WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Kot miauczy w nocy \u2013 jakie mog\u0105 by\u0107 przyczyny?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/kot-miauczy-w-nocy-jakie-moga-byc-przyczyny"}]

Kot miauczy w nocy – jakie mogą być przyczyny?

Adult-landing_0.jpg

 

Przyczyny miauczenia kota w nocy, mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej  tego typu zachowania  wynikają z niezaspokojenia fizycznych lub emocjonalnych potrzeb czworonoga, zdarza się też jednak, że stanowią naturalną reakcję na daną okoliczność. Ustalenie, co konkretnie jest czynnikiem wywołującym ten – niekiedy uciążliwy dla opiekunów – problem, jest pierwszym krokiem do znalezienia jego rozwiązania. Jak oduczyć kota miauczenia? Poznaj porady ekspertów Whiskas®!

Spis treści:

  1. Dlaczego koty miauczą? Sekrety kociej natury
  2. Kot miauczy w nocy – jak sprawić, by przestał?
  3. Dlaczego kot miauczy w nocy? Podsumowanie

Dlaczego koty miauczą? Sekrety kociej natury

Każdy gatunek zwierząt ma swój specyficzny system komunikacji. Koty posługują się w dużej mierze mową ciała, jednak wydają też rozmaite dźwięki: od mruczenia, przez miauczenie, aż po prychanie i syczenie. Każdy z tych sygnałów może być przez nie formułowany w różny sposób i z różną intencją, dlatego też, chcąc właściwie odczytać komunikaty wysyłane przez naszego pupila, musimy nauczyć się je rozpoznawać.

Miauczenie, obok mruczenia, jest jednym z najbardziej kojarzonych z kotami dźwięków. Nasi czworonożni przyjaciele posługują się tą formą komunikacji zarówno po to, aby zasygnalizować swoje dobre, jak i złe samopoczucie. Nie ma sensu zastanawiać się, dlaczego kot miauczy bez powodu – przyczyna takiego zachowania istnieje na pewno, musimy tylko ją poprawnie rozpoznać. Często pomagają nam w tym sygnały niewerbalne, które nasz pupil wysyła dodatkowo w tym samym czasie, gdy się do nas odzywa.

Najczęstsze przyczyny wzmożonego miauczenia u kotów to:

  • głód,
  • nuda,
  • poczucie osamotnienia,
  • choroba,
  • stres,
  • frustracja,
  • ruja.

Naturalny sposób odżywiania kotów w warunkach domowych może zostać odzwierciedlony poprzez stosowanie diety mieszanej, złożonej z pełnoporcjowej karmy mokrej i suchej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów. Zaleca się, aby serwować czworonogowi dwa mokre posiłki dziennie (śniadanie i kolację), a przez pozostały czas, zwłaszcza w nocy lub pod nieobecność opiekuna, udostępniać mu miseczkę z odpowiednią porcją suchej karmy.[1] Pominięcie któregoś z posiłków lub brak możliwości “polowania” na jedzenie może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot miauczy w nocy.

Nuda i poczucie osamotnienia to dwie emocje, które często współwystępują. Jeżeli nasz mruczek głośno przypomina o swojej obecności, może to oznaczać, że powinniśmy poświęcić mu nieco więcej uwagi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i kot czasami musi zaczekać na swoją porcję pieszczot. Należy jednak dbać o to, aby czuł się przez nas kochany i zauważany każdego dnia. W przeciwnym razie nasza relacja z czworonogiem może ulec znacznemu osłabieniu. Długotrwałe obniżenie nastroju u pupila może również prowadzić do depresji, która stanowi przewlekłą i trudną w leczeniu chorobę psychiczną.

Choroby natury fizycznej, a także przejściowe dolegliwości, takie jak np. ból brzucha wywołany niestrawnością, to kolejne możliwe przyczyny, dla których kot miauczy w nocy. Zwierzę sygnalizuje w ten sposób swoje cierpienie, poszukując ulgi, a niekiedy także pocieszenia u swojego opiekuna. Zazwyczaj wykazuje przy tym również inne objawy np.: wymiotuje, ma biegunkę lub zaparcia, odmawia jedzenia i picia bądź jest osowiały.

