WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Oty\u0142y kot \u2013 jak pom\u00f3c naszemu pupilowi zrzuci\u0107 zb\u0119dne kilogramy?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/otyly-kot-jak-pomoc-naszemu-pupilowi-zrzucic-zbedne-kilogramy"}]

Otyły kot – jak pomóc naszemu pupilowi zrzucić zbędne kilogramy?

Adult-landing_0.jpg

Przyczyny otyłości u kotów są podobne jak u innych zwierząt, a także ludzi. Podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami, zbyt duże porcje czy brak ruchu mogą doprowadzić do zbędnych kilogramów u zwierzęcia.

Otyły kot – jak pomóc naszemu pupilowi zrzucić zbędne kilogramy?

Przyczyny otyłości u kotów są podobne jak u innych zwierząt, a także ludzi. Podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami, zbyt duże porcje czy brak ruchu mogą doprowadzić do zbędnych kilogramów u zwierzęcia. Niestety, ma to negatywny wpływ na jego samopoczucie, wygląd, a także zdrowie. Zobacz, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu otyłemu kotu wrócić do odpowiedniej formy!

Spis treści:

  1. Otyłość a nadwaga u kota – jaka jest różnica?
  2. Skąd bierze się otyłość u kota? Kilka słów o przyczynach
  3. Otyłość u kota po kastracji
  4. Dodatkowe kilogramy u kota – co robić?
  5. Jak karmić kota z nadwagą?
  6. Zadbaj o aktywność fizyczną swojego kota!
  7. Jak zapobiegać otyłości u kota?

 

Otyłość a nadwaga u kota – jaka jest różnica?

Na początku należy dokładnie wyjaśnić, czym jest otyłość u kota i czym ona różni się od nadwagi. Często te wyrażenia są stosowane zamiennie, choć to duży błąd. Kondycję ocenia się na podstawie narzędzia BCS, czyli z ang. body condition score (ocena kondycji ciała). Niestety, otyłość to poważna choroba, która występuje u zwierząt z masą ciała większą o co najmniej 30% od idealnej. Jest ona następstwem nadwagi, którą znacznie łatwiej pokonać. Występuje ona u kotów, których masa ciała jest większa o 15-30% od prawidłowej. 

 

Istnieją także pewne różnice w wyglądzie otyłego kota, a grubego kota, czyli zwierzęcia z nadwagą. U pierwszego z nich nie są wyczuwalne żebra, a brzuch jest bardzo szeroki. Patrząc na Twojego pupila z boku, możesz zauważyć, że ma on krótkie łapki, choć tak naprawdę są one zakryte dużą ilością tkanki tłuszczowej powodującej obwiśnięcie brzucha. U kota z nadwagą żebra są wyczuwalne przy lekkim ucisku, a brzuch pozostaje na tym samym poziomie lub jest trochę niżej niż klatka piersiowa. Twój pupil może wydawać się wizualnie odrobinę szerszy niż wcześniej.


 

Skąd bierze się otyłość u kota? Kilka słów o przyczynach

Przyczyną otyłości u kota nie musi być niepohamowany apetyt. Często problemy z odpowiednią masą ciała mają też te zwierzęta, które cierpią na inne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca czy choroby układu pokarmowego. Naturalne też jest, że koty z problemami ortopedycznymi ruszają się mniej. Warto zatem na bieżąco odwiedzać lekarza weterynarii i regularnie badać swojego pupila. Otyłość może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, szczególnie steroidowych i hormonalnych.

 

Niektóre koty mogą cierpieć na otyłość, bo takie mają uwarunkowania genetyczne. Najczęściej jest to widoczne dopiero u kotów starszych, które przekroczyły 7. rok życia, a także u przedstawicieli ras predysponowanych do tycia (np. kotów krótkowłosych w typie europejskim, kotów rasy Manx). 

