WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Co moga jesc koty lista produktow ktore smialo mozesz wcielic do diety kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/co-moga-jesc-koty-lista-produktow-ktore-smialo-mozesz-wcielic-do-diety-kota"}]

Co mogą jeść koty? Lista produktów, które śmiało możesz wcielić do diety kota

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Dieta kota powinna być kompletna i zbilansowana, mieć stały skład i być urozmaicona pod względem smaku i tekstury pokarmów.

 

Dieta kota powinna być kompletna i zbilansowana, mieć stały skład i być urozmaicona pod względem smaku i tekstury pokarmów. Dlatego lista produktów, które mogą znaleźć się w misce mruczka, wcale nie jest bardzo długa. W zasadzie znajdują się na niej trzy główne pozycje - pełnoporcjowa karma sucha i mokra oraz przekąski dla kota. Dużo dłuższa jest lista produktów zakazanych. Sprawdź, co mogą jeść koty, a co nie powinno trafiać do ich miseczki.

Spis treści:

  1. Co może jeść kot, bezwzględny mięsożerca?
  2. Co koty powinny jeść?
  3. Jak poić kota?
  4. Czym nie karmić kota?

Co może jeść kot, bezwzględny mięsożerca?

Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. W naturalnym menu kotów znajdują się małe zdobycze - głównie drobne ssaki i ptaki. Koty zjadają swoje ofiary w całości, więc oprócz składników znajdujących się w mięsie, dostarczają sobie również witamin i minerałów pochodzących z podrobów, czyli tzw. produktów pochodzenia zwierzęcego oraz z treści pokarmowej znajdującej się w jelitach upolowanych zwierząt. Nasze mruczki żyją w nieco innych warunkach i nie mają okazji polować, a my chcemy zapewnić im optymalne żywienie - kompletne, zbilansowane i bezpieczne. Zatem, co mogą jeść koty domowe?

W menu kota nie może zabraknąć mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie oznacza to, że mamy żywić kota mięsem i podrobami kupionymi w sklepie. Samodzielnie gotowane jedzenie dla kota nie jest dobrym pomysłem, gdyż bardzo trudno jest odpowiednio zbilansować takie posiłki, by zapewnić zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie kotu pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej, która jest kompletna, zbilansowana i stała pod względem składu. Takie jedzenie dostarcza kotu wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania.

Jeżeli od czasu do czasu poczęstujemy pupila kawałkiem mięsa, to mu nie zaszkodzimy, ale pod warunkiem, że będzie ugotowanie, a nie surowe. Należy też uważać na wątróbkę dla kota, ponieważ jest ona bogata w witaminę A w formie retinolu. Nadmiar tej witaminy odkłada się w organizmie kota i prowadzi do bolesnej choroby kręgów szyjnych.
 

Co koty powinny jeść?

W takim razie, co dawać kotu do jedzenia? Korzystne dla zdrowia kota jest tzw. żywienie mieszane (ang. mix feeding), które polega na podawaniu zarówno suchego, jak i mokrego jedzenia w odpowiednich proporcjach. Zazwyczaj stosuje się proporcje 9:1 pod względem masy, z przewagą karmy mokrej. Taki sposób żywienia kota pozwala mu na korzystanie z zalet obu formatów karmy. Dodatkowo można podawać zwierzęciu również specjalne przekąski dla kota.

Menu kota powinno być stałe pod względem składu. Większość kotów wykazuje jednak instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji (tekstury) pożywienia. Co koty lubią jeść? Jak karmić mruczącego smakosza, by trafić w jego gust? Podawaj kotu zarówno suchą, jak i mokrą karmę pełnoporcjową. Od czasu do czasu częstuj mruczka przekąskami.


Jej smak i konsystencja są najbliższe diecie dzikich mięsożerców. Karma mokra dla kota charakteryzuje się wysoką zawartością wody (około 80%) podobnie jak świeże mięso. Podając kotu mokrą karmę, taką jak Whiskas®, dbamy o jego odpowiednie nawodnienie. Już dwie porcje mokrego jedzenia zapewniają około 73% zalecanej dziennej dawki wody. Porcja kalorii w mokrej karmie jest nawet 4 razy niższa w przeliczeniu na masę produktu niż w suchym jedzeniu. Wilgotny pokarm wspiera zdrowie dróg moczowych oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała naszego pupila.

