WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Koty rasowe najpopularniejsze rasy kotow w polsce","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/koty-rasowe-najpopularniejsze-rasy-kotow-w-polsce"}]

Koty rasowe – najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Adult-landing_0.jpg

Nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie najczęściej możemy spotkać koty nierasowe, czyli tzw. dachowce, a także mruczki należące do rasy kot europejski.

 

Nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie najczęściej możemy spotkać koty nierasowe, czyli tzw. dachowce, a także mruczki należące do rasy kot europejski. Rasowe koty z rodowodem są popularne wśród osób, którym zależy na konkretnym wyglądzie lub określonych cechach charakteru pupila. Każda hodowlana rasa charakteryzuje się właściwym sobie, niepowtarzalnym zespołem cech. Warto je poznać, by na tej podstawie dokonać wyboru mruczka. Jakie koty rasowe wybierają Polacy? Które z nich cieszą się w naszym kraju największą popularnością? Na jaką rasę warto się zdecydować, jeżeli zależy nam, by kot cieszył się dobrym zdrowiem? Poniżej przedstawiamy rasy cieszące się największą popularnością w naszym kraju.
 

Spis treści:

 1. Kot europejski
 2. Kot perski
 3. Kot sfinks
 4. Kot syjamski
 5. Kot syberyjski
 6. Kot rosyjski niebieski
 7. Kot bengalski
 8. Kot brytyjski
 9. Kot norweski leśny
 10. Ragdoll
 11. Maine coon

Kot europejski

Koty europejskie to najpopularniejsze na naszym kontynencie koty rasowe. Swoim wyglądem przypominają pospolite “dachowce” – ich sierść jest krótka i gęsta, a umaszczenie różnorodne. Podobnie dopuszczalny kolor oczu ych mruczków obejmuje wiele barw, od jasnej żółci po głęboką zieleń. Masa ciała dorosłej samicy wynosi około 3,5 kg, w przypadku samców wartość ta najczęściej oscyluje w granicach około 4 kg. Charakter mruczków tej rasy zazwyczaj jest łagodny – koty europejskie są inteligentne i przyjazne wobec innych zwierząt oraz ludzi. Są też wytrzymałe, nie mają skłonności do chorób, choć zwierzęta wychodzące są bardziej narażone na pasożyty od tych, które przez cały czas przebywają w domach. 

Kot perski

Koty perskie zaliczane są do grupy ras długowłosych. Charakteryzują się krępą budową ciała oraz stosunkowo dużą i masywną głową. Ich masa ciała wynosi od 2,5 do 7 kg. Uważane są za leniwą rasę kotów, ale to błędne przeświadczenie, ponieważ lubią też aktywnie spędzać czas. Są przyjacielskie i chętne do nauki, uwielbiają być głaskane i leżeć na kolanach. Jeżeli są odpowiednio zsocjalizowane, nie bywają humorzaste, a opiekunowie nie powinni mieć z nimi problemów. To łagodne, spokojne i uczuciowe mruczki. Warto pamiętać, że okrywa włosowa kotów perskich wymaga szczególnej troski i codziennej pielęgnacji. Niestety te koty rasowe z powodu budowy anatomicznej (rasa krótkoczaszkowa) miewają problemy z układem oddechowym. Grożą im także choroby dziedziczne, takie jak wielotorbielowatość nerek czy postępowy zanik siatkówki.

Kot sfinks

Koty rasy sfinks występują powszechnie w Ameryce i w Europie. Prawdopodobnie wywodzą się od kanadyjskiego kota domowego. Ich charakterystyczną cechą jest brak okrywy włosowej. Nie są one jednak całkowicie łyse, bo ich skórę pokrywa delikatny meszek. Sfinksy zwykle nie mają ani wąsów, ani rzęs, a ich oczy są głęboko osadzone i nieco przypominają kształtem cytryny. Osobniki tej rasy zaliczają się do drobnokościstych, ale muskularnych kotów, a ich skóra jest pomarszczona. Masa ciała sfinksów wynosi od 3 do 4 kg w przypadku samic i od 6 do 7 kg w przypadku samców. Te aktywne i sprawne koty rasowe uwielbiają towarzystwo ludzi, wykazują się dużą inteligencją, entuzjazmem i lubią się przytulać. Sfinksy mają skłonność do problemów skórnych, takich jak wysypki i infekcje grzybicze. Należy je również chronić przed poparzeniami słonecznymi.

