WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Dlaczego kot gryzie opiekuna","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/dlaczego-kot-gryzie-opiekuna"}]

Dlaczego kot gryzie opiekuna?

Adult-landing_0.jpg

Stosunkowo często możemy zauważyć, że kot delikatnie podgryza ręce opiekuna podczas zabawy z nim. Jeżeli zachowanie jest nagminne lub agresywne, trzeba natychmiast reagować, żeby nie przerodziło się w nawyk.

 

Stosunkowo często możemy zauważyć, że kot delikatnie podgryza ręce opiekuna podczas zabawy z nim. Jeżeli zachowanie jest nagminne lub agresywne, trzeba natychmiast reagować, żeby nie przerodziło się w nawyk. Istnieje wiele powodów, dla których  kot gryzie właściciela. Znając przyczynę takiego zachowania, opiekun może znacznie szybciej  zareagować. To pozwoli zmienić zachowanie zwierzęcia i oduczyć go gryzienia. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość oraz czujne obserwowanie reakcji pupila.

 

Spis treści:

 1. Co zrobić, kiedy  młody kot delikatnie podgryza?
 2. Dlaczego  kot gryzie – najczęstsze  powody
 3. Dlaczego kot mnie gryzie – jak poradzić sobie z problemem?
 4. Jak oduczyć kota gryzienia kabli i innych rzeczy w domu?

 

Co zrobić, kiedy  młody kot delikatnie podgryza?

Zachowanie kota, który atakuje bez konkretnego powodu opiekuna, to poważny problem. Zdarza się, że niespodziewanie pupil zaczyna gryźć także dzieci. Ostre pazury mogą boleśnie zadrapać, a zęby nawet przebić skórę, pozostawiając trudno i długo gojące się rany. Ze względu na niebezpieczne konsekwencje należy działać natychmiast. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, dlaczego koty gryzą i co konkretnie może być powodem takiego zachowania. Stosunkowo rzadko się zdarza, że mruczek jest agresywny bez powodu. Często problem leży w interpretowaniu reakcji kotów. Zazwyczaj gryzienie nie jest u nich wyrazem agresji, tylko mechanizmem obronnym. 

W przypadku małych kociąt gryzienie często jest przejawem sympatii do człowieka. Koty delikatnie kąsają podczas zabawy, a także na powitanie. Nie każdy o tym wie, ale kocięta, a także zaprzyjaźnione dorosłe koty czasami witają się, łapiąc się zębami za głowy lub w okolicach brody. Robią to jednak delikatnie, nie jest to dla nich w żaden sposób szkodliwe czy niebezpieczne. Nie zawsze gryzienie jest więc wyrazem agresji czy złej woli pupila. Zdarza się, że przez delikatne podgryzanie kot okazuje sympatię wobec  opiekuna. Podgryzanie  szybko może jednak przerodzić się w większy problem. Jeżeli samodzielnie nie umiemy sobie z nim poradzić, warto się skonsultować z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Wspólnie z pewnością uda się wypracować metody, które oduczą kota takich reakcji.

 

Dlaczego kot gryzie – najczęstsze powody

Specjaliści przekonują, że istnieje wiele przyczyn, które trafnie tłumaczą, dlaczego kot gryzie. Oto najpopularniejsze:

 1. Odseparowanie od matki w zbyt młodym wieku Uniemożliwienie kontaktu kociętom  z ich matką ma daleko idące skutki. Oczywiście czasem  zdarza się, że kotka odrzuca młode lub ginie, jednak  w pozostałych przypadkach należy się upewnić, czy kocięta są wystarczająco dojrzałe, by trafić do nowych opiekunów. Okres spędzony z kotką ma kluczowe znaczenie dla późniejszego rozwoju psychicznego kociąt, tak samo jak w przypadku innych ssaków. Jeżeli mały kot gryzie, często powodem jest lęk separacyjny i brak dostatecznej troski, a także strach przed nowym. Kocięta w pierwszych tygodniach życia bawią się z rodzeństwem i uczą się nie wyrządzać sobie krzywdy. Przy przerwaniu prawidłowej socjalizacji kot może nie zdążyć się tego nauczyć. Wówczas należy bardzo delikatnie podchodzić do małego pupila, a najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
   
 2. Nieprawidłowa zabawa. Nawet gdy czasami zdarza się, że kot delikatnie podgryza w trakcie zabawy, nie jest to właściwe zachowanie. Z biegiem czasu może być ono jeszcze bardziej bolesne i trudne do zmiany. Pomimo dobrych chęci opiekuna oraz pozostałych domowników nie warto prowokować kota do wystawiania pazurów i używania zębów. W przypadku kocięcia może wydawać się to niewinne i nieszkodliwe, ale bardzo trudno będzie oduczyć starszego kota takiej zabawy. Gdy pazury i zęby staną się mocniejsze oraz znacznie ostrzejsze, nie będzie to już takie przyjemne. Zamiast zastanawiać się, dlaczego kot gryzie po nogach lub innych częściach ciała i pozwalać mu na to, warto od razu odsunąć się, przerywając zabawę. Zazwyczaj po krótkim czasie pupil dostosuje się do wymagań opiekuna, a zabawa znowu stanie się przyjemna.
   
