Podobnie jak spokrewnione z nim duże, dzikie koty, Twój kocur będzie miał naturalną potrzebę znaczenia swojego terytorium moczem. Natomiast kotka w okresie rui będzie hałaśliwa, niespokojna, a także wiercić się i tarzać po podłodze.
Kastracja/sterylizacja kocura i kotki pomoże zapobiec takim kocim zachowaniom. Co więcej, przynosi również długoterminowe korzyści zdrowotne.
Kiedy kastrować?
Najlepszym momentem na wykastrowanie/sterylizację kocura lub kotki jest wiek około 6 miesięcy. Jest to czas, kiedy ta słodka, mała kulka puchu osiąga dojrzałość płciową. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat wszystkich aspektów kastracji/sterylizacji kocura lub kotki.
Jak opiekować się kotkiem po zabiegu?
Kastracja/sterylizacja kocura lub kotki nie jest skomplikowanym zabiegiem, więc zazwyczaj możesz zabrać zwierzaka do domu jeszcze tego samego dnia. Po operacji kot może być lekko niespokojny, więc pozwól mu na rekonwalescencję w ustronnym miejscu. Sam może nawet podążać za swoim naturalnym instynktem i ukryć się gdzieś w domu w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie. W środowisku naturalnym duże koty wycofują się do kryjówek, aby powracać do zdrowia po chorobie lub urazach, więc jest to całkowicie normalne kocie zachowanie. Daj kotu dużo czułości i ukojenia, a w ciągu 24-48 godzin wróci do normalnego stanu.
Korzyści zdrowotne
Kastracja/sterylizacja kocura lub kotki w młodym wieku pomoże chronić ich zdrowie w przyszłości. Ta prosta procedura pomoże również zapobiec rodzeniu się kolejnych niechcianych kociąt.