WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Co jedza koty sprawdz co mozesz smialo serwowac swojemu ulubiencowi","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/co-jedza-koty-sprawdz-co-mozesz-smialo-serwowac-swojemu-ulubiencowi"}]

Co jedzą koty? Sprawdź, co możesz śmiało serwować swojemu ulubieńcowi

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Co jedzą koty? Jeśli myślisz, że mleko i myszy, to jesteś w błędzie! Przeczytaj, co może jeść kot, a czego należy unikać. Co jedzą małe koty, a co dorosłe?

 

W przeciwieństwie do psów koty są wybredne i wyjątkowo wymagające. Są bezwzględnymi mięsożercami, więc produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić podstawę ich diety. Nie oznacza to jednak, że należy podawać im jedynie mięso. Koty mieszkające z nami w domach wymagają pokarmu kompletnego, zbilansowanego, bezpiecznego i smakowitego. Zapewnimy im to, podając dobrą karmę pełnoporcjową. Co jedzą koty? Przeczytaj, jakiego rodzaju pokarm powinien znaleźć się w ich menu.


Spis treści:

  1. Co powinien jeść kot?
  2. Czego nie powinien jeść kot?
  3. Co jedzą koty domowe w zależności od wieku?

 

Co powinien jeść kot?


Koty wymagają pokarmu, który jest:

  • stały pod względem składu,
  • zbilansowany zgodnie z ich potrzebami żywieniowymi,
  • bezpieczny, 
  • odpowiednio strawny,
  • smakowity,
  • zróżnicowany pod względem smaku i tekstury (ale nie składu).


Kot jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego podstawą jego żywienia powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak karmienie kota wyłącznie mięsem nie jest dla niego korzystne, ponieważ surowiec ten ma nieodpowiednie proporcje składników mineralnych (zbyt duża ilość fosforu w stosunku do wapnia) oraz jest deficytowy pod względem innych ważnych substancji odżywczych. I chociaż dużo się ostatnio mówi o diecie BARF dla kota (opartej na surowym mięsie) i jej potencjalnych zaletach, to warto również brać pod uwagę ryzyko mikrobiologiczne związane z takim sposobem żywienia. Tylko kompletny i zbilansowany pokarm opracowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt jest gwarancją tego, że kot otrzyma dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze - w tym witaminy dla kota będące również bardzo ważne do prawidłowego rozwoju.

 

Czego nie powinien jeść kot?


Koty absolutnie nie powinny jeść pokarmów przeznaczonych dla ludzi. Zawierają one ciężkostrawne składniki oraz przyprawy, które mogą zaszkodzić kotu. W dodatku część pokarmów zjadanych na co dzień przez ludzi stanowi dla kota truciznę. Są to między innymi czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia - z tymi produktami mruczek nie powinien mieć w ogóle styczności.
Koty nie powinny również jeść surowych produktów (mięsa, podrobów czy jaj), ponieważ stanowią one dla nich i dla otaczających je ludzi zagrożenie mikrobiologiczne - są źródłem pasożytów, bakterii i wirusów. 


Wbrew powszechnej opinii mleko również nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Większość kotów nie toleruje laktozy, więc mleko i produkty mleczne mogą powodować u nich biegunkę i złe samopoczucie. Najlepszym napojem dla kota jest czysta i świeża woda. Ewentualnie, w ramach przekąski, można podawać mu specjalne mleko przygotowane dla kotów, które znajdziemy w sklepach zoologicznych.

 

Co jedzą koty domowe w zależności od wieku?

To, co jedzą koty, w dużej mierze zależy od ich wieku. W związku z tym większość producentów jedzenia dla kotów wprowadziła na rynek karmę przeznaczoną dla kociąt (Junior), kotów dorosłych (Adult) i starszych (Senior). Co dawać kotu do jedzenia w zależności od jego wieku?
Co jedzą małe kotki?


Kocięta mają wyższe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż koty dorosłe. Wynika to z potrzeb związanych z intensywnym rozwojem i tempem wzrostu. W pierwszych 4-5 miesiącach życia masa ciała kociąt zwiększa się o 10-20 g dziennie. Bardzo ważne jest dostarczenie im w tym czasie właściwego pokarmu, zawierającego dobrej jakości białko, będące budulcem tkanek. Ze względu na wyższe potrzeby energetyczne, kocięta wymagają też większych ilości tłuszczów w diecie niż koty dorosłe w przeliczeniu na kilogram masy ciała.