 3. Kwestie zdrowotne. Mimo że gryzienie ma zazwyczaj podłoże w nieprawidłowej socjalizacji i w złych nawykach u kotów, przyczyną może być również choroba czy ból. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże wykluczyć lub potwierdzić wszelkie problemy zdrowotne, co pozwoli znaleźć prawdziwą odpowiedź na pytanie, dlaczego kot gryzie właściciela. Jeżeli na zachowanie kota nie ma wpływu żadna choroba, można zasięgnąć porady behawiorysty.
   
 4. Reakcja obronna. Niestety zdarza się, że niechcący opiekun sprawi kotu ból – nadepnie mu na ogon czy potknie się o niego przez przypadek. Pupil może wówczas ugryźć w samoobronie. Taka reakcja może się także pojawić, jeżeli kot czuje się zagrożony, np. podczas  kontaktu  z nieznanymi osobami. Zdarza się także, że wyładuje agresję na pierwszym obiekcie lub osobie, którą napotka. To postać tak zwanej agresji przeniesionej. Jeżeli takie zachowania mają charakter jednorazowy, nie ma powodu do niepokoju, jednak jeżeli gryzienie i nieuzasadnione atakowanie będą się powtarzały, powodując trudności w funkcjonowaniu domowników, warto skonsultować się z behawiorystą. Być może coś konkretnie kojarzy się kotu ze złym doświadczeniem z przeszłości (dany zapach czy dźwięk) i stosuje reakcję obronną w odpowiedzi na dany bodziec.

 

Dlaczego kot mnie gryzie – jak poradzić sobie z problemem?

Specjaliści podkreślają, że pierwszym i najważniejszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest dokładne ustalenie jego przyczyny. Koty to drapieżniki, których instynkt łowiecki jest silnie rozwinięty i nierozerwalnie związany z potrzebą drapania oraz gryzienia. Jeżeli te instynkty nie zostaną zaspokojone poprzez odpowiednie bodźcowanie, bardzo możliwe, że nasz pupil będzie poszukiwał alternatywnych sposobów rozładowywania napięcia. By tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w drapak dla kota, a także różne zabawki, dzięki którym możliwe będzie imitowanie polowania podczas zabawy. Szczególnie polecanymi gadżetami są:

 

 • piórka i inne ruchome elementy na lince/ żyłce przyczepionej do uchwytu lub kijka (tzw. wędki dla kota),
 • samobieżne lub zdalnie sterowane elementy, np. sztuczne myszy,
 • piłki, myszki, maskotki z kocimiętką,
 • interaktywne zabawki (dostępne w sprzedaży lub wykonane samodzielnie przez opiekuna).

 

Warto pamiętać, że mruczek może gryźć również wtedy, gdy odczuwa stres albo ból. W pierwszym przypadku należy zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Gdy podejrzewamy, że nasz pupil ma problemy natury zdrowotnej, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

 

Gdy już wiemy, dlaczego kot gryzie właściciela, istnieje bardzo duża szansa, że uda nam się oduczyć go takiego zachowania. Przy odpowiedniej ilości poświęconego czasu, cierpliwości i konsekwencji można zmienić nawyki powstałe podczas niewłaściwej socjalizacji pupila. Przede wszystkim należy natychmiast przerwać zabawę, jeżeli mały kot gryzie lub zaczyna podgryzać opiekuna. Najlepiej odwrócić się i zignorować pupila, nie zwracając na niego uwagi do momentu, kiedy się uspokoi. Choć może to zająć trochę czasu, warto być nieustępliwym, żeby kolejne działania miały sens i realny wpływ na wychowanie zwierzęcia.

Warto nagradzać kota za prawidłowe zachowanie. Oczywiście nie musi być to zawsze przysmak, wystarczy nagroda w formie głaskania, zainteresowania, zabawy i miłego tonu głosu. Koty mają doskonały słuch i dobrze reagują na zmianę intonacji. Jeżeli opiekun podejrzewa, że przyczyną agresywnego zachowania może być choroba, należy natychmiast skonsultować się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Nie można bagatelizować objawów, ponieważ szybka i trafna diagnoza znacząco zwiększa szanse na wyleczenie oraz szybki powrót do zdrowia. Opiekun najlepiej dostrzega drobne zmiany w funkcjonowaniu  swojego pupila. Warto być więc czujnym na zmiany zachowania, nastroju czy wyglądu kota.

 

Jak oduczyć kota gryzienia kabli i innych rