WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Wolowina dla kota rarytas czy podstawa zywienia","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/wolowina-dla-kota-rarytas-czy-podstawa-zywienia"}]

Wołowina dla kota - rarytas? Czy podstawa żywienia?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Mało który kot przejdzie obojętny wobec kawałka świeżego wołowego mięsa.

 

Twój pupil z pewnością nie raz tęsknie przyglądał się przygotowywaniu tego składnika na obiad, a często nawet rozpaczliwie miauczał, czując jego zapach. Czy warto jednak ulegać takim prośbom? Dowiedz się, czy wołowina jest wskazana dla kota!

 

Spis treści:

  1. Czy wołowina jest wskazana dla kota jako podstawa żywienia?
  2. Jaka wołowina dla kota – surowa czy gotowana
  3. Wartości odżywcze wołowiny dla kota
  4. Czy wołowina dla kota to wskazany smakołyk?

 

Czy wołowina jest wskazana dla kota jako podstawa żywienia?

 

Ułożenie odpowiedniego kociego jadłospisu nie jest łatwe. Twój pupil potrzebuje określonej ilości składników odżywczych i kalorii w niewielkich, ale często spożywanych porcjach, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Te będą zależeć między innymi od wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego, czy ewentualnych schorzeń zwierzęcia. Dlatego w kwestii posiłków najlepiej zaufać specjalistom i podawać pupilowi karmę pełnoporcjową. To właśnie na niej powinna bazować kocia dieta.

Jaka wołowina dla kota – surowa czy gotowana

Wiesz już, że  mięso wołowe dla kota nie powinno stanowić podstawy żywienia Twojego czworonożnego przyjaciela. Nie oznacza to jednak, że wołowina jest dla kota zakazana. Jeśli Twój mruczek ją lubi bądź wyraźnie ma ochotę jej spróbować, nie musisz mu jej odmawiać. Najpierw musisz tylko odpowiednio ją przygotować. Pamiętaj, aby nie podawać ulubieńcowi kąsków ze swojego stołu. Starannie ugotuj niewielki kawałek mięsa i podaj go pupilowi. Wołowinę dla kota przyrządzaj bez żadnych dodatków. Przyprawy stosowane przez ludzi mogą być dla Twojego ulubieńca szkodliwe. Nie dziel się z nim również produktami smażonymi, które zagrażają jego zdrowiu, ani nie podawaj mu mięsa na surowo. Spożywanie surowej wołowiny dla kota może skończyć się zakażeniem groźnymi bakteriami, na przykład Salmonella czy E.coli albo zarażeniem pasożytami. Wołowina dla kota nie musi też składać się wyłącznie z oczyszczonych kawałków czerwonego mięsa. Twój mruczek bardzo chętnie zje również marmurkowaty fragment.

 

Poza wołowiną dla kota możesz też poczęstować swojego ulubieńca podrobami wołowymi, również ugotowanymi bez żadnych dodatków. Nie należy jednak z nimi przesadzać. Jeśli Twój pupil wyraźnie ma na nie ochotę, możesz podać jedynie mały kawałeczek. Szczególnie uważaj na wątróbkę, ponieważ zawiera ona duże ilości witaminy A. Substancja ta, choć konieczna dla zachowania zdrowia Twojego ulubieńca, w nadmiarze jest jednak szkodliwa.

 

Wartości odżywcze wołowiny dla kota

 

Wołowina może być podawana kotu jedynie jako przekąska. Wszystko, co niezbędne dla Twojego mruczka, zawiera bowiem karma pełnoporcjowa. Warto jednak wiedzieć, jakie substancje odżywcze można znaleźć w tego typu mięsie.

 

Wołowina jest dla kota bogatym źródłem białka zwierzęcego. Dodatkowo zawiera ona spore ilości tauryny - aminokwasu, który odpowiada między innymi za pracę mięśni i serca oraz dobry wzrok u tych zwierząt. Jej niedobory mogą być niezwykle groźne i prowadzić do licznych schorzeń, w tym niebezpiecznej dla życia pupila zastoinowej niewydolności serca lub kardiomiopatii rozstrzeniowej. W wołowinie znajdują się również duże ilości żelaza hemowego i witamin z grupy B, potas, wapń, cynk, fosfor i miedź, a także witaminy A. Pamiętaj jednak, że mięso traci wiele z tych składników odżywczych wraz z obróbką termiczną. Z kolei jej brak oznacza zagrożenie mikrobiologiczne związane z obecnością bakterii i pasożytów. Dlatego wybierz bezpiecznie i zdecyduj się na pełnoporcjową karmę dla kota, na przykład z wołowiną. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest miłośnikiem tego smaku, zaproponuj mu pełnoporcjowe posiłki Whiskas®, na przykład mokrą karmę dla kota z wołowiną w sosie lub galaretce, które doskonale sprawdzą się jako kocie śniadanie i kolacja. Na noc oraz czas, w którym przebywasz poza domem, pozostaw mu starannie odmierzone porcje karmy suchej z wołowiną Whiskas®. Nie tylko zapewnią mu one odpowiednie ilości składników odżywczych, lecz także zadowolą jego podniebienie. Zadbaj o jego zdrowie i dobre samopoczucie!

 

Czy wołowina dla kota to wskazany smakołyk?

 

Zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto podać wołowinę jako smakołyk dla kota? Pamiętaj, że jest to dozwolone, jednak niewskazane. Najlepszą przekąską dla domowego mruczka będą bowiem produkty przygotowane specjalnie z myślą o nim - nie mówimy tutaj jednak o domowym jedzeniu dla kota. Nie tylko są one bezpieczniejsze, lecz także znacznie łatwiej wpasować je w codzienne kocie menu. Wszystko dzięki podanej na opakowaniu, starannie obliczonej wartości energetycznej. Dzięki temu łatwo wyliczysz, ile smakołyków możesz podać pupilowi w ciągu całego dnia. Pamiętaj, że powinny one dostarczać mu maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wybierz na przykład przysmaki WHISKAS Anti-Hairball o smakowitej, kruchej otoczce, wypełnione pysznym nadzieniem, które nie tylko wspomagą usuwanie kłaczków z organizmu zwierzęcia, ale także zachwycą go oryginalnym smakiem i teksturą. Podając je, nie tylko dostarczysz mu zdrowej przyjemności, lecz także wzmocnisz więź między Wami.

 

Co więcej, nawet gotowana bez dodatków wołowina może być przyczyną kłopotów. Zazwyczaj koty jedzą ją chętnie i niewielkie ilości nie wywołują problemów, jednak niektóre mruczki mogą być na nią po prostu uczulone. Występują u nich wtedy zaburzenia pracy układu pokarmowego czy reakcje skórne jak świąd lub wysypka. Jeśli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek niepokojące objawy po zjedzeniu kawałka takiego mięsa, zabierz go do lecznicy weterynaryjnej, aby potwierdzić przypuszczenia lub je wykluczyć i poznać przyczynę problemu.

 

Wołowina może być dla kota wyłącznie przysmakiem podawanym od czasu do czasu, a i w tym charakterze znacznie lepiej sprawdzą się produkty opracowane specjalnie z myślą o mruczkach. Pamiętaj również, że nie powinna ona stanowić podstawy żywienia Twojego czworonożnego przyjaciela. Choć kot jest bezwzględnym mięsożercą, karmienie go wyłącznie mięsem, czyli mięśniami szkieletowymi nie jest wskazane. Najlepszym wyborem będzie pyszna, pełnoporcjowa karma, która pozwoli mu zachować zdrowie i energię, i z wrodzoną ciekawością odkrywać świat.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records