Co jedzą małe koty? Przez pierwsze 2-4 tygodnie życia mleko matki jest jedyną pozycją w menu kociąt. Po tym czasie aktywność enzymów potrzebnych do trawienia mleka spada i kocięta zaczynają spożywać pokarmy stałe. Co dawać małemu kotu do jedzenia? Najlepszym wyborem jest podawanie mu specjalnie opracowanych dla kotów rosnących pełnoporcjowych karm gotowych (typu Junior). Zarówno sucha, jak i karma mokra dla kota jest daniem pełnoporcjowym i może stanowić jedyny pokarm mruczków nie tylko za młodu, ale też w dorosłości. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej (podawanie mokrej i suchej karmy w proporcjach 9:1 pod względem masy), gdyż oba rodzaje pokarmu mają swoje ważne zalety.


Co jedzą koty dorosłe?


Koty, w zależności od płci, uzyskują pełne rozmiary dorosłego osobnika około 9. miesiąca życia (kotki) lub 12. miesiąca życia (kocury). Wyjątkiem są rasy duże, jak np. Maine Coon, które rosną nawet do 2. roku życia. Po osiągnięciu maksimum swoich rozmiarów kot może otrzymywać już karmę przeznaczoną dla osobników dorosłych. Nie rośnie już, najczęściej został poddany zabiegowi sterylizacji lub kastracji, jego metabolizm stał się wolniejszy, dlatego dojrzały kot nie potrzebuje tylu kalorii i takiej koncentracji składników odżywczych jak kocię. 


Nadmiar energii w diecie kotów dorosłych może prowadzić do groźnych dla zdrowia nadwagi i otyłości. Dlatego przy ustalaniu kaloryczności diety kota, opiekun powinien uwzględnić takie czynniki, jak:
aktywność fizyczna - koty, które nie wychodzą na dwór, potrzebują zazwyczaj mniejszej dawki energii niż zwierzęta przebywające większą część dnia na zewnątrz, kastracja lub sterylizacja - ze względu na zaburzenia równowagi hormonalnej, jakie wywołuje w kocim organizmie ten zabieg, zwierzę ma zwiększony apetyt i wolniejszy metabolizm, więc potrzebuje mniej energii niż osobnik niesterylizowany.


Koty dorosłe powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę dostosowaną do ich trybu życia. Koty niewychodzące, mało aktywne, powinny spożywać mniejszą ilość kalorii niż mruczki, które mają okazję do biegania po ogrodzie. Z kolei kotom po kastracji, zwłaszcza przez pierwszych kilkanaście tygodni, kiedy stabilizują się poziomy hormonów, warto podawać karmę typu Sterile przystosowaną do ich szczególnych potrzeb żywieniowych. 


Co jedzą koci seniorzy?


Okres starości rozpoczyna się u kotów od około 7.-8. roku życia. Potrzeby żywieniowe kocich seniorów powinny być określane indywidualnie, ponieważ zmieniają się w zależności od postępu lat i pojawiających się ewentualnych chorób. Sędziwe zwierzęta stają się zazwyczaj mniej aktywne i bardziej wrażliwe na zmiany środowiska zewnętrznego oraz różnego rodzaju infekcje. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, co może jeść kot senior. 


Między 6.-8. a 10. rokiem życia koty są szczególnie narażone na rozwój nadwagi i otyłości, dlatego bardzo ważne jest zmniejszenie podaży energii w ich diecie. Starsze koty powinny otrzymywać pożywienie o bardzo dobrej jakości makroskładników i właściwej strawności, gdyż ich zdolności metaboliczne ulegają pogorszeniu.


Zatem, co je kot senior? Odpowiednim pokarmem dla mruczków w podeszłym wieku jest karma typu Senior. Jeśli jednak występują u nich jakiekolwiek choroby, sposób żywienia powinien być zgodny z zaleceniami lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się podawanie specjalistycznej karmy weterynaryjnej.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records