Rasy Kotów

Powrót
 Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski powstał z mieszanki ras takich jak kot abisyński, amerykański krótkowłosy, kot burmski, egipski mau i dziko żyjący kotek bengalski.

Historia i wygląd rasy

W latach 60-tych XX w. naukowcy (m.in. Jean Mills z Kalifornii) badali kocie choroby, takie jak np. białaczka u kota. Podczas prowadzenia badań odkryli, że dzikie koty, takie jak lew i tygrys, są odporne na niektóre z chorób. I tak dziki kot bengalski został skrzyżowany ze zwykłym kotem domowym w celu zbadania, jak jego układ odpornościowy poradzi sobie z tymi kocimi chorobami. Następnie w 1963 roku J. Mills skrzyżowała samicę kota bengalskiego i czarnego kocura domowego – miot, jaki powstał w wyniku tej krzyżówki, stanowił mieszankę kociąt o jednolitej sierści i cętkowanych. Jedna z nakrapianych kotek została następnie skrzyżowana z ojcem, a w powstałym w ten sposób miocie znalazły się cętkowane kocięta. To był początek kota bengalskiego. Kot bengalski jest wyjątkową rasą, ponieważ jest to jedyna cętkowana rasa, która pochodzi bezpośrednio od dużego dzikiego kota – wspaniałego kota bengalskiego – a celem tej krzyżówki było odtworzenie wyglądu jego dzikiego przodka u kotów domowych. Obecnie kot bengalski to wyjątkowa i specjalna rasa, która intryguje i daje wiele radości każdemu, kto ma szczęście się z nią spotkać. Piękne umaszczenie z pewnością dają im wyjątkową pozycję wśród wszystkich ras kotów.

Charakter kota bengalskiego

Ten urzekający kot spełni wymagania większości ludzi, jednak należy pamiętać, że koty bengalskie są hałaśliwe, energiczne i skore do zabawy. Poza tym, chcą rządzić, więc aby otrzymać odpowiednią opiekę, potrzebują kogoś, kto potrafi się z nimi obchodzić. Są bardzo inteligentne i można dosyć łatwo nauczyć je podstawowych komend. Kota bengalskiego można prowadzić na smyczy i przychodzą one na wołanie opiekuna. Jeśli chcesz mieć przyjaznego i kochającego kota, nie przejdziesz obojętnie obok tego wspaniałego zwierzęcia.