyzja o jej pozostaniu w budynku była prosta. Marcepan szybko stała się lokalną celebrytką, a ostatecznie nieoficjalną maskotką teatralną. Ludzie kochali ją tak bardzo, że wysyłali jej pocztówki z daleka. Miała nawet własną stronę na Facebooku. 

Szylkret – przynosi szczęście?

Istnieje wiele mitów i wierzeń związanych z kotami szylkretowymi. W Szkocji i Irlandii wejście do domu samca szylkretowego kota to zapowiedź wielkiego szczęścia. W Stanach Zjednoczonych szylkrety nazywane są „kotami pieniędzy”. Japońscy rybacy wierzyli, że samce szylkretów chronią swoje statki przed burzami i duchami. Khmerzy z Azji Południowo-Wschodniej uważają, że koty szylkretowe mają boskie pochodzenie i powstały z „krwi młodej bogini zrodzonej z kwiatu lotosu”. Niektórzy też sądzą, że szylkretowe kotki mają zdolności parapsychiczne i umieją patrzeć w przyszłość. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records