WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Jak sie bawic z kotem aby byl szczesliwy i zadowolony","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/jak-sie-bawic-z-kotem-aby-byl-szczesliwy-i-zadowolony"}]

Jak się bawić z kotem, aby był szczęśliwy i zadowolony?

Adult-landing_0.jpg

Wspólne zabawy to bardzo ważny czynnik wzmacniający pozytywną relację człowieka z czworonogiem. 

Jak się bawić z kotem, aby był szczęśliwy i zadowolony?

Wspólne zabawy to bardzo ważny czynnik wzmacniający pozytywną relację człowieka z czworonogiem. Przeprowadzone w umiejętny sposób mogą też odgrywać rolę wychowawczą, a także pomagać w rozwoju intelektualnym pupila. Jak bawić się z kotem, aby czerpał on z tego jak najwięcej korzyści? Poznaj sprawdzone porady ekspertów Whiskas®!
 

Spis treści:

  1. Jak się bawić z kotem? Podstawowe zasady
  2. Zabawy dla kota w domu – sprawdzone pomysły

Jak się bawić z kotem? Podstawowe zasady

Koty to drapieżniki, które zostały przystosowane przez naturę do tropienia i polowania. Warto wykorzystywać te instynkty podczas zabawy ze swoim domowym czworonogiem. Elementy łańcucha łowieckiego to:

  • wypatrywanie ofiary,
  • skradanie się do ofiary, 
  • pogoń za ofiarą,
  • schwytanie ofiary, 
  • zabicie ofiary,
  • rozszarpanie ofiary,
  • zjedzenie ofiary,
  • odpoczynek.

Jak widzisz, dla Twojego mruczka zupełnie naturalne jest spożywanie posiłku po sesji aktywności fizycznej. Po jedzeniu natomiast następuje u niego czas na drzemkę. Warto zachować taki rytm, aby umożliwić czworonogowi realizację wszystkich jego potrzeb. Z pewnością będzie Ci za to wdzięczny i okaże to na swój wyjątkowy sposób!

Jak często i jak długo bawić się z kotem, aby sprawić mu najwięcej radości? Wiele zależy tu od rasy i indywidualnego usposobienia Twojego czworonoga. Niektóre zwierzęta łakną kontaktu z człowiekiem, inne są bardziej wycofane i wolą spędzać czas w samotności. Idealnie jest bawić się z mruczkiem co najmniej dwa razy dziennie, jednak najlepiej jest po prostu poczekać, aż sam da Ci znać, że ma na to ochotę. Pamiętaj, aby nie zmuszać do niczego swojego pupila! Przyniesie to odwrotny skutek i kot, zamiast świetnej rozrywki, będzie miał niemiłe wspomnienie. Staraj się, aby każda wspólna aktywność trwała co najmniej 10 minut. Zmieniaj też formy zabawy, tak aby pupil nie miał szansy się znudzić ani nie wykorzystywał całej swojej energii na nieustanną gonitwę. Pamiętaj o egzekwowaniu zasad. Jeżeli kot zapomni się i zacznie gryźć Twoje dłonie lub stopy, natychmiast przerwij zabawę. Nie karć go jednak za niewłaściwe zachowanie – znacznie lepsze efekty osiągniesz, nagradzając go wtedy, gdy zrobi coś dobrze. Możesz wykorzystać w tym celu przysmaki WHISKAS® Temptations z kurczakiem i serem.

Zabawy dla kota w domu – sprawdzone pomysły

Jeżeli nie masz ogrodu, w którym mógłbyś do woli biegać ze swoim pupilem, spróbuj sprawdzonych zabaw z kotem w domu. Być może wzajemne gonienie się po ciasnych pomieszczeniach nie jest najlepszym pomysłem, jednak istnieje wiele wyjątkowo atrakcyjnych alternatyw.

Warto rozważyć zakup specjalistycznych zabawek dla kota – oferta kierowana do konsumentów przez sklepy stacjonarne i internetowe jest praktycznie nieskończona. Do najpopularniejszych gadżetów przeznaczonych do wspólnej aktywności z mruczącymi czworonogami należą:

  • wędka – w praktyce jest to patyczek z przytwierdzoną na końcu żyłką, do której przymocowane są piórka, pomponiki lub inne atrakcyjne dla mruczka drobiazgi. Wędkę można zakupić praktycznie w każdym sklepie z artykułami dla zwierząt lub wykonać ją samodzielnie metodą DIY.
  • sztuczna mysz – może być samobieżna lub zdalnie sterowana, ale napęd nie jest jej niezbędnym elementem. Koty przepadają za zabawkami w kształcie myszy, które są wypełnione kocimiętką lub walerianą.
  • piłka – zdecyduj, który wariant najbardziej odpowiada Ci i Twojemu pupilowi: cicha piłka wykonana z pianki lub gumy bądź nieco bardziej hałaśliwa, ale jakże atrakcyjna, plastikowa kulka z dzwoneczkami lub grzechotką w środku.

Chcąc zaoferować swojemu pupilowi wspaniały interaktywny gadżet, a jednocześnie działać proekologicznie, możesz wykonać zabawkę samodzielnie, w nurcie zero waste (zero odpadów). Wykorzystaj niepotrzebne przedmioty, które masz już w domu – np. stary (ale czysty!) karton po butach. Zdejmij pokrywę i wytnij w niej 9 okrągłych otworów. W części głównej kartonu stwórz długi i wąski otwór, który umożliwi Ci włożenie zabawki do środka. Teraz weź znaleziony w lesie patyk lub starą pałeczkę do jedzenia sushi. Używając gorącego kleju lub równie trwałej alternatywy, przytwierdź do czubka patyka niewielką zabawkę (np. sztuczną mysz). Gotowe! Możesz rozpocząć zabawę ze swoim czworonogiem! Przez otwór w głównej części kartonu po butach wsuń do środka końcówkę patyka, do której przytwierdzona jest sztuczna mysz. Przesuwaj patyk tak, aby zabawka pojawiała się raz w jednym, raz w drugim okrągłym otworze na wieku kartonu. Twój pupil z pewnością spróbuje na nią zapolować i przyniesie mu to wiele radości!

Pamiętaj, aby nie dawać kotu do zabawy następujących przedmiotów:

  • folia – szeleszcząca siatka po zakupach zainteresuje niemal każdego mruczka, jednak będzie też stanowić zagrożenie. Kot może się w niej zaplątać lub połknąć fragment plastiku, co prowadzi do przykrych konsekwencji zdrowotnych.
  • kłębek wełny – koci atrybut występujący w niemal każdej bajce dla dzieci, może być przyczyną nie lada kłopotu. Po pierwsze rozwinięta nić czy sznurek może zaplątać się wokół szyi lub kończyn zwierzęta. Połknięte fragmenty wełny często zalegają w kocim przewodzie pokarmowym.
  • koraliki, guziki, klocki LEGO – drobne przedmioty mogą zostać połknięte przez czworonoga. W pierwszej kolejności grozi to zadławieniem, a następnie – niedrożnością jelit.

Jeżeli zastanawiasz się, jak się bawić z małym kotkiem, nie musisz się o nic martwić! Zabawy z kociętami mogą być takie same, jak te, które proponujesz dorosłym pupilom. Pamiętaj, tylko aby dostosować wielkość wykorzystywanych gadżetów do ich niewielkich łapek i pyszczków. W przypadku wątpliwości zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records