WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Kot w domu czy na zewnatrz","url":"\/kocieta\/zachowanie\/kot-w-domu-czy-na-zewnatrz"}]

Kot w domu czy na zewnątrz?

Kitten-0.jpg

Czy Twój kotek będzie kotem domowym, czy wychodzącym? Zrozumienie naturalnych instynktów pupila pozwoli Ci zapewnić mu szczęśliwe życie, bez względu na to, gdzie on zawędruje.

Kot w domu czy na zewnątrz?

 

Zadbaj o naturalne terytorium

W naturze terytorium dużego kota jest zwykle podzielone na małe, osobiste obszary z szerszym terenem łowieckim poza nimi. Dom będzie osobistym rewirem Twojego kociaka. Jeśli kociak nie wychodzi na dwór, jego szerszy rewir będzie oscylował jedynie w obrębie granic domu. Jeśli masz kota wychodzącego, ten rewir może być większy niż myślisz. W tym przypadku jego terytorium będzie uzależnione od dostępności pożywienia i rewirów innych kotów.
 

Koty wychodzące

Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, poza dom, to małemu myśliwemu nie zabraknie bodźców do stymulacji. Kot ustanowi swoje własne terytorium, używając drzew i innych punktów obserwacyjnych do patrolowania terenu oraz śladów pazurów i zapachu, którymi oznaczy jego granice.

Choć środowisko, które oferuje Twojemu kociakowi naturalne możliwości polowania, wspinania się i odkrywania, czasami może być niebezpieczne, to pamiętaj, że Twój pupil ma silny instynkt przetrwania. Nawet jeśli zajmuje się swoimi sprawami poza domem, nie martw się o niego.
 

Pamiętaj o identyfikacji

Jeśli zamierzasz wypuszczać kota na zewnątrz, koniecznie zakładaj mu specjalną, bezpieczną obrożę i adresówkę. Porozmawiaj również z lekarzem weterynarii o zaczipowaniu swojego pupila – pomoże to w jego identyfikacji, gdyby się zgubił.
 

Nietypowe sytuacje

Burze z piorunami, fajerwerki i głośne imprezy mogą być przerażające dla małego kociaka. Jeśli wiesz, że takie zdarzenia mają mieć miejsce w Twojej okolicy, zadbaj o to, aby Twój koci przyjaciel był w tym czasie bezpieczny w domu.
 

Zagrożenia w domu

Niewypuszczanie kota z domu oznacza, że nie musisz się martwić o świat zewnętrzny. Jednakże Twój mały poszukiwacz przygód może nadal wpaść w tarapaty. Ciekawskie kotki uwielbiają sprawdzać takie miejsca, jak: kominki, kominy, niezabezpieczone okna, ruszty, pralki i suszarki bębnowe. Należy koniecznie regularnie sprawdzać takie zakamarki, a w miarę możliwości zamykać ich drzwi, kiedy nie są używane.
 

Zapewnianie kotu rozrywki

Koty niewychodzące potrzebują dużo stymulacji. Dzięki niej mogą kierować się swoimi naturalnymi instynktami. Dopilnuj, aby Twój kot miał mnóstwo zabawek, dobry drapak, miejsca do wspinania się i nieskazitelnie czystą kuwetę.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records