  • Karma sucha

Suchy pokarm pełnoporcjowy jest sycący, odżywczy i bardzo dobrze strawny. Łatwo się przechowuje i długo zachowuje świeżość. Ogromną zaletą tego typu jedzenia jest to, że jego gryzienie ułatwia higienę jamy ustnej.

  • Przysmaki dla kotów

Chociaż w gotowym, pełnoporcjowym pokarmie znajduje się już wszystko, czego potrzebuje Twój mruczek, to możesz też czasami go odrobinę porozpieszczać, podając smakołyki specjalnie opracowane dla kotów, takie jak przysmaki Whiskas®. Kocie przekąski to jest to, co lubią koty jeść najbardziej, oprócz mokrej i suchej karmy. Smakołyki są nie tylko źródłem przyjemności, ale też dodatkowych korzyści, np. zawierają witaminy, wspierają zdrowie zębów i pracę układu trawiennego (przysmaki odkłaczające). Pamiętaj przy tym, żeby wartość energetyczną przekąski odliczyć od kaloryczności głównego posiłku. Dzienna porcja smakołyków nie powinna dostarczać więcej niż 10% dobowej dawki pokarmowej.
 

Jak poić kota?

Bardzo ważnym elementem żywienia kota jest jego odpowiednie nawodnienie. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ koty, pochodząc od pustynnych przodków, często piją zbyt mało. Mokra karma charakteryzuje się co prawda wysoką zawartością wody, jednak to nie wystarczy, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie kota na wodę. Dlatego powinniśmy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do miseczki ze świeżą i czystą wodą. Aby kot chętniej do niej zaglądał, postaw ją z dala od kuwety i jedzenia. Najlepiej umieść miseczki z wodą w kilku miejscach w domu. Jeśli Twój ulubieniec nadal niechętnie pije, zastanów się nad zakupem specjalnej fontanny, dzięki której woda jest w ciągłym ruchu - wiele kotów preferuje właśnie taką wodę.
 

Czym nie karmić kota?

Wiesz już, co koty mogą jeść. Lista produktów zakazanych jest znacznie dłuższa. Oto niektóre z nich:

  • Mleko - większość kotów po 12. tygodniu życia traci zdolność trawienia laktozy. Spożycie mleka przez kota może skończyć się problemami trawiennymi. Nabiał jest też wysokokaloryczny, więc może przyczyniać się do otyłości.
  • Surowe mięso - stanowi dla kota (i dla jego opiekuna) zagrożenie mikrobiologiczne. Moze być źródłem bakterii, wirusów i pasożytów.
  • Surowe jajko dla kota - białko jaja zawiera awidynę - enzym, który zmniejsza wchłanianie biotyny (inaczej witamina H lub B7). Jej brak może prowadzić do problemów ze skórą i wypadaniem sierści.
  • Surowe ryby - są źródłem tiaminazy, która ogranicza wchłanianie witaminy B1 (tiaminy) w przewodzie pokarmowym.
  • Czekolada - teobromina jest składnikiem czekolady i silną trucizną zarówno dla psów, jak i dla kotów. Spożycie czekolady grozi niewydolnością nerek.
  • Cebula, szczypiorek i czosnek - prowadzą do rozpadu czerwonych krwinek i anemii, a także do niewydolności nerek.
  • Winogrona i rodzynki - zawierają niepoznaną dotąd truciznę, która poważnie szkodzi czworonogom, prowadząc do niewydolności nerek.
  • Kości - ich odłamki mogą uszkodzić zęby, górne odcinki przewodu pokarmowego lub doprowadzić do niedrożności jelit. 
  • Resztki z obiadu - na naszych talerzach znajdują się często produkty trujące dla kota (np. warzywa cebulowe, kości, czekolada, rodzynki).
  • Karma dla psa - wymagania żywieniowe psów i kotów są zupełnie inne, dlatego produkuje się dla nich różne karmy. Kot, który regularnie żywi się psią karmą, może nabawić się poważnych niedoborów pokarmowych.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records