Kot syjamski

Koty syjamskie to jedna z najstarszych ras kotów. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, jednak prawdopodobnie pochodzą z Dalekiego Wschodu (współczesnej Tajlandii). Ich masa ciała wynosi od 2,5 do 4,5 kg. Mają krótką sierść i hipnotyzujące niebieskie oczy. Są przyjazne, towarzyskie i nie lubią samotności. Koty syjamskie wymagają szczególnej uwagi opiekuna i szybko się do niego przywiązują. 

Kot syberyjski

Koty syberyjskie zaliczane są do ras półdługowłosych i, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Syberii. Wyróżniają się muskularną budową ciała i stosunkowo szeroką klatką piersiową. Ich średnia masa ciała wynosi od 4 do 7 kg. Koty syberyjskie mają półdługą, miękką i jedwabistą sierść, a swoich miłośników ujmują naturalnym, „dzikim” wyglądem. Cechują się żywiołowością i dużym temperamentem, a do tego przyjacielskim usposobieniem. Przedstawiciele tej rasy mogą być świetnymi towarzyszami osób, które są uczulone na koty. Nie są co prawda całkowicie hipoalergicznymi zwierzętami, ale ich ślina zawiera o wiele mniej alergenów niż kotów wielu innych ras.

Kot rosyjski niebieski

Koty rosyjskie niebieskie pochodzą z Rosji i są rasą naturalną. Mają krótką, miękką sierść i są średniej wielkości, a ich cechą charakterystyczna jest muskularna budowa ciała. Średnia masa ciała kotów rosyjskich niebieskich wynosi od 2,5 do 4,5 kg. To bardzo przyjacielskie, a także inteligentne, lojalne i zrównoważone mruczki. Są umiarkowanie aktywne fizycznie, chociaż wyróżnia je nieposkromiona ciekawość. Te rasowe koty cieszą się zwykle dobrym zdrowiem.

Kot bengalski

Koty bengalskie pochodzą z USA i zaliczane są do ras kotów orientalnych. Ich cechą charakterystyczną jest umaszczenie z cętkami, które przyjmują różne kształty. Średnia masa ciała przedstawicieli tej rasy wynosi od 3 do 8 kg. Koty bengalskie mają przyjazne usposobienie, chętnie spędzają czas na zabawach. Mocno przywiązują się do opiekuna i dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt, w tym również psów. 

Kot brytyjski

Kot brytyjski jest największą rasą kotów krótkowłosych. Charakteryzuje się stosunkowo rozbudowaną klatką piersiową oraz muskularnym ciałem. Jego średnia masa ciała wynosi od 4 do 9 kg. Koty brytyjskie mają łagodne i spokojne usposobienie, łatwo się adaptują, akceptują dzieci i zwierzęta w swoim otoczeniu. Do tego są cierpliwe i mocno przywiązują się do opiekuna. 

Kot norweski leśny

Koty norweskie leśne należą do ras, które powstały naturalnie. Pochodzą z Norwegii i są silne oraz dobrze zbudowane. Zalicza się je do kotów ras dużych. Ich masa ciała wynosi od 4 do 8 kg. Mają charakterystyczne oczy: duże, owalne i lekko skośnie osadzone. Koty norweskie leśne charakteryzują się dużą odpornością na choroby, a także łagodnym i przyjaznym temperamentem. Są aktywne i lubią się wspinać.

Ragdoll

Koty rasy ragdoll zaliczane są do kotów półdługowłosych. Pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a ich średnia masa ciała wynosi od 4,5 do 9 kg. Charakteryzują się pięknymi, niebieskimi oczami i muskularną budową ciała. Mają łagodne i towarzyskie usposobienie, a przy tym mocno przywiązują się do opiekunów. Koty te poruszają się z gracją, a po wzięciu ich na ręce wiotczeją niczym szmaciana lalka (stąd nazwa rasy, po ang. rag doll to właśnie szmaciana lalka). Jest to spowodowane tym, że bardzo się wtedy odprężają, a ich mięśnie się rozluźniają. Ragdolle są dużo bardziej uległe niż przedstawiciele innych ras. Wykorzystuje się je w felinoterapii. 

Maine coon

Koty rasy maine coon prawdopodobnie pochodzą z Ameryki Północnej. Uchodzą za jedne z największych kotów domowych. Ich średnia masa ciała waha się od 6 do 11 kg. Bardzo łatwo przywiązują się do człowieka, szybko nawiązują kontakt i są przyjacielskie. Ich prospołeczny charakter połączony z nietuzinkowym wyglądem sprawia, że zwierzęta te są jedną z najpopularniejszych ras kotów na świecie.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records