WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Kot zalatwia sie poza kuweta o czym to moze swiadczyc","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/kot-zalatwia-sie-poza-kuweta-o-czym-to-moze-swiadczyc"}]

Kot załatwia się poza kuwetą – o czym to może świadczyć?

Adult-landing_0.jpg

Część osób zastanawia się, jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą.

 

Część osób zastanawia się, jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą. To niechciane zachowanie powoduje dyskomfort u wszystkich domowników, a po mieszkaniu rozchodzi się nieprzyjemny zapach. Uciążliwy problem dotyczy w szczególności kociąt, a także dorosłych kotów z adopcji, które nie były wcześniej przyzwyczajone do korzystania z kuwety. U kocurów może to być również utrwalony nawyk znaczenia terenu, który niekiedy utrzymuje się nawet po kastracji (jeśli była późna). W artykule podpowiadamy, jak sobie z tym skutecznie poradzić.
 

Spis treści:

 1. Dlaczego kot sika poza kuwetą?
 2. Jakie mogą być powody tego, że kot załatwia się poza kuwetą?
 3. Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą? Lista sposobów
 4. Co zrobić, gdy kot załatwia się poza kuwetą?

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Załatwianie się kota poza kuwetą powinno zwrócić uwagę opiekuna, ponieważ tego rodzaju zachowanie może mieć rozmaite źródła. Jest to dość kłopotliwa dla opiekunów sytuacja, ponieważ odchody kota trzeba szybko posprzątać, aby nie zostawiły śladów i nieprzyjemnego zapachu.  Nieprawdą jest, że kot chce w ten sposób zrobić komuś na złość. Z natury mruczki są bardzo czyste i dbają o higienę. Jeżeli pupil był już przyzwyczajony do załatwiania się do kuwety, nie powinien mieć już z tym nigdy problemów. To, że kot nie załatwia się do kuwety, może być to oznaką problemów zdrowotnych, błędów w wychowaniu lub zaburzeń behawioralnych. Warto pamiętać, żeby nie okazywać wtedy zdenerwowania, bo dla mruczka nieprawidłowe załatwienie się również jest źródłem stresu i dyskomfortu. Lepiej więc nie lekceważyć problemu i postarać się dowiedzieć, co jest przyczyną takiego zachowania, a następnie znaleźć rozwiązanie.

Jakie mogą być przyczyny tego, że kot załatwia się poza kuwetą? 

Jeżeli mruczek załatwia się w przypadkowych miejscach, przyczyn tego problemu może być co najmniej kilka. Niektóre z nich możemy łatwo zniwelować samodzielnie, inne natomiast wymagają pomocy specjalisty. Możliwe przyczyny, z powodu których kot załatwia się poza kuwetą, to:

 • brudna kuweta,
 • kuweta ustawiona w nieodpowiednim miejscu (np. w ruchliwym korytarzu lub blisko miseczek z jedzeniem i piciem),
 • nieodpowiedni żwirek lub piasek,
 • brak odpowiednich umiejętności/nawyków (dotyczy to małego kota załatwiającego się poza kuwetą lub niedawno przygarniętego czworonoga, np. ze schroniska),
 • problemy psychiczne/emocjonalne pupila (stres może powodować częstszą potrzebę oddawania moczu),
 • potrzeba znaczenia terenu (zauważalna u samic w rui oraz niewykastrowanych samców),
 • problemy zdrowotne (np. zapalenie pęcherza).

Szukając rozwiązania problemu, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy mruczek ma optymalne warunki do tego, aby korzystać z kociej toalety. Jeżeli kuweta jest czysta i znajduje się w ustronnym miejscu, a mimo to mruczek do niej nie wchodzi, warto zastanowić się, czy problem ma podłoże zdrowotne i w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przypadku, gdy podejrzewamy u kota zaburzenia behawioralne, należy zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.

Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą? Lista sposobów

Warto znać kilka możliwych przyczyn takiego zachowania oraz sposoby, które pomogą sobie z nim poradzić.

 1. Zmiana kuwety. Kot może załatwiać się poza kuwetą ze względu na to, że jest dla niego za mała. Dobrze jest więc sprawdzić, czy pupil ma dostatecznie dużo miejsca w obecnej kuwecie oraz, czy jest w niej świeży żwirek. W przypadku kociąt warto pamiętać, że muszą umieć wejść do kuwety. Czasami zdarza się, że brzegi są za wysokie i kocię nie umie wskoczyć do środka. Odchody należy usuwać z kuwety minimum dwa razy dziennie, a najlepiej za każdym razem, gdy żwirek zostanie zanieczyszczony przez czworonoga. Jeżeli wyściółka jest brudna, kot często nie chce z niej korzystać.
 2. Zapach. Warto dbać o to, żeby kuweta i żwirek miały neutralny zapach. Koty mają bardzo wrażliwy zmysł węchu, więc często w przypadku zbyt intensywnych zapachów pupil szuka innych miejsc, gdzie może załatwić swoje potrzeby. Niestety efekt nie zawsze satysfakcjonuje opiekuna. 
 3. Badania weterynaryjne. Jeżeli problem się powtarza, należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Być może okaże się, że kot jest chory. W przypadku, gdy przyczyna zdrowotna zostanie wykluczona, następnym krokiem jest konsultacja z behawiorystą. 
 4. Szybkie zmiany. Ucząc kota korzystania z kuwety, warto robić to stopniowo. Należy od początku postawić kuwetę w ustronnym miejscu i pokazać ją pupilowi, zanosząc go tam lub przyprowadzając.

Co zrobić, gdy kot wciąż załatwia się poza kuwetą?

W przypadku, gdy nie ma obiektywnych przyczyn, dla których kot załatwia się poza kuwetą,  należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże ocenić, czy problem nie wynika z choroby lub stresu. Załatwianie się w przypadkowych miejscach należy potraktować to jako sygnał alarmowy i próbę komunikacji jakiejś potrzeby. Zamiast złościć się i karać pupila, lepiej spokojnie zastanowić się nad źródłem problemu. Krzyk czy inne sposoby nagany mogą jedynie pogorszyć sytuację przez powiększenie poziomu stresu u kota. Zachowując spokój, można szybko i efektywnie poprawić to zachowanie. Zmiana pozytywnie wpłynie na komfort mruczka oraz wszystkich domowników. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć kota załatwiać się poza kuwetą, warto przede wszystkim wykazać się dbałością o porządek,  jak najszybciej sprzątać odchody i niwelować zapachy – uprać dywanik czy umyć podłogę. Zabrudzone powierzchnie można przemyć organicznym preparatem, który wchłonie nieprzyjemny zapach, a na koniec jeszcze raz przepłukać wodą. Jeżeli po obserwacji kota nie znajdujemy żadnych ewidentnych przyczyn tego niewłaściwego zachowania, być może to była jedynie jednorazowa sytuacja i nie ma powodów do obaw. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records