WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Myslisz o zaopiekowaniu sie kociakiem","url":"\/kocieta\/zachowanie\/myslisz-o-zaopiekowaniu-sie-kociakiem"}]

Myślisz o zaopiekowaniu się kociakiem?

Kitten-0.jpg

Kocięta są urocze. Jak można nie zakochać się w tych słodkich, przyjacielskich kłębuszkach? Co więcej, przyjęcie kotka do domu to tylko pierwszy krok, rozpoczynający długą, ekscytującą przygodę. W ciągu roku ta mała, ciekawska kulka stanie się w pełni dorosłym pupilem. Zanim więc zrobicie pierwszy krok, upewnijcie się, że jesteście gotowi na posiadanie dorosłego kota i naprawdę tego chcecie.

Myślisz o zaopiekowaniu się kociakiem?

 

Czy mam już w domu inne zwierzęta?

Kocięta są ciekawskie i towarzyskie. Jednak koty to indywidualiści, więc im są starsze, tym mocniej pragną własnej przestrzeni – szczególnie cichych, przytulnych zakątków, w których czują się bezpiecznie. Kiedy przedstawiasz swojego nowego kociaka innym zwierzętom, nie spiesz się i dopilnuj, aby każde z nich miało swoje własne miejsce do karmienia, spania i toalety. Jeśli na przykład masz starszego kota, potrzebny będzie okres aklimatyzacji, w czasie którego długoletni koci domownik przyzwyczai się do nowego lokatora.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje zwierzaki się nie zaprzyjaźnią, nie martw się. Tak może się stać, ponieważ koty nie zawsze tworzą bliskie więzi społeczne z innymi zwierzętami lub kotami spoza miotu.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym artykule: „Wprowadzenie innych kotów i zwierząt”.
 

Co,jeśli długo pracuję lub często podróżuję? 

Kocięta mogą czuć się nieszczęśliwe, jeśli zostawia się je same w domu przez dłuższy czas. Co więcej, ich malutkie brzuszki potrzebują niewielkich, ale regularnie podawanych posiłków co kilka godzin, przez całą dobę (również w nocy).

Jeśli prowadzisz styl życia, w którym nieuniknione jest zostawianie kociaka samego w domu, zastanów się nad adopcją kota nieco starszego, który będzie bardziej samodzielny. Możesz także zaadoptować parę kotów z tego samego miotu – w ten sposób zwierzęta nie będą się czuły samotne.

Jeśli regularnie przebywasz poza domem, koniecznie znajdź kogoś, kto zaopiekuje się kociakiem w czasie Twojej nieobecności. Być może masz sąsiada, który lubi koty i będzie odwiedzał Twojego pupila, karmił i bawił się z nim kilka razy dziennie (większość kotów woli znajome otoczenie swojego domu). Inną możliwością jest wynajęcie profesjonalnego opiekuna do zwierząt.
 

Kot na zewnątrz czy kot w domu? Za i przeciw.

Wszystkie kocięta należy trzymać w domu, dopóki nie przejdą pełnego cyklu szczepień. Zalecana jest także kastracja kota przed okresem dojrzewania. Niewykastrowane kocury częściej uciekają lub wdają się w bójki z innymi osobnikami. Samice mogą zajść w ciążę w wieku zaledwie 4 miesięcy, co uważane jest za zbyt młody wiek na rozród. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, kiedy będzie odpowiedni moment na przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Jeśli Twój dom znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi lub jeśli mieszkasz w bloku i nie masz ogrodu, być może lepiej będzie trzymać kociaka w bezpiecznym otoczeniu do czasu aż pozna otaczające zagrożenia. Nadal możesz pozwolić mu wychodzić na świeże powietrze, organizując bezpieczny dla niego wybieg na zewnątrz, w którym będzie miał możliwość schronić się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Jeśli zdecydujesz się nie wypuszczać kota z domu, pamiętaj, że sprawny, szczęśliwy kot potrzebuje dużo stymulacji i okazji do ćwiczeń swoich kocich zachowań. Koniecznie daj mu mnóstwo zabawek, drapaków lub mat, codziennie głaszcz, baw się i wchodź z nim w różne interakcje. Warto pamiętać, że czworonogi niewychodzące z domu, są z natury mniej aktywne, dlatego na co dzień będą potrzebować nieco mniej karmy dla kota, aby zachowały prawidłową masę ciała i zdrowie.

O tym czy kociak może wychodzić na zewnątrz powinna decydować przede wszystkim jego osobowość. Jeśli Twój pupil pochodzi z miotu dziko żyjących lub półdzikich kotów i jest już przyzwyczajony do przebywania poza domem, to wyłącznie domowy styl życia może nie być dla niego odpowiedni.

Pamiętaj, że zarówno w przypadku kotów wychodzących, jak i pozostających w domu, ważne są aktualne szczepienia i kontrolne, coroczne wizyty u lekarza weterynarii.
 

Co,jeśli przeprowadzę się do nowego domu?

Bez względu na to, czy kot jest młody, czy stary, lubi znajome otoczenie. Przeprowadzka do nowego domu może być dla niego bardzo stresująca. Przystosowanie się do nowego miejsca może trochę potrwać, zwłaszcza jeśli otoczenie różni się od tego, do którego kot był przyzwyczajony.

Jeśli planujesz przeprowadzkę w niedalekiej przyszłości, warto poczekać z adopcją kotka do czasu, aż zadomowisz się w nowym miejscu. Jeśli jest to niemożliwe, nie martw się, po prostu zapewnij swojemu kociakowi bezpieczne miejsce, które będzie mógł uznać za własne w nowym domu, a przez cały czas trwania przeprowadzki często go zabawiaj, aby był spokojny i szczęśliwy.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records