WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Woda dla kota czy kot moze pic wode jaki rodzaj podawac naszemu mruczkowi","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/woda-dla-kota-czy-kot-moze-pic-wode-jaki-rodzaj-podawac-naszemu-mruczkowi"}]

Woda dla kota - czy kot może pić wodę? Jaki rodzaj podawać naszemu mruczkowi?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Kot, podobnie jak każdy inny żywy organizm, potrzebuje wody do życia. Niestety wiele kotów niechętnie pije wodę, przez co mogą sobie zaszkodzić.

Woda dla kota - czy kot może pić wodę? Jaki rodzaj podawać naszemu mruczkowi?

Zadaniem troskliwego opiekuna jest zadbanie o to, by dostarczyć odpowiednią ilość czystej i świeżej wody dla kota.

Spis treści:

  1. Rola wody w organizmie kota
  2. Woda dla kota - ile powinien pić kot?
  3. Jaka woda dla kota? Co podawać kotu do picia?
  4. Woda dla kota - jak zachęcić mruczka do przyjmowania większej ilości płynów?

 

Rola wody w organizmie kota

Organizm kota w 70-80% składa się z wody. Znajduje się ona niemal w każdej komórce jego ciała.

Woda odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych:

  • jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych (substancje odżywcze, enzymy, produkty przemiany materii),
  • stanowi środowisko dla reakcji biochemicznych,
  • uczestniczy we wchłanianiu składników pokarmowych,
  • pełni funkcję termoregulacyjną,
  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerek,
  • nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom.

 

Utrata 15-20% wody stanowi śmiertelne zagrożenie dla życia kota. Gdy mruczek wypija za mało płynów w ciągu doby, dochodzi do zagęszczenia moczu, co może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamicy moczowej.

 

Opiekunowie kotów powinni zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanej przez pupila wody w ciągu dnia. Najlepiej stwierdzić to monitorując ubywanie wody w misce. Należy też zwrócić uwagę na to, jak często kot odwiedza kuwetę i jakiej objętości są grudki żwirku. Częste oddawanie małej ilości moczu, zbyt obfita produkcja moczu oraz inne nieprawidłowości w tym zakresie, a także załatwianie się poza kuwetą, mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem i wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Woda dla kota - ile powinien pić kot?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od takich czynników, jak:

  • rodzaj zjadanego pokarmu,
  • aktywność fizyczna,
  • stan fizjologiczny,
  • choroba, 
  • temperatura otoczenia,
  • stres.

Zdrowy kot potrzebuje około 50-60 ml wody na kg masy ciała (kocięta nawet do 70 ml/kg).

 

Inną metodą określenia zapotrzebowania kota na wodę  jest obliczenie jej na podstawie zapotrzebowania energetycznego. Kot potrzebuje 1 ml wody na każdą kilokalorię pokarmu. Oznacza to, że kot spożywający 250 kcal dziennie powinien otrzymywać  około 250 ml wody dziennie.

 

Powyższe przeliczenia określają łączną ilość wody, jaką organizm kota potrzebuje w ciągu dnia - zarówno wodę wypijaną z miseczki, jak i zawartą w pokarmach.

 

Koty żyjące na wolności są w stanie pokryć praktycznie całe zapotrzebowanie na wodę z upolowanych zdobyczy. Wszystkie organizmy żywe składają się bowiem z około 70-80% wody. Potomkowie kota domowego żyli na pustyni i nie mieli możliwości czerpania wody w inny sposób. Prawdopodobnie pochodzenie kotów wpłynęło na ich niechęć do picia wody.

 

Inaczej jest z kotami niewychodzącymi, których dieta składa się wyłącznie z suchej karmy. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają około 8-10% wody. Wówczas przeciętny mruczek o masie ciała 4 kg powinien wypijać szklankę wody dziennie. Niestety wiele kotów pije znacznie mniej, co może skutkować problemami z nerkami i drogami moczowymi. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej (podawanie suchej i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach) oraz zachęcanie kota do picia wody.

 

Jaka woda dla kota? Co podawać kotu do picia?

Woda dla kota powinna być:

  • zawsze czysta i świeża - wymieniana codziennie,
  • podawana w czystej miseczce - mytej za każdym razem, kiedy wymieniamy wodę,
  • w temperaturze pokojowej - nie powinniśmy podawać kotu wody wprost z lodówki,
  • stale dostępna - jeśli zawartość miseczki się wyleje, należy ją natychmiast uzupełnić (idealnym rozwiązaniem jest ustawienie w domu kilku misek z wodą),
  • niegazowana - picie gazowanej wody grozi wzdęciami i problemami trawiennymi,
  • o niskiej zawartości minerałów, które mogą negatywnie wpływać na koci organizm, zwłaszcza na pracę nerek i dolnych dróg moczowych.

