Twój kot jest ciągle głodny i nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim sprawdź, jakie jest podłoże zachowania Twojego czworonożnego ulubieńca.
Dowiedz się, jak pomóc wiecznie głodnemu kotu i spraw, by odzyskał zdrowy apetyt!
Spis treści:
- Dlaczego kot jest ciągle głodny? Jak sobie z tym poradzić?
- Zachowanie głodnego kota – kiedy powinno być powodem do niepokoju?
- Dlaczego ciągle głodny kot jest poważnym problemem?
Dlaczego kot jest ciągle głodny? Jak sobie z tym poradzić?
Twój kot jest głodny wyraźnie częściej, niż powinien? Ile powinien jeść kot? U podłoża tego typu zachowania najczęściej leżą problemy natury behawioralnej. Bardzo często wynika to z trudnej przeszłości zwierzęcia, kiedy to brakowało mu pożywienia. Nie dziw się więc takiemu zachowaniu, jeśli Twój pupil wcześniej przebywał w schronisku dla zwierząt lub gdy nie do końca znasz jego przeszłość. Jeżeli takie zachowanie nie znika wkrótce po przybyciu do Twojego domu, skontaktuj się ze specjalistą, na przykład z kocim behawiorystą.
Inną przyczyną mogą być niedobory w kociej diecie. Głodny kot czasem po prostu nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Dostarcz mu ich z pomocą posiłków pełnoporcjowych, które odpowiadają na wszelkie potrzeby czworonoga. Podawaj mu pełnoporcjową karmę w odpowiednich, zalecanych przez specjalistę bądź producenta ilościach, karmę mokrą dla kota rano i wieczorem, a suche granulki na czas Twojego snu oraz nieobecności w domu. Jeśli problem nie zniknie, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.
Kot bywa głodny również z powodu dyskomfortu i problemów psychicznych innych niż doświadczenie głodu w przeszłości. Może to być smutek i nuda, choć niekiedy jest to również objaw kociej depresji. W takiej sytuacji, poza konsultacją ze specjalistą, bardzo ważne będzie również Twoje wsparcie. Aby pomóc pupilowi wyjść ze złego stanu psychicznego, spędzaj z nim więcej czasu i dawaj mu więcej uwagi. To z pewnością przyniesie efekty, a Twój przyjaciel po pewnym czasie na powrót stanie się tym wesołym, ciekawym świata zwierzęciem, którym był wcześniej.
W niektórych sytuacjach za to, że kot jest przez cały czas głodny, odpowiadać będą również niektóre choroby. Winowajcą może być na przykład nadczynność tarczycy bądź cukrzyca. Oba te schorzenia może potwierdzić bądź wykluczyć wyłącznie lekarz weterynarii, dlatego w sytuacji, gdy Twój kot jest stale głodny, koniecznie skonsultuj swoje wątpliwości ze specjalistą.
Inną przyczyną tego, że kot jest nieustannie głodny, może być również niedawno przeprowadzony zabieg kastracji lub sterylizacji. Apetyt zwierzęcia wzrasta już w 3 dni po przeprowadzeniu procedury i utrzymuje się przez co najmniej następne kilkanaście tygodni.
Niekiedy, gdy Twój kot jest głodny przez cały czas, przyczyną mogą być również bytujące w jego układzie pokarmowym pasożyty. Mogą one pojawić się między innymi na skutek spożywania surowego mięsa dla kota. Tutaj również konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. W przypadku zarażenia pasożytami brzuch kota może (lecz nie musi) być nienaturalnie powiększony. Dlatego uważnie przyjrzyj się zwierzęciu. Wyraźnym objawem będą także robaki widoczne w kocim kale.
Zachowanie głodnego kota – kiedy powinno być powodem do niepokoju?
Bardzo głodny kot często miauczy i ociera się o nogi opiekuna. Takie zachowanie jest całkowicie normalne. Powodem do niepokoju może być jednak agresja w trakcie posiłku. Jeśli pupil syczy i próbuje odpędzić Cię czy innych domowników, w tym również zwierzęta, należy poradzić się behawiorysty. Niepokojącym symptomem jest również wyjadanie z misek innych zwierząt, a także kradzież ludzkiego jedzenia. Niektóre koty potrafią nawet wyjadać odpady z kosza na śmieci.
Niepokojącym zachowaniem dla głodnego kota będzie również zjadanie dużych porcji jedzenia na raz, a także połykanie zbyt dużych kawałków pożywienia, w tym nie gryzienie suchej karmy. Niekiedy taki sposób jedzenia może kończyć się wymiotami lub tzw. wymiotami rzekomymi, czyli ulewaniem.
Dlaczego ciągle głodny kot jest poważnym problemem?
Ciągle głodny kot najczęściej zaczyna niepokoić opiekunów nie tylko przez łapczywe rzucanie się na jedzenie czy próby bronienia swojej miski, lecz także ewentualne problemy gastrologiczne oraz szybkie przybieranie na wadze. Zbyt duża masa ciała prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Niekiedy, szczególnie gdy pupil nie gryzie dokładnie pokarmu, może u niego dojść do kłopotów z wchłanianiem cennych substancji z pożywienia. Jest również zagrożony zatruciem bądź zablokowaniem jelit, ciągle głodny kot potrafi bowiem zjadać rozmaite przedmioty, które po prostu pachną jedzeniem, na przykład folię spożywczą. Dlatego szybka reakcja i poskromienie apetytu ulubieńca są niezwykle ważne.
Pamiętaj, że wiecznie głodny kot nie ma po prostu większego apetytu, ale jest chory. Jeśli zauważysz ten problem u swojego ulubieńca, musisz szybko zareagować. W ten sposób pomożesz mu wrócić do zdrowia i zachować dobrą kondycję ciała, aby był radosny i ciekawy świata.