WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Koci\u0119ta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Ma\u0142y kot w domu \u2013 jak pom\u00f3c male\u0144stwu przyzwyczai\u0107 si\u0119 do nowego miejsca?","url":"\/kocieta\/zachowanie\/maly-kot-w-domu-jak-pomoc-malenstwu-przyzwyczaic-sie-do-nowego-miejsca"}]

Mały kot w domu – jak pomóc maleństwu przyzwyczaić się do nowego miejsca?

Kitten-0.jpg

Adopcja kota jest przełomowym wydarzeniem nie tylko dla nas - opiekunów, ale również dla czworonoga

 

Adopcja kota jest przełomowym wydarzeniem nie tylko dla nas - opiekunów, ale również dla czworonoga. Zwierzę całkowicie zmienia swoje otoczenie, przyzwyczajenia, a często także dietę. Jak oswoić małego kotka w nowym domu? Co zrobić, aby ułatwić mu pierwsze dni i tygodnie mieszkania pod naszym dachem? Poznaj porady ekspertów Whiskas®!
 

Spis treści:

  1. Mały kot w domu – jak się przygotować?
  2. Mały kotek w domu – pierwsze dni z nowym członkiem rodziny
  3. Mały kot sam w domu – czy mogę wyjść do pracy lub wyjechać na kilka dni?

Mały kot w domu – jak się przygotować?

Niezależnie od tego, czy przygarniamy pupila ze schroniska, czy też jedziemy po niego do hodowli, powinniśmy przygotować się na jego przybycie. Pierwsze dni kota w nowym domu są przełomowe nie tylko dla nas, jako opiekunów, ale przede wszystkim dla pupila. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się dla czworonoga z niemałym stresem, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, a także zaspokoić pozostałe jego potrzeby.

Przygotowanie domu do przyjęcia nowego członka rodziny obejmuje usunięcie roślin trujących dla kota (np. azalii czy fikusów), a także zabezpieczenie takich przedmiotów, jak kable czy inne elementy instalacji elektrycznej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w naszym domu są zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa kota, możemy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.

Zadaniem opiekuna jest również skompletowanie wyprawki dla czworonoga. Do jej podstawowych elementów należą:

  • kuweta, żwirek lub piasek, łopatka do sprzątania odchodów;
  • miseczki na jedzenie i picie;
  • wybrana karma mokra i sucha (np. Whiskas® Junior z Wołowiną w Sosie);
  • legowisko,
  • drapak,
  • zabawki dla kota.

Wielkość kuwety powinna być dostosowana do wielkości czworonoga – jeżeli adoptujemy małego kotka, możemy wybrać dla niego toaletę odpowiednią do jego aktualnych rozmiarów i wymienić ją, gdy zwierzę urośnie. Możemy też kupić kuwetę z myślą o docelowej masie ciała podopiecznego. Na początku wybierajmy kuwety otwarte, tak aby pupil nie obawiał się z nich korzystać. Pamiętajmy również, że jeśli w naszym domu mieszka więcej mruczków, liczba kuwet powinna być zawsze większa, niż liczba zwierząt. Przykładowo, jeśli opiekujemy się dwoma kotami, kuwety powinny być co najmniej trzy. Podobnie, każdy z mruczków powinien mieć minimum 7-10 metrów kwadratowych przestrzeni życiowej dla siebie.

Miejsca na toaletę oraz na posiłki muszą być od siebie znacznie oddalone. Nasi mruczący towarzysze bardzo dbają o higienę i często odmawiają spożywania potencjalnie zanieczyszczonych potraw. Są przy tym miłośnikami wspinania się na wysokości, dlatego też warto ustawiać ich miseczki na podwyższeniu (np. na wyższej półce drapaka-drzewka). Same naczynia powinny być szerokie i płaskie. Jeżeli pupil niechętnie spożywa wodę, warto przemyśleć zakup specjalnej fontanny dla kota.

Wybór najlepszej karmy dla kota jest niezwykle istotny w kontekście jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Czynnikami, którymi powinniśmy się kierować przy podejmowaniu tej ważnej decyzji, są przede wszystkim wiek, masa ciała i rasa, a także poziom aktywności fizycznej pupila. Małe kotki powinny otrzymywać pokarmy z linii Junior, które są bogate m.in. w wapń i fosfor, czyli pierwiastki wspomagające prawidłowy wzrost kości. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie u mruczków diety mieszanej, złożonej z karmy mokrej i suchej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów.