W związku z powyższym najlepsza woda dla kotów to:

  • dobrej jakości kranówka (niechlorowana),
  • woda filtrowana - jest miękka i zawiera mniejszą ilość substancji mineralnych,
  • przegotowana i ostudzona,
  • woda źródlana z butelki (o niskiej zawartości minerałów). 

 

Woda dla kota - jak zachęcić mruczka do przyjmowania większej ilości płynów?

Wiele kotów niechętnie pije wodę. Niektórzy opiekunowie decydują się na podawanie kotu mleka zamiast wody, by zapewnić mu odpowiednie nawodnienie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ dorosłe koty nie trawią laktozy i podawanie im nabiału może skutkować zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Poza tym mleko to dodatkowe kalorie.

Jak mądrze zwiększyć ilość płynów w diecie kota?

 

  • Odpowiednia miska 

Większość kotów preferuje miski szklane, ceramiczne lub metalowe, a nie przepada za plastikowymi. Warto sprawdzić różne rodzaje misek i obserwować, z której kot pije najchętniej. W większości przypadków sprawdzają się płytkie, ale szerokie naczynia, ponieważ koty nie lubią wkładać głowy głęboko do naczynia i dotykać wibrysami (wąsami) jego brzegów. Niektóre koty są zwolennikami picia z kubków lub szklanek jak ich opiekunowie. W tym przypadku należy wypełnić naczynie wodą po brzegi, by kot nie musiał wkładać głowy zbyt głęboko.

 

  • Lokalizacja miski

Miska z wodą powinna znajdować się z dala od kuwety i miski z karmą, które mogą być źródłem zanieczyszczeń. Należy ulokować ją w spokojnym miejscu, z dala od drzwi i często uczęszczanych przejść, np. na parapecie. Warto ustawić w mieszkaniu więcej niż jedną miskę z wodą. Być może któraś bardziej przypasuje kotu, a w razie, gdy jedna się przewróci, mruczek będzie mógł napić się z innej.

 

  • Picie wody z kranu

Twój kot lubi pić bieżącą wodę prosto z kranu? Pozwalaj mu na to przy każdej okazji. Trudno w ten sposób całkowicie pokryć zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę. Będzie to jednak świetna zabawa dla kota i dodatkowa porcja płynów w jego diecie, co na pewno wyjdzie mu na zdrowie.

 

  • Dozownik wody dla kota

Jeśli Twój kot lubi pić wodę z kranu, to być może spodoba mu się też specjalna fontanna na wodę dla kota. Jest to dozownik, w którym woda jest w nieustannym ruchu, a dodatkowo urządzenie filtruje ją. Dzięki temu kot otrzymuje wysokiej jakości wodę, podaną w atrakcyjny sposób.

 

  • Mokra karma 

Mokre karmy dla kotów mają ok. 70-80% wilgotności, dzięki czemu dostarczają dodatkowych ilości wody w diecie. Najlepiej jest więc stosować żywienie kota mieszane - podawanie kotu suchej i mokrej karmy w stosunku 1:9 pod względem masy. Taka dieta dostarcza sporą ilość wody. Oczywiście miseczka z wodą też jest niezbędna, bo mokra karma nie pokryje całkowicie dziennego zapotrzebowania na wodę, ale kot będzie potrzebował jej już znacznie mniej. 

 

  • „Dosmaczanie” wody

Ostatecznym sposobem na zachęcenie kota do picia wody jest nadanie jej atrakcyjnego smaku. Nie jest to najlepsza metoda, ale sprawdza się w przypadku najbardziej wybrednych mruczków. Ale uwaga - woda z miodem dla kota nie jest dobra. Do wody dla kota można natomiast dodać odrobinę aromatycznego oleju (np. z łososia) lub wywaru mięsnego ugotowanego bez soli. Pamiętaj jednak, że taki napój dostarczy kotu dodatkowych kalorii, dlatego nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zwierząt z nadwagą. Lepszym pomysłem jest wrzucenie do wody kilku listków kocimiętki, jeśli oczywiście Twój kot ją lubi. 

 

  • Zabawy z wodą

Wbrew pozorom koty chętnie bawią się wodą. Nie lubią kąpieli, ale chętnie maczają w niej łapki. Wrzuć piłeczkę pingpongową do szerokiej miski z wodą - kiedy kot będzie próbował wyłowić zabawkę, przy okazji napije się trochę wody. Z pewnością zmoczy też futerko, które później będzie musiał umyć, dostarczając sobie małą dawkę wody. Nie jest to znaczące źródło, ale nawet niewielkie ilości płynów mają znaczenie dla zdrowia kota, więc warto wykorzystywać każdą okazję, aby oswajać mruczka z wodą.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records