WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Jak karmic kota aby byl szczesliwy i pelny energii","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/jak-karmic-kota-aby-byl-szczesliwy-i-pelny-energii"}]

Jak karmić kota, aby był szczęśliwy i pełny energii?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Z pewnością pragniesz zadbać o swojego czworonożnego pupila najlepiej, jak potrafisz. Dlatego wiesz, jak ważne jest jego odpowiednie karmienie.

 

Jeżeli Twój kot nie ma problemów ze zdrowiem, zwykle możesz poradzić sobie z jego dietą samodzielnie, musisz tylko poznać najważniejsze zasady. Dowiedz się, jak karmić kota zależnie od jego wieku!

 

Spis treści:

  1. Karmienie kota – podstawowe informacje
  2. Jak karmić małego kota?
  3. Jak karmić kota domowego w wieku dorosłym?
  4. Jak karmić kota seniora?
  5. Jak karmić kota – dozwolone przekąski

 

Karmienie kota – podstawowe informacje

 

Chociaż wiele zasad tego, jak karmić kota, zależeć będzie od momentu życia Twojego pupila czy jego stanu fizjologicznego, niektóre z nich będą uniwersalne. Pamiętaj jednak, że nie wspominamy tu o sytuacjach wyjątkowych, jak zwierzęta dotknięte chorobą. W ich przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii i specjalistyczna dieta.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje kompletnego i zbilansowanego pokarmu, dostarczającego mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Nie zapominaj, że Twój ulubieniec ma bardzo specyficzne potrzeby żywieniowe. Przygotowując jedzenie w domu bez specjalistycznej wiedzy, nie jesteśmy w stanie zapewnić pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie podawanie podopiecznemu gotowych, pełnoporcjowych posiłków, zarówno w formie suchych granulek, jak i karmy mokrej dla kota. Taki sposób na to, jak karmić kota, będzie optymalnym rozwiązaniem. Pamiętaj przy tym, że koty mają naturalną potrzebę zmiany tekstury oraz smaku pokarmu. Jedzenie Whiskas to smakowite, mięsiste kawałki, w których (w klasycznej linii posiłków 100g) znajduje się 85% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, zatopione w kremowym sosie czy lekkiej galaretce, a także chrupiące granulki i kuszące smakołyki, które oferowane są w rozmaitych odmianach smakowych. Twój czworonożny mięsożerca z pewnością je pokocha! Zwróć uwagę, aby przysmaki dla kota były źródłem maksymalnie 10% dziennej porcji kalorii, aby Twój pupil zachował smukłą sylwetkę!

 

Jak karmić małego kota?

 

Karmienie kota juniora to przede wszystkim dbanie o zwiększoną ilość kalorii i składników odżywczych w mniejszych porcjach. Substancje potrzebne dla właściwego rozwoju organizmu muszą bowiem pomieścić się w ilości karmy, która będzie odpowiednia dla niewielkiego żołądka kotka. Bardzo małe kocięta niekiedy wymagają karmienia nawet kilkanaście razy dziennie, dopiero z wiekiem liczba posiłków nieco spadnie, choć dalej wskazane będą co najmniej 4 porcje pokarmu. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie mokrej karmy rano i wieczorem, a także pozostawianie suchych granulek na noc i czas w ciągu dnia (kiedy jesteśmy np. w pracy). Początkowo, zazwyczaj do 3-4 tygodnia życia, kocię żywi się wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie mają do niego dostępu, należy dostarczyć mu preparat zastępczy. Może to być mleko innej kotki w okresie laktacji lub specjalny, gotowy preparat. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jak karmić małego kota bez matki.

W czasie pomiędzy 3.-4. tygodniem życia opiekun powoli zaczyna przyzwyczajać kocięta do innych pokarmów, by po osiągnięciu wieku 8.-12. tygodni mogły już wyruszyć do nowego domu. Omawiając, jak karmić kota przed osiągnięciem dorosłości, należy wspomnieć również o koniecznych dla jego właściwego rozwoju składnikach, które obecne są w pełnoporcjowej karmie. Z pewnością będą to niezbędne dla rozwoju układu kostnego fosfor, wapń oraz witamina D. Niezwykle istotne są również kwasy EPA i DHA, mające wpływ na rozwój układu nerwowego oraz dobry wzrok Twojego ulubieńca.

Poza ewentualnymi schorzeniami istnieje jeszcze jedna sytuacja, która może wymusić zmianę w diecie Twojego małego ulubieńca. Mowa o kastracji bądź sterylizacji u kota przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Jeśli dotyczy to Twojego pupila, koniecznie skonsultuj jego dietę ze specjalistą!

 

Jak karmić kota domowego w wieku dorosłym?

