Zastanawiasz się, czy Twój domowy mruczek może od czasu do czasu zjeść kawałek warzywa lub owocu?
Chociaż zwierzęta te są bezwzględnymi mięsożercami, odrobina pokarmu roślinnego nie powinna im zaszkodzić. Co więcej, niektóre rośliny są dla nich korzystne. Dowiedz się, jakie warzywa czy owoce będą odpowiednie dla kota!
Spis treści:
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój uroczy pupil z natury jest bezwzględnym mięsożercą. Koty dziko żyjące posilają się upolowanymi zdobyczami, zjadając je w całości. Dlatego też rośliny w kociej diecie to przede wszystkim te obecne w układzie pokarmowym zjadanych przez nie mniejszych zwierząt, głównie ptaków czy małych ssaków, a czasem również gadów. Dlatego, choć warzywa i owoce nie są dla kota koniecznym składnikiem diety, te odpowiednio dobrane i przygotowane, a przy tym podawane w niewielkich ilościach, nie będą dla niego szkodliwe. Wcześniej musisz jednak wiedzieć, jak je przygotować oraz jakie warzywa i owoce będą dla kota odpowiednie.
Zastanawiasz się, co może jeść kot? Jeżeli chcesz poczęstować kota odrobiną warzyw, raczej nie powinny one pozostawać w stanie surowym. Najlepszym wyjściem będzie ich ugotowanie bez żadnych dodatków, dlatego też taka przekąska musi być przygotowana specjalnie z myślą o Twoim pupilu. Nie oznacza to jednak, że odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść gotowane warzywa, brzmi „tak”. Wiele zależy bowiem od rodzaju wybranej rośliny. Nie podawaj też swojemu przyjacielowi posiłków smażonych, które są dla kotów szkodliwe.
W formie surowej możesz natomiast podać kotu niektóre owoce. Pamiętaj jednak o ich starannym umyciu i obraniu ze skórki. Na powierzchni takiej przekąski mogą bowiem znajdować się groźne dla mruczków środki ochrony roślin.
Jakie warzywa będą odpowiednie dla kota? Na liście tych dozwolonych znajdują się:
Wszystkie wymienione produkty należą do gotowanych warzyw, jakie może jeść kot. Na surowo możesz podać jedynie natkę pietruszki. W podobny sposób możesz też podać kotu odrobinę posiekanego koperku czy niektórych ziół jak tymianek, bazylia, melisa, oregano, kolendra czy rozmaryn.
Poza warzywami, jakie będą odpowiednie dla kota, warto poznać również bezpieczne dla niego owoce. Będą to przede wszystkim:
Chociaż część warzyw i owoców nie zaszkodzi kotu, a czasem nawet ułatwi trawienie, wiele z nich będzie dla Twojego pupila szkodliwe, a nawet trujące. Niektóre z nich to produkty, które, chociaż nie powinny poważnie zaszkodzić kotu, mogą być przyczyną nieprzyjemnych wzdęć. Należą do nich między innymi brokuły, fasola, groch, a nawet bób, który jest lubiany przez część kotów. Nie warto jednak ryzykować i lepiej po prostu nie podawać go ulubieńcowi.
Kontrowersje w układaniu spisów warzyw, jakie są odpowiednie dla kota, mogą budzić również niektóre owoce z pestkami, w tym jabłka czy brzoskwinie. W teorii trujące są jedynie ich pestki, które zawierają amigdalinę, inaczej kwas pruski. Czasem trudno jednak ustalić, ile przeniknęło do miąższu, dlatego, ze względów bezpieczeństwa, zwykle zaleca się wykluczenie ich z diety czworonoga.
Kotu nie powinno się podawać również surowych warzyw zawierających skrobię, jak ziemniaki, kukurydza oraz inne rośliny strączkowe. Jego organizm ma bowiem problem z ich trawieniem. Może to prowadzić do bólu brzucha czy poważniejszych kłopotów ze strony układu pokarmowego. W przypadku ziemniaków warto również wspomnieć o naturalnie występujących w surowym warzywie substancjach, a konkretnie alkaloidach, w tym na przykład solaninie. Występuje ona w dużym stężeniu między innymi w skórce, dlatego nie pozwalaj pupilowi bawić się obierkami. Ich skubanie może skończyć się dla niego sensacjami żołądkowymi, jak wymioty czy biegunka. Z kolei mówiąc o warzywach strączkowych, należy wspomnieć o zawartości lektyn, które mogą drażnić koci układ pokarmowy. Substancje te znajdują się także w pomidorach.
Wśród owoców i warzyw można również znaleźć gatunki, które są dla kotów silnie toksyczne Należą do nich:
Pamiętaj przy tym, że wymioty oraz biegunka u kotów mogą mieć bardzo groźne konsekwencje, dlatego nigdy ich nie lekceważ.
Wiesz już, czy kot może jeść warzywa i owoce, a także jak je wybrać i przygotować? Pamiętaj jednak, że jest to wyłącznie drobna przekąska. A i w tej roli znaczne lepiej sprawdzą się produkty przygotowane specjalnie z myślą o czworonogach, na przykład Whiskas® Temptations w chrupiącej skorupce i z płynnym nadzieniem. Warzywa i owoce nie mogą być uznawane za pełnowartościowy posiłek dla kota. Tę rolę powinny pełnić suche i mokre karmy pełnoporcjowe dla kota, które zapewnią Twojemu przyjacielowi wszystko, czego ten potrzebuje, by mógł zachować dobre zdrowie i z radością oraz wrodzoną ciekawością poznawać świat.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.