Legowisko to strefa prywatna każdego mruczka. Niektóre czworonogi chętnie odpoczywają na obszernych poduszkach, inne wręcz uwielbiają hamaki. Poznając osobowość swojego pupila, możemy zorientować się w jego preferencjach. Większość kotów preferuje wypoczynek na podwyższeniu, np. na komodzie.

Drapak to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka mruczący lokator. Ważne, aby taki gadżet był wytrzymały, a także atrakcyjny dla zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnego drapaka-drzewka, który może jednocześnie służyć do zabawy, być miejscem odpoczynku i jedzenia.

Zabawki dla kota to kolejny element wyprawki, bez którego trudno wyobrazić sobie opiekę nad czworonogiem. Możemy skorzystać z bogatej oferty sklepów stacjonarnych i internetowych (np. zakupić tzw. zabawki naśladujące – myszki czy piórka) lub postąpić zgodnie z filozofią zero waste (z ang. zero odpadów) i wykonać takie gadżety samodzielnie (metoda DIY). Przydatne mogą tu być wszelkie niepotrzebne nam już w domu elementy wyposażenia, które są bezpieczne dla czworonoga (np. nie grożą połknięciem czy zadławieniem). Możemy wykorzystać korki po winie, rolki po papierze toaletowym czy zużyte wycieraczki do butów – ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia.

Mały kotek w domu – pierwsze dni z nowym członkiem rodziny

Przeprowadzka ze schroniska lub hodowli do nowego miejsca zamieszkania może być dla czworonoga niemałym stresem. Choć młode zwierzęta adaptują się do zmiennych warunków znacznie szybciej, niż osobniki dorosłe, wciąż potrzebują nieco czasu na zaaklimatyzowanie się. Jak oswoić kota w nowym domu? Przede wszystkim podchodząc do niego z cierpliwością i wyrozumiałością, a także z dużą dawką czułości. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawowym warunkiem spokojnego i szczęśliwego życia czworonoga. Co jeszcze możemy zrobić, aby zapewnić pupilowi maksimum komfortu?

Pierwsze dni kota w domu obfitują dla niego w niespodzianki i elementy zaskoczenia. Należy pamiętać, że nasi mruczący przyjaciele odbierają rzeczywistość nie tylko wzrokowo – silnie rozwiniętymi zmysłami są u nich również węch i słuch. Nieznane dotąd otoczenie dosłownie emanuje mnogością bodźców, co dla pupila początkowo może być nieco przytłaczające. Aby nie potęgować tego wrażenia, powinniśmy powstrzymać się od zapraszania gości w ciągu pierwszego tygodnia od przyjęcia kota pod swój dach. Należy również zadbać o względny spokój w domu lub mieszkaniu – brak hałasów oraz gwałtownych ruchów ze strony domowników (np. dzieci nie powinny biegać w pomieszczeniu, w którym przebywa kot). Nie zaleca się dokonywania znaczących zmian w mieszkaniu przez pierwsze kilka dni od przygarnięcia pupila. Remont lub nawet zwykłe przemeblowanie mogą działać na mruczka dezorientująco.

Aby łagodnie przeprowadzić czworonoga przez proces poznawania nowego miejsca zamieszkania, warto pokazywać mu różne pomieszczenia i zakamarki krok po kroku. Początkowo udzielmy pupilowi dostępu jedynie do pokoju, w którym znajduje się jego legowisko, kuweta oraz miseczki na jedzenie i picie. Po zapoznaniu mruczka z jednym pomieszczeniem możemy stopniowo pokazywać mu kolejne. Ponieważ życie w domu w międzyczasie toczy się swoim zwyczajnym rytmem, kot ma okazję poznawać z daleka zapachy i głosy pozostałych członków rodziny – zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Jeżeli mamy w planach spacery z pupilem, upewnijmy się, czy ma komplet szczepień. W przypadku bardzo młodych czworonogów, które nie otrzymały jeszcze pełnej immunizacji, nie zaleca się wychodzenia na świeże powietrze nawet pod opieką. W takich wypadkach należy cierpliwie poczekać, aż nie będzie przeciwwskazań medycznych do wypuszczania mruczka na spacer, a tymczasem skupić się na przedstawieniu mu wszystkich zakątków nowego mieszkania.

