Rasy Kotów

Powrót
Kot Sfinks

Kot Sfinks

Sfinks jest bezwłosą rasą kotów. W rzeczywistości kot ten ma sierść, ale jest ona bardzo krótka, niemalże zamszowa. Futro na pyszczku zostało opisane jako „przypominające aksamit i w dotyku zbliżone do mchu”.

Historia

Współczesny Sfinks powstał z bezwłosych kotów, które pojawiły się w wyniku mutacji genów w Ontario w Kanadzie w 1966 roku.

Wygląd

To smukły kot z wyraźnie trójkątnymi uszami, o zmarszczonej skórze na czole i z solidną beczułkowatą klatką piersiową. Ogon jest długi i zwęża się na końcu. Dodatkowo, nie wszystkie koty tej rasy mają wąsy. Sfinks jest również jedynym kotem, który ma gruczoły potowe i dlatego nie musi ziać, aby się schłodzić, jak inne koty i psy. Z powodu gruczołów potowych koty te będą miały wydzielinę potową na skórze, która odbarwia ją - od czasu do czasu trzeba wykąpać Sfinksa, aby zadbać o jego zdrowie. Ten wyjątkowy kot ma średniej wielkości budowę i jest zaskakująco ciężki jak na swój rozmiar. Głowa ma kształt klina z widocznymi kośćmi policzkowymi i poduszeczkami wąsów, nadającymi jego pyszczkowi kwadratowy wygląd. Ciało jest ciepłe i miękkie w dotyku.

Charakter

Sfinks jest niezwykle wrażliwym stworzeniem i będzie się doskonale czuł w domu pełnym ludzi oraz innych zwierząt domowych. To kot o miłym temperamencie, żywy, inteligentny i łatwy w pielęgnacji. Łatwo się go też trenuje, lubi mięć zajęcie i będzie czuł się doskonale w domu pełnym życia.