WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/kocieta\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Jak sprawdzic stan zdrowia kotka","url":"\/kocieta\/zdrowie-i-pielegnacja\/jak-sprawdzic-stan-zdrowia-kotka"}]

Jak sprawdzić stan zdrowia kotka?

Kitten-0.jpg

W naturze duże koty wykorzystują pielęgnację, aby podtrzymywać relacje społeczne. W podobny sposób możesz wzmocnić więź z kociakiem, poddając go regularnym kontrolom zdrowia. Dobrym pomysłem jest zacząć to robić od najmłodszych lat – w ten sposób Twój kot zacznie myśleć o tym, jak o kolejnej naturalnej i rutynowej czynności.

Jak sprawdzić stan zdrowia kotka?

 

Zapewnij komfort

Zanim przejdziesz do sprawdzenia stanu zdrowia swojego kotka, wybierz miejsce, w którym czuje się on komfortowo np. na kolanach lub łóżku. Podczas badania musisz obchodzić się z pupilem bardzo delikatnie i mówić do niego kojącym, uspokajającym głosem.
 

Oddychanie i brzuch

Posłuchaj, jak oddycha Twój kotek, upewniając się, że oddech jest regularny i niewytężony. Bardzo delikatnie przeciągnij dłonie wzdłuż jego boków, sprawdzając, czy nie wyczujesz tam czegoś nietypowego.
 

Uszy i oczy

Zajrzyj do uszu kotka, sprawdzając, czy nie ma żadnych zadrapań ucha zewnętrznego, stanów zapalnych lub ciemnego wosku. Wokół oczu Twojego kociaka poszukaj wydzieliny, stanu zapalnego lub oznak urazu. Nigdy nie dotykaj gałki ocznej i nie podawaj kropel bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
 

Jama ustna i nos

Delikatnie otwórz jamę ustną kotka i poszukaj złamanych zębów, zapalenia dziąseł u kota lub nagromadzenia kamienia nazębnego. Nos Twojego kociaka jest dobrym wskaźnikiem jego ogólnego stanu zdrowia – powinien być chłodny i wilgotny. Jeśli Twój pupil ma przesuszony nos lub dużo kicha, może być przeziębiony. Jeśli masz wątpliwości, zapisz kota do lekarza weterynarii na dokładną kontrolę.
 

Pazury

Sprawdź łapy swojego kociaka czy nie ma uszkodzonych lub brakujących pazurów. Poszukaj też urazów miękkiej skóry pomiędzy poduszeczkami. Delikatny nacisk na stopę kota spowoduje wysunięcie pazurków – pamiętaj, że są ostre!
 

Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii

Jeśli coś Cię niepokoi, obserwuj swojego kotka przez dzień lub dwa. Jeśli nadal coś Cię martwi w jego wyglądzie lub zachowaniu, zadzwoń do lekarza weterynarii.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records