WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Oczy, uszy i sk\u00f3ra ","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/oczy-uszy-i-skora"}]

Oczy, uszy i skóra

Adult-landing_0.jpg

Oczy i uszy Twojego pupila są bardzo wrażliwe, podobnie jak u spokrewnionych z nim wielkich kotów, żyjących w środowisku naturalnym. Ostry wzrok sprawia, że kot jest świetnym, naturalnym łowcą, a czuły słuch pomaga mu wychwycić cichutkie dźwięki ofiary, ukrywającej się w pobliżu.

Oczy, uszy i skóra

Ważne jest, abyś odwiedzał lekarza weterynarii, gdy tylko zaczynasz martwić się o zdrowie swojego kota, ale podstawową kontrolę stanu jego zdrowia  możesz przeprowadzić sam w domu.
 

Zdrowe oczy 

Aby sprawdzić wyjątkowy wzrok kota, wystarczy postępować zgodnie z prostą listą kontrolną:
  • Delikatnie odciągnij dolną powiekę kota – widoczny obszar powinien być różowy.
  • Sprawdź, czy obie źrenice oczu kota są normalnej wielkości.
  • Stań z kotem przy oknie przy świetle dziennym, rozsuń i zasuń zasłony, obserwuj, czy jego źrenice reagują normalnie na zmieniające się światło.
  • Sprawdź, czy w oczach kota nie ma podbarwionej lub nadmiernej wydzieliny – oba objawy mogą oznaczać, że ma infekcję oczu np. zapalenie spojówek u kota.
Jeśli kontrola oczu ujawni coś niepokojącego, zabierz kota do lekarza weterynarii na pełne badanie.
 

Zdrowe uszy 

Jeśli Twój kot spędza dużo czasu na potrząsaniu głową lub drapaniu się po uszach, coś może być z nimi nie w porządku. Sprawdź bardzo wrażliwe uszy Twojego kociego przyjaciela:
  • Utrzymuj ogólną czystość uszu kota i regularnie oczyszczaj je z brudu.
  • Sprawdź, czy uszy Twojego kota nie mają jaśniejszego koloru niż zwykle.
  • Intensywny zapach może wskazywać na infekcję ucha.
  • Woskowina (zwłaszcza ciemna) lub wydzielina mogą być oznaką infekcji ucha lub obecności roztoczy usznych.
Infekcje wywołane przez roztocza są stosunkowo łatwe do wyleczenia za pomocą kropli do uszu lub specjalnego preparatu nakładanego na skórę między łopatkami kota. Jeśli w domu są inne koty, warto sprawdzić także ich uszy i podjąć ewentualnie leczenie wszystkich zwierząt. Twój lekarz weterynarii doradzi Ci, jaki sposób kuracji będzie najlepszy.

Inne możliwe zaburzenia to kalafiorowate zgrubienia na uchu zewnętrznym, które trzeba będzie regularnie czyścić lub nagły obrzęk płatka usznego, który może być krwiakiem, zwykle spowodowanym zadrapaniem. Krwiaki czasami powodują powstawanie blizn i wygięcie płatka usznego, co może prowadzić do uszkodzenia słuchu kota (mogą wtedy wymagać usunięcia chirurgicznego). Zagrożeniem są również polipy, czyli grube guzy, które mogą uniemożliwić dopływ powietrza do ucha zwierzęcia, prowadząc do choroby. Z nimi także można sobie poradzić dzięki zabiegowi chirurgicznemu.

Jeśli masz nawet najmniejsze wątpliwości co do stanu zdrowia uszu kota, zabierz go od razu do lekarza weterynarii.
 

Choroby skóry u kota 

Jeśli zauważysz, że kot liże się lub drapie bardziej niż zwykle, może mieć problemy ze skórą. Możliwą przyczyną jest egzema, często spowodowana reakcją alergiczną na ukąszenia kocich pcheł. Nieleczona powoduje rozwój strupków - wówczas w sierści kota można wyczuć grudki. Niestety dodatkowe lizanie tylko pogorszy sprawę. Lekarz weterynarii doradzi Ci w kwestii najlepszego sposobu leczenia.

Istnieje również możliwość, że swędzenie skóry spowodowała alergia pokarmowa u kota. Jeśli tak jest, lekarz weterynarii poleci Ci odpowiednią, specjalistyczną dietę dla kota.