 

Po ukończeniu 1. roku życia Twój pupil będzie już potrzebował karmy o zdecydowanie niższej kaloryczności. Jego pożywienie będzie też zawierać mniej składników odżywczych w przeliczeniu na masę produktu. Bardzo ważny jest tu między innymi balans pomiędzy pokarmem mokrym i suchym – proporcje powinny wynosić ok. 9:1 (pod względem masy). Połączenie obu typów jedzenia jest ważne ze względu na ich właściwości. Suche jedzenie pomoże w oczyszczaniu zębów, a mokre pozwoli zachować właściwe nawodnienie, wspomagając między innymi zdrowie dróg moczowych. Mokry pokarm należy podawać na kocie śniadanie oraz kolację. Suche granulki będą natomiast odpowiednie na czas, kiedy nie ma Cię w domu oraz gdy śpisz. Podaj kotu suchą karmę przed wyjściem do pracy i wieczorem, przed snem. Pamiętaj przy tym, że podawane porcje powinny być starannie wyliczone.

 

Odpowiedź na pytanie, jak karmić kota dorosłego, musi uwzględniać również specyficzne potrzeby Twojego pupila, jak np. aktywność fizyczna. Kot wychodzący najczęściej jest bardziej aktywny od mruczka, który całymi dniami śpi w fotelu lub na kanapie. Koty niewychodzące zwykle potrzebują zaledwie ok. 75 kcal na kg masy metabolicznej, natomiast aktywne ok. 100 kcal. Przykładowo, domowy mruczek ważący 4 kg będzie potrzebować 190 kcal na dobę, natomiast zwierzę bardziej aktywne, o tej samej masie ciała, w ciągu doby powinno przyjmować pożywienie o zawartości 250 kcal. Zapotrzebowanie kaloryczne ulubieńca zmienia również zabieg kastracji bądź sterylizacji. Po jego przeprowadzeniu następuje nagłe zaburzenie gospodarki hormonalnej, przy czym stan ten najczęściej utrzymuje się przez kilkanaście tygodni. Aby dowiedzieć się, jak karmić kota po takim zabiegu, najlepiej poradź się lekarza weterynarii.

 

Jak karmić kota seniora?

 

Odpowiedź na pytanie, jak karmić kota seniora, powinien poznać każdy, czyj ulubieniec ukończył 7. rok życia. Przede wszystkim, w tym wieku spada aktywność Twojego pupila, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Ograniczenie ilości ruchu niekiedy spowodowana bywa także problemami ze stawami zwierzęcia, dlatego pamiętaj, aby w jego posiłkach nie zabrakło składników wspierających ich zdrowie, jak NNKT czy cynk, które wykazują działanie przeciwzapalne. W diecie kociego seniora bardzo ważne są również antyoksydanty, w tym witamina E, a także tauryna – aminokwas niezbędny na każdym etapie życia, odpowiadający między innymi za prawidłową pracę serca i układu nerwowego oraz dobry wzrok zwierzęcia.

 

W sposobie na to, jak karmić kota seniora, ważny będzie również przedział wiekowy, w jakim znajduje się Twój pupil. Koty pomiędzy 6. a 8. rokiem życia mają bowiem skłonność do przybierania na wadze, dlatego tak ważne jest, aby ograniczać kaloryczność ich posiłków. Z kolei po ukończeniu 10. roku życia u tych zwierząt najczęściej dochodzi do spadku beztłuszczowej masy ciała, co może mieć konsekwencje w postaci groźnej niedowagi. Dlatego niekiedy zalecane jest zwiększenie kaloryczności podawanych pokarmów o 25%, choć z pewnością najpierw należy to skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Jak karmić kota – dozwolone przekąski

 

Kocie przekąski mogą być, obok karmy suchej i mokrej, jednym z elementów żywienia Twojego pupila. Ważne jednak, aby odpowiednio dopasować je do diety ulubieńca. Przede wszystkim pamiętaj, że najlepszym wyborem będą smakołyki przygotowane specjalnie z myślą o kotach. Ciekawe propozycje znajdziesz w ofercie Whiskas, w tym pyszne, chrupiące paszteciki z miękkim, delikatnym wnętrzem oraz przekąski Anti-Hairball, które pomogą Twojemu kotu w usuwaniu włosów zalegających w jego przewodzie pokarmowym. Trafiają one tam za sprawą codziennej pielęgnacji, czyli czyszczenia futerka za pomocą języka. Mogą one powodować nawet zablokowanie układu pokarmowego, co skutkuje poważnymi problemami ze zdrowiem zwierzęcia. Gotowe przekąski dla kota są nie tylko najbezpieczniejsze dla Twojego pupila. Znacznie łatwiej jest też wpasować je w jego jadłospis dzięki dokładnie określonej liczbie kalorii w porcji.

 

Koty chętnie jedzą również mięso czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak zanim zdecydujesz się poczęstować swojego pupila małym kawałkiem takiego przysmaku, musisz pamiętać o jego wcześniejszym ugotowaniu, bez żadnych dodatków. Nie podawaj też pupilowi wędlin czy kiełbas. Zdecydowanie bezpieczniejszym i zdrowszym rozwiązaniem są specjalne kocie przysmaki.

 

Sposób na to, jak karmić kota, zależeć będzie od licznych czynników, związanych między innymi z jego wiekiem oraz stanem fizjologicznym. Pamiętaj, że kocia dieta jest niezwykle ważna dla zachowania przez Twojego pupila zdrowia i dobrej kondycji. Zadbaj o jego jadłospis, aby ulubieniec pozostał radosny i mógł bez przeszkód odkrywać świat!

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records