 

Duży wpływ na masę ciała Twojego pupila ma to, w jaki sposób go karmisz. Jednym z błędów, który może skutkować otyłością u kota, jest przekarmianie, czyli podawanie zbyt dużych porcji w ramach całodziennej dawki pożywienia. Mruczek powinien otrzymywać posiłki w liczbie i porcjach optymalnych dla swojego wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Najlepszą podstawą diety jest pełnoporcjowa karma gotowa, której skład został opracowany przez specjalistów z dziedziny żywienia. Zaleca się, aby 90% masy spożywanego przez kota w ciągu dnia pokarmu stanowiła karma mokra. Pozostałe 10% należy podawać w formie suchej, np. WHISKAS® 1+ z Kurczakiem

 

Zdarza się też, że koty mogą mieć zwiększony apetyt ze względu na stres. Zaburzenia psychiczne także są przyczyną nadwagi oraz otyłości u zwierząt. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój mruczek żyje w dużym stresie, koniecznie wybierz się do lekarza weterynarii, aby mu pomóc. Jeśli choroby u Twojego kota zostaną wykluczone, wtedy trzeba udać się do behawiorysty.

 

Otyłość może pojawić się u kotów po 7. roku życia, kiedy osiągają dojrzały wiek. Wtedy naturalnie obniża się ich aktywność fizyczna. Warto zapewnić swojemu pupilowi mniej kaloryczną karmę przeznaczoną dla seniorów, a także zachęcać swojego kota do aktywności np. poprzez zabawy.


 

Otyłość u kota po kastracji

Opiekunowie kotów po kastracji mogą także zauważyć zmiany w kondycji ciała swoich mruczków. To naturalne, że mają one większą skłonność do tycia niż przed zabiegiem. Wpływają na to zmiany stężeń hormonów, które zazwyczaj stabilizują się po kilkunastu tygodniach. Bardzo ważne jest, aby zadbać w tym okresie o prawidłowe żywienie kotów, zgodne z ich nowymi potrzebami. W pierwszych miesiącach po operacji istotne jest, aby ograniczyć kaloryczność posiłków. Pozwoli to utrzymać prawidłową kondycję ciała Twojego kota i zmniejszyć prawdopodobieństwo odkładania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. 

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów karm przeznaczonych dla kotów po kastracji. Wyróżniają się m.in. obniżoną kalorycznością, jednak ich receptury są tak opracowane, aby składniki odżywcze miały odpowiednią proporcję. Dzięki temu dostarczysz swojemu pupilowi pokarm kompletny i zbilansowany. Warto wtedy wybrać się do lekarza weterynarii, aby dowiedzieć się więcej na temat karmienia swojego pupila


 

Dodatkowe kilogramy u kota – co robić?

Jeśli zauważysz u swojego kota subtelną zmianę w jego wyglądzie czy niepohamowany apetyt, możesz odchudzać go na własną rękę. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, a także zaangażowania oraz czasu. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu działania mają uzasadnienie wyłącznie wtedy, kiedy kot ma nadwagę. Otyłość jest poważną chorobą, która może prowadzić do kolejnych schorzeń, np. cukrzycy. Z tego powodu niekontrolowany przyrost masy ciała wymaga leczenia w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

 

Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jest ocena sytuacji. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że problem, z którym mamy do czynienia to nadwaga u kota, a nie otyłość. Przygotuj zatem książeczkę zdrowia, wyniki wcześniejszych badań oraz informacje na temat tego, jak karmisz swojego pupila. Wszystkie te dane będą niezbędne do postawienia rozpoznania. Lekarz weterynarii może także spytać Cię o częstotliwość posiłków oraz nawyki żywieniowe czworonoga. W razie wątpliwości przeprowadzi on też dodatkowe badania, np. krwi i moczu. Następnie oceni skalę problemu i ustali plan działania na najbliższy czas. Celem odchudzania jest redukcja zgromadzonego tłuszczu, a tym samym przywrócenie prawidłowych funkcji całego organizmu.


 

Jak karmić kota z nadwagą?

Podstawą w odchudzaniu kota jest oczywiście zmiana sposobu żywienia. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego jedzenia, a także właściwa częstotliwość jego podawania. Zastosowanie diety nastawionej na walkę z  nadwagą u kota nie oznacza, że Twoje zwierzę będzie chodzić głodne. Cały proces odchudzania przebiega łagodnie i powoli, aby nie pojawiły się kolejne problemy zdrowotne. Powinno się to odbywać pod czujnym okiem lekarza weterynarii. 