Miauczenie kota w nocy lub w dzień może również stanowić reakcję na stres. Przyczynami takiego stanu emocjonalnego u zwierzęcia mogą być m.in. zmiana miejsca zamieszkania (np. po adopcji ze schroniska), duże zmiany i/lub hałasy w otoczeniu (np. remont w domu) czy pojawienie się nowego członka rodziny (np. dziecka lub innego czworonoga). Przewlekły stres u kota często prowadzi do nerwicy.

Frustracja to kolejna negatywna emocja, która może dla mruczka stanowić powód do głośnego wyrażania protestu. Koty to z natury indywidualiści, którzy nie lubią, gdy ktoś się im narzuca. Jeżeli więc nie mają w danym momencie ochoty na głaskanie czy zabawę, mogą od nas uciekać lub wręcz odstraszać nas głosowo. Podobnie zachowują się w kontaktach z innymi przedstawicielami swojego gatunku: głośne miauczenie o odpowiedniej tonacji to dla nich komunikat: „Odejdź!”. Oczywiście przyczyn frustracji u naszego czworonoga może być bardzo wiele. Jeżeli nasz wychodzący kot miauczy w nocy, może to np. oznaczać, że chciałby udać się na spacer, ale nie może, ponieważ został zamknięty w domu.

Kotki miauczą również podczas rui, wabiąc w ten sposób do siebie potencjalnych partnerów. Takie zachowanie jest naturalne dla niewykastrowanych samic, które osiągnęły dojrzałość płciową. 

Kot miauczy w nocy – jak sprawić, by przestał?

Jeżeli kot miauczy w nocy pod drzwiami naszej sypialni, może to być dla nas wyjątkowo uciążliwe i męczące. Jak sprawić, by pupil zaprzestał takich zachowań? Przede wszystkim należy rozpoznać ich przyczynę, a następnie wdrożyć właściwe w danym przypadku postępowanie.

Jeżeli zwierzę sygnalizuje miauczeniem, że jest głodne, możemy zastosować rozwiązanie doraźne, czyli podać mu posiłek. Gdy jednak takie sytuacje zdarzają się często, należy zastanowić się nad powodem, dla którego porcja jedzenia dla kota podawana pupilowi w ciągu dnia jest dla niego niewystarczająca. Być może po przeliczeniu kaloryczności pokarmu i sprawdzeniu zalecanej dziennej dawki w tabeli żywienia okaże się, że stosujemy nieprawidłowe porcjowanie. W takich wypadkach warto ponownie ustalić prawidłową dla potrzeb naszego pupila liczbę i gramaturę posiłków. Możemy zrobić to samodzielnie lub z pomocą dietetyka czy lekarza weterynarii.

Sposobem na nudę i poczucie osamotnienia u czworonoga jest poświęcanie mu naszej uwagi. Aby spędzić z mruczkiem trochę czasu, a jednocześnie zaradzić złemu samopoczuciu, warto zainteresować się szeroką gamą dostępnych na rynku zabawek dla kotów. Do najpopularniejszych z nich należą piłeczki, sztuczne myszki, a także specjalne wędki z piórkami przyczepionymi na końcu linki. Możemy również samodzielnie wykonać różnorodne gadżety do zabawy, posługując się metodą DIY.

Jeżeli podejrzewamy, że nasz kot miauczy w nocy z powodu bólu lub przewlekłego dyskomfortu fizycznego, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do kliniki weterynaryjnej. Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że życiu zwierzęcia nie zagraża niebezpieczeństwo, warto skorzystać z pomocy medycznej, która zwyczajnie przyniesie mu ulgę w cierpieniu. Nie wolno też zapominać, że chory pupil często odmawia jedzenia i picia, co w przypadku kotów może być bardzo niebezpieczne.

