WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Zalety posiadania kota \u2013 to przekona ka\u017cdego sceptyka!","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/zalety-posiadania-kota-to-przekona-kazdego-sceptyka"}]

Zalety posiadania kota – to przekona każdego sceptyka!

Adult-landing_0.jpg

Miłośnicy kotów potrafią w nieskończoność wymieniać pozytywy płynące z obecności mruczących przyjaciół w ich życiu.

Zalety posiadania kota – to przekona każdego sceptyka!

Miłośnicy kotów potrafią w nieskończoność wymieniać pozytywy płynące z obecności mruczących przyjaciół w ich życiu. Jeżeli jednak dopiero zastanawiamy się nad wyborem czworonożnego towarzysza, możemy mieć pewien kłopot z decyzją: pies czy kot? A może chomik lub świnka morska (kawia domowa)? Warto dobrze przemyśleć tę kwestię i ostatecznie przyjąć pod swój dach zwierzę, które najlepiej dopasuje się do naszego trybu życia. Jakie są zalety życia z kotem? Odpowiadają eksperci Whiskas®!

Spis treści:

  1. Jakiego czworonoga wybrać? Zalety posiadania kota
  2. Obowiązki związane z opieką nad kotem

Jakiego czworonoga wybrać? Zalety posiadania kota

Każdy czworonożny przyjaciel, niezależnie od gatunku, stanowi dla swoich opiekunów źródło pozytywnych uczuć. Jego obecność wywołuje uśmiech na naszych twarzach, pozwala się zrelaksować, a także jest bodźcem do podejmowania aktywności, gdy mamy gorszy dzień. Zwierzęta są również doskonałym wsparciem w wychowaniu naszych dzieci – pomagają wykształcić w nich empatię i poczucie obowiązku. Ułatwiają też życie starszym, często samotnym osobom.

Jakie są plusy mieszkania z kotem, które mogą przekonać nas do przyjęcia pod swój dach mruczącego przyjaciela? Taki wybór będzie najodpowiedniejszy dla osób, które oczekują, że ich domowy pupil będzie dobrze czuł się we własnym towarzystwie i niekoniecznie zabiegał ciągle o uwagę opiekuna. W przeciwieństwie do psów koty są wielkimi indywidualistami. Owszem – uwielbiają zabawy i pieszczoty z człowiekiem – jednak muszą mieć do tego odpowiedni nastrój. Spędzają również kilkanaście godzin w ciągu doby na odpoczynku, a jedną trzecią czasu swojej aktywności poświęcają na pielęgnację futerka. Wszystko to sprawia, że opieka nad kotami nie jest wymagającym zadaniem, o ile zapewnimy im odpowiednie akcesoria, właściwą dietę dla kota oraz bezgraniczną miłość i troskę, za którą mruczki potrafią się pięknie odwdzięczyć!

Istnieją także zdrowotne korzyści z mieszkania z kotem, a nawet kontaktu z obcymi przedstawicielami tego gatunku. Udowodniono, że taka aktywność pomaga m.in. uśmierzać ból u osób, które cierpią na różnorodne choroby fizyczne, a także wyciszać stany lękowe czy nerwicowe u pacjentów chorych psychicznie. Felinoterapia, czyli terapia z udziałem mruczących czworonogów, została po raz pierwszy przeprowadzona w XX wieku przez brazylijską psychiatrę Nise da Silveira. Wzorując się na znanych od dawna metodach dogoterapii i hipoterapii, lekarka postanowiła wykorzystać obecność kotów do poprawiania kondycji fizycznej i psychicznej osób przebywających na jej oddziale. Eksperyment ten okazał się sukcesem, a obecnie felinoterapia jest uznawanym na całym świecie sposobem nieinwazyjnego współleczenia niektórych schorzeń.

Obowiązki związane z opieką nad kotem

Obecność kota w domu niesie zalety, które są trudne do przecenienia. Opieka nad czworonogiem wiąże się też jednak z szeregiem powinności, które na nas spoczywają, i do których warto się przygotować. Przed przyjęciem mruczka pod swój dach, należy nieco dostosować przestrzeń w mieszkaniu do jego potrzeb. Dotyczy to przede wszystkim zabezpieczenia okien oraz skompletowania odpowiedniej „wyprawki”. Do jej podstawowych elementów należą:

  • kuweta,
  • żwirek lub piasek dla kota,
  • miseczki na jedzenie i picie,
  • karma dla kota,
  • posłanie,
  • szczotka,
  • drapak,
  • transporter lub szelki/ obróżka ze smyczą.

Należy także zadbać o to, aby określone elementy wyposażenia zostały ulokowane w przestrzeni domowej w optymalny dla nas i dla mruczka sposób. Kuweta musi znajdować się w znacznej odległości od miseczek z jedzeniem i piciem. To bardzo ważne, ponieważ koty są z natury ostrożne i nie spożywają niczego, co potencjalnie może być zanieczyszczone. Naczynia na pokarm i wodę mogą znajdować się na podwyższeniu (specjalnym, ergonomicznym stojaku), które ułatwi zwierzęciu korzystanie z nich. Pamiętajmy, że obie miseczki powinny znajdować się w odległości minimum 0,5 m od siebie (niezależnie od tego, czy korzystamy ze stojaka czy też nie). Niektóre koty nie są zainteresowane piciem wody stojącej. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu czworonoga, należy przede wszystkim stosować u niego optymalny sposób żywienia. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca dietę mieszaną, złożoną w 90% z karmy mokrej i w 10% z karmy suchej pod względem masy produktów. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w specjalną fontannę dla kota, która stanowi ciekawy gadżet, a jednocześnie zachęca czworonoga do regularnego picia wody.

Jedną z potrzeb behawioralnych naszych mruczków jest drapanie, a także wspinanie się i wskakiwanie na wysokości. Aby umożliwić im realizację tych instynktownych aktywności, warto zainwestować w dobrej jakości drapak, a najlepiej w specjalny drapak-drzewko, który można wykorzystać jako miejsce na miseczki z pożywieniem i wodą. Koty potrzebują spokoju podczas jedzenia, dlatego też dobrym pomysłem jest umieszczenie ich „jadalni” w odosobnionym, trudno dostępnym dla innych domowników miejscu.

Samą karmę dla kota należy dobrać odpowiednio do jego wieku, rasy, poziomu aktywności fizycznej, a także indywidualnych preferencji. Podstawą diety czworonoga powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Opracowaniem receptury takiego jedzenia zajmują się specjaliści z dziedziny dietetyki i kociej fizjologii, którzy doskonale wiedzą, jak zadbać o wszystkie potrzeby żywieniowe naszych mruczących ulubieńców. Doskonałym wyborem dla dorosłych kotów jest Potrawka WHISKAS® w Galaretce. Podawanie pupilowi różnorodnych dań od Whiskas® umożliwia spełnienie jego instynktownej potrzeby, jaką jest różnicowanie poszczególnych posiłków pod względem ich smaku i konsystencji. W ofercie Whiskas® znajduje się kilkadziesiąt pysznych propozycji dla kociego konesera!

Posłanie dla mruczka powinno być umieszczone w cichym i ciepłym miejscu, najlepiej na podwyższeniu. Chodzi o zapewnienie pupilowi możliwości obserwacji terenu z góry oraz relaksu z daleka od domowego zgiełku i ruchliwych pomieszczeń czy korytarzy.

Transporter przydaje się wówczas, gdy jedziemy po pupila do hodowli lub schroniska, ale także później – gdy wychodząc z domu, chcemy zabrać mruczka ze sobą (np. na wizytę do lekarza weterynarii). Alternatywą dla transportera jest smycz i szelki lub obróżka. Tego typu ekwipunek jest szczególnie zalecany w przypadku kotów wychodzących, ponieważ daje możliwość zaopatrzenia czworonoga w adresówkę z naszym numerem telefonu.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records