 

Istnieją specjalne karmy, które są odpowiednio zbilansowane i posiadają mniejszą ilość kalorii oraz tłuszczów. Jednocześnie, są one opracowane w taki sposób, aby zachowane zostały wszystkie składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, które zapewnią dobre samopoczucie Twojego pupila oraz będą miały wpływ na jego prawidłowy rozwój. Karma dla kotów otyłych lub z nadwagą powinna być wprowadzana stopniowo, np. początkowo mieszać ją z ulubionym dotychczasowym pokarmem. Gwałtowne zmiany mogą tylko zaszkodzić Twojemu mruczkowi. 

 

Jeśli zauważysz u swojego kota delikatną zmianę w figurze, możesz spróbować podawać mu posiłki w mniejszych porcjach. Nawet jeśli sugerujesz się ilością na opakowaniu, może okazać się, że Twój kot potrzebuje nieco mniej kalorii. Zmniejszaj porcję powoli i ostrożnie, aby nie doprowadzić do przegłodzenia. Twój pupil powinien mieć zbilansowaną dietę, a brak dostarczonych mu składników odżywczych i odpowiedniej ilości kalorii może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Właśnie dlatego, lepiej konsultować zmiany z lekarzem weterynarii. 


 

Zadbaj o aktywność fizyczną swojego kota!

Oprócz odpowiedniego żywienia Twojego kota kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o odchudzanie, jest też aktywność fizyczna. Jeśli tylko masz taką możliwość, zapewnij mu spacery na świeżym powietrzu pod Twoim czujnym okiem. A może akceptuje szelki i smycz? W takim razie masz ułatwione zadanie. Pamiętaj też o ruchu w domu, aby pobudzać instynkt łowiecki Twojego pupila. Możesz to robić kilka razy dziennie np. po 5-6 minut, a z biegiem czasu, wydłużać zabawę. Przydatne mogą być zabawki, które urozmaicą aktywność ruchową. Pamiętaj, że zabawy symulujące polowanie powinny odbywać się zgodnie z sekwencją łowiecką: polowanie – jedzenie – spanie.


 

Jak zapobiegać otyłości u kota?

Chcesz, aby Twój kot odżywiał się zdrowo i jednocześnie czerpał przyjemność z jedzenia? Zapewnij mu pełnoporcjowe posiłki, które dostarczają odpowiednią liczbę kalorii, a jednocześnie zapewniają poczucie sytości. Poza tym, odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy Twojemu zwierzęciu wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje. Jej receptura opracowana jest przez dietetyków, dlatego masz pewność, że podajesz swojemu mruczkowi wszystko, czego potrzebuje.

 

Istotne jest nie tylko, jaką karmę podajesz swojemu zwierzęciu, ale także ile jedzenia serwujesz kotu. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio porcjować posiłki. Przykładowo, podawaj rano i wieczorem mokrą karmę, a w ciągu dnia i na noc zapewnij dostęp do suchych granulek. Oczywiście, porcja powinna być odpowiednio odmierzona, zgodnie z potrzebami Twojego kota. Informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie opakowania, a także u lekarza weterynarii. Dieta mieszana, złożona z karmy suchej i mokrej, jest optymalnym rozwiązaniem, ponieważ dostarcza organizmowi odpowiednią ilość wody, a także np. pomaga w mechanicznym oczyszczaniu zębów. Możesz także podawać swojemu pupilowi przysmaki dla kota, jednak powinny one zaspokajaćać nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

 

Zapewnij swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu. W końcu ma on instynkt drapieżcy, a w związku z tym aktywność fizyczna podczas poszukiwań zdobyczy jest genetycznie uwarunkowana. Twój kot potrzebuje zarówno dużą dawkę snu, aby zregenerować siły, jak i ruchu. Możesz go do tego zachęcić licznymi zabawami.

 

Wiedza, jak karmić kota z nadwagą, konsultacje z lekarzem weterynarii i dopasowana aktywność fizyczna nie tylko służą przywróceniu idealnej masy ciała Twojego kota i zapobiegają otyłości, ale także wspierają jego dobre samopoczucie. Otyłość jest chorobą, która prowadzi do innych poważnych schorzeń, np. niewydolności nerek, problemów z sercem czy zwyrodnienia stawów. Prawidłowe żywienie pupila pozwala dbać o jego zdrowie, ale także budować pozytywną relację z opiekunem. Twój ulubieniec będzie Ci wdzięczny za to, że się o niego troszczysz i stanie się Twoim najlepszym przyjacielem.