Miauczenie kota w nocy wywołane stresem może zostać zniwelowane jedynie poprzez przywrócenie zwierzęcia do równowagi emocjonalnej. Jeżeli stresorem jest jakiś składnik otoczenia lub okoliczność, którą możemy usunąć, warto niezwłocznie to zrobić. Jeżeli natomiast czynnik wywołujący u czworonoga negatywne emocje stanowi stały element naszego życia, jedynym rozwiązaniem jest przyzwyczajenie mruczka do nowego stanu rzeczy. W przypadku wprowadzenia do domu drugiego psa lub kota bardzo ważne jest postępowanie etapami, tak aby zwierzęta nie czuły wzajemnego zagrożenia i miały szansę się ze sobą zaprzyjaźnić. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy uda nam się przeprowadzić taki proces samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy behawiorysty.

Aby oduczyć wychodzącego kota miauczenia w nocy, możemy zastosować dwie metody. Pierwsza z nich to przyzwyczajenie czworonoga do tego, że spacery są dla niego dozwolone wyłącznie w ciągu dnia. Warto ustalić taką zasadę już na początku pobytu zwierzęcia w naszym domu. Jeżeli pupil od małego będzie funkcjonował w takim trybie dobowym, będzie go uznawał za naturalny stan rzeczy. Alternatywą jest pozostawienie mruczkowi wolnego wyboru co do tego, gdzie chce spędzać noce. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą np. zainstalować w drzwiach wejściowych specjalne drzwiczki dla zwierzęcia, z których pupil będzie miał prawo korzystać według własnego uznania.

Jeżeli nasz mruczący przyjaciel otrzymuje prawidłową dla swojego wieku i masy ciała, a także poziomu aktywności fizycznej dzienną porcję pożywienia, należy zastanowić się, dlaczego mimo to bywa głodny w nocy. W tym celu warto przeprowadzić diagnozę medyczną w klinice weterynaryjnej. Zwiększanie liczby posiłków na własną rękę może być natomiast niebezpieczne, ponieważ prowadzi do przyswajania przez czworonoga nadmiaru kalorii. Taka praktyka w krótkim czasie może skutkować wystąpieniem nadwagi, a nawet otyłości u zwierzęcia.

Miauczenie kotki, która przeżywa ruję, może zostać zniwelowane poprzez podawanie jej środków antykoncepcyjnych. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które należy cyklicznie powtarzać. Alternatywą jest tzw. antykoncepcja chirurgiczna – kastracja lub sterylizacja – która na trwałe pozbawia pacjenta zdolności reprodukcyjnych, a co za tym idzie – również popędu seksualnego. Zabieg może być wykonywany zarówno u osobników płci żeńskiej, jak i męskiej. W przypadku kotów efektem jest zaprzestanie wędrówek i wzmożonego znaczenia terenu. Pozbawione rui kotki są natomiast spokojniejsze i nie wokalizują już w poszukiwaniu partnera.

Dlaczego kot miauczy w nocy? Podsumowanie

Miauczenie kota w nocy (ale także w ciągu dnia) może być spowodowane wieloma czynnikami, od nudy, przez niekorzystny stan emocjonalny, aż po problemy zdrowotne. Oduczenie zwierzęcia takich zachowań jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy prawidłowo zdiagnozujemy ich przyczynę. Niekiedy interwencja z naszej strony jest konieczna, innym razem miauczenie stanowi naturalną reakcję pupila na przejściowe okoliczności (np. ruję) i mając taką świadomość, możemy zareagować lub zignorować takie zachowanie pupila.

Warto zauważyć, że koty to zwierzęta, które mają całodobowy tryb funkcjonowania. Oznacza to, że okresy odpoczynku i aktywności zdarzają im się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. To, że nasz czworonóg zaczyna miauczeć dopiero wówczas, gdy sami kładziemy się spać, nie musi być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak problem jest wyjątkowo uciążliwy lub nasila się z czasem, warto udać się na konsultacje do lekarza weterynarii i behawiorysty.

Źródło:

[1] https://www.perfect-fit.pl/ile-powinien-jesc-kot-ile-razy-dziennie-karmic-kota#1