WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Senior","url":"\/opieka\/senior"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/senior\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Piec krokow do dluzszego zycia twojego kota","url":"\/opieka\/senior\/zdrowie-i-pielegnacja\/piec-krokow-do-dluzszego-zycia-twojego-kota"}]

Pięć kroków do dłuższego życia Twojego kota

7plus-desktop.jpg

Twój kot będzie żył prawdopodobnie około 13-17 lat. Aby pomóc mu cieszyć się długim i szczęśliwym życiem, spróbuj wykonać pięciostopniową kontrolę stanu zdrowia kota w domu. Przeprowadzając ją raz w miesiącu, możesz wcześniej wykryć problem zdrowotny i odpowiednio mu zaradzić.

 

 

1. Masa ciała 

Zważ kota, trzymając go na rękach i stając z nim na wadze łazienkowej. Następnie odejmij od wyświetlonej wartości własną masę ciała. Możesz również zauważyć zmiany w wadze kota, stając nad nim i szukając lekkiej „talii” za żebrami lub kładąc obie dłonie wokół górnego rejonu jego talii – powinno dać się wyczuć żebra. Możesz również sprawdzić, czy w okolicach pachwin i pod brzuchem kota nie ma tłustych fałdek.

Jeśli uważasz, że kot ma nadwagę, poproś lekarza weterynarii o radę. Możesz pomóc kotu schudnąć, usuwając z jego menu wszystkie ludzkie pokarmy, podając mu 4 małe posiłki dziennie (zamiast 2 dużych), a także utrzymując zbilansowaną kocią dietę, zawierającą odpowiednią dawkę kalorii. Dopilnuj, aby Twój kot podejmował aktywność fizyczną. Zacznij powoli od krótkich zabaw i stopniowo je wydłużaj.

Jeśli uważasz, że Twój kot ma zbyt niską wagę, na przykład wystają mu żebra, zabierz go do lekarza weterynarii na pełną kontrolę stanu zdrowia.
 

2. Sierść i skóra 

Sprawdź sierść kota – powinna być idealnie gładka od czubka głowy do końca ogona. Rozdziel futro w pobliżu głowy i wzdłuż kręgosłupa, aby sprawdzić, czy skóra nie łuszczy się i nie ma skaleczeń. Następnie przejdź do podstawy ogona, zadu i brzucha. W tych miejscach można najłatwiej ocenić, czy kot nie ma pcheł. Jeśli ma pchły, to zobaczysz małe czarne płatki lub plamki. Jeśli zauważyłeś pchły u kota porozmawiaj z lekarzem weterynarii o odpowiednim preparacie przeciw pasożytom zewnętrznym. 

Sprawdź kolor sierści Twojego kota – powinien być wyraźny i nasycony, jeśli jest matowy, Twój kot może być chory.
 

3. Oczy i uszy

Sprawdź oczy kota, delikatnie odciągając dolne powieki – widoczny obszar powinien być różowy. Skontroluj, czy obie jego źrenice są tej samej wielkości. Następnie stań z kotem przy oknie, rozsuń i zasuń zasłonę, aby sprawdzić, czy jego źrenice reagują na światło dzienne. Sprawdź również, czy nie ma podbarwionej wydzieliny lub nadmiernego łzawienia z oczu – może to oznaczać, że ma infekcję.

Obejrzyj uszy kota – powinny być czyste i różowe, ale nie blade. Uszy powinny mieć także przyjemny zapach. Sprawdź, czy nie ma w nich woskowiny – zwłaszcza ciemnego wosku, który może być oznaką roztoczy lub infekcji.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z oczami lub uszami kota, poproś lekarza weterynarii o radę.
 

4. Zęby i dziąsła

Sprawdź zęby kota, ostrożnie otwierając jego jamę ustną. Obejrzyj wszystkie zęby, szukając żółtego lub ciemnobrązowego kamienia nazębnego. Jeśli zobaczysz kamień, zabierz kota do lekarza weterynarii, aby go usunął i zbadał Twojego pupila.

Lekarz weterynarii może pomóc w usuwaniu kamienia nazębnego, wykonując zabieg regularnego i dokładnego oczyszczania jamy ustnej kota. Kontynuuj dobre nawyki w domu, kupując specjalnie zaprojektowaną szczoteczkę i pastę do zębów dla zwierząt, a także podawaj kotu przysmaki oraz suchą karmę z przeznaczeniem do usuwania płytki nazębnej.
 

5. Ciało 

Sprawdź, czy na ciele Twojego kota nie ma nietypowych grudek lub guzków. Umieść obie dłonie na głowie kota i przesuń je najpierw w dół pod brodę, a następnie za przednie nogi zwierzęcia. Przesuń dłonie pod barkami kota, w dół pleców, nad biodrami i w dół każdej z nóg. Sprawdź też pazury i opuszki łap pod kątem skaleczeń i pęknięć. Jeśli znajdziesz coś niepokojącego, zabierz swojego pupila do gabinetu weterynaryjnego.

Jeśli będziesz w ten sposób często kontrolował zdrowie swojego kota, przekonasz się, że szybko zauważysz wszystko, co odbiega od normy i zapewnisz mu szczęśliwe oraz spokojne życie.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records