WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Znaczenie moczem","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/znaczenie-moczem"}]

Znaczenie moczem

Kitten-0.jpg

W środowisku naturalnym duże koty zostawiają wyraźne sygnały, aby oznaczać swoje terytorium i trzymać oponentów na dystans – unikanie konfliktów jest niezwykle ważne dla kotów, które są wielkimi indywidualistami i wolą polegać tylko na sobie.

Znaczenie moczem

Twój kotek ma te same naturalne zachowania, a jednym z jego ulubionych sposobów pozostawiania odstraszających śladów jest znaczenie terenu moczem.
 

Inteligentna komunikacja 

Gdy wielkie koty polują, rzadko spotykają się z innymi osobnikami. Wciąż jednak muszą powiadomić swoich kocich towarzyszy, gdzie byli i kiedy będą gotowi do kopulacji. Podobnie jak jego dzicy kuzyni, Twój kociak będzie wykorzystywał złożony system znaków oparty na zapachu, aby zapobiec polowaniom innych kotów na jego terytorium oraz aby utrzymać obce osobniki z daleka od siebie – co więcej, będzie stale odświeżał te oznaczenia, aby były aktualne.
 

Niechciane znaczenie terenu 

Czasami znaczenie moczem może być sygnałem, że Twój kotek czuje się niepewnie i uważa, że jego terytorium jest zagrożone. Jeśli masz do czynienia z niepożądanym oddawaniem moczu, nie martw się – jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec.
 

Co zrobić, żeby kto nie oznaczał moczem:


  • Należy wykastrować kocura lub wysterylizować kotkę, aby zmniejszyć chęć pupila do oznaczania terenu moczem.
  • Należy unikać stosowania amoniaku i środków czyszczących zawierających chlor – ich zapach jest podobny do zapachu kociego moczu, co może zachęcać kota do znaczenia terenu.
  • Postaraj się nie sprzątać moczu, gdy kot jest w pobliżu – zakłócanie zapachu może sprawić, że będzie bardziej zestresowany.
  • Niedługo po posprzątaniu należy zachęcić kota do zabawy w oczyszczonym miejscu – pomoże mu to poczuć się pewniej.
  • Jeśli problem będzie się utrzymywał, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
 
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records