Proces oswajania się pupila z nowym otoczeniem trwa zwykle kilka-kilkanaście dni. Jeżeli nasz kot ma wyraźne trudności z przystosowaniem się do zmiany otoczenia, warto zasięgnąć porady behawiorysty lub lekarza weterynarii.

Mały kot sam w domu – czy mogę wyjść do pracy?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy można zostawić małego kota samego w domu. Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej tak, jeśli na czas naszej nieobecności zapewnimy mu właściwe warunki.

Oczywiście każdy pupil jest inny i nie można z góry przewidzieć, jak zareaguje na dane okoliczności. W przypadku kotów, kilku- lub nawet kilkunastogodzinne rozstanie z opiekunem zazwyczaj nie prowadzi do żadnych nieprzewidzianych i negatywnych skutków. Nasi mruczący ulubieńcy z natury są indywidualistami i chociaż w zależności od rasy oraz cech osobniczych dany czworonóg może być bardziej lub mniej towarzyski, to jednak na ogół nie wykazuje obniżenia nastroju, gdy na jakiś czas zostawimy go samego w bezpiecznym i ciepłym domu. Warto pamiętać, że koty spędzają kilkanaście godzin w ciągu doby na wypoczynku, dlatego też nieobecność opiekunów zwykle nie jest dla nich traumatycznym przeżyciem.

Aby upewnić się, że po powrocie zastaniemy dom w stanie niepogorszonym, a swojego czworonoga w dobrym nastroju, warto przed wyjściem zadbać o kilka szczegółów.

  1. Sprawdź, czy Twój mruczek ma czystą kuwetę – jeśli nie, pozbądź się zużytego żwirku lub piasku, aby umożliwić kotu ponowne załatwienie potrzeby fizjologicznej. Alternatywą jest zakupienie samoczyszczącej się kuwety, jednak na taki krok najlepiej zdecydować się po wstępnym zapoznaniu pupila z toaletami wyposażonymi w zadaszenie.
  2. Nalej czystą wodę do miseczki. Nasi mruczący towarzysze niechętnie podchodzą do wody, która długo stoi w naczyniu. Jeśli posiadasz fontannę dla kota, upewnij się, że urządzenie jest włączone.
  3. Zostaw porcję suchego jedzenia. Prawidłowo skomponowana kocia dieta składa się w 90% z karmy mokrej i w 10% z karmy suchej (w przeliczeniu na masę produktów). Zaleca się podawanie czworonogowi dwóch „mokrych” posiłków dziennie (najlepiej śniadania i kolacji) oraz udostępnianie mu miseczki z odmierzoną ilością suchego pokarmu do samodzielnego porcjowania w ciągu doby.[1]
  4. Ze względów bezpieczeństwa sprawdź, czy wszystkie okna w dostępnych dla pupila pomieszczeniach są zamknięte. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań usytuowanych na wyższych piętrach budynków. Zwróć także uwagę na okna uchylne. Muszą być one właściwie zabezpieczone np. specjalną siatką.
  5. Zapewnij kotu rozrywkę. Choć zwierzęta uwielbiają się z nami bawić, doskonale potrafią też samodzielnie zorganizować sobie czas. Pamiętaj, by do dyspozycji Twojego czworonoga było zawsze kilka jego ulubionych zabawek: piłek, myszek czy gadżetów wykonanych przez Ciebie metodą DIY.

Niekiedy zdarza się, że kot źle reaguje na nieobecność opiekuna – np. niszczy meble albo załatwia się poza kuwetą. Jeśli pomimo wprowadzenia w życie opisanych wyżej porad, problem się wciąż się utrzymuje lub wręcz narasta, skontaktuj się z behawiorystą i/lub lekarzem weterynarii.

[1]https://www.perfect-fit.pl/ile-powinien-jesc-kot-ile-razy-dziennie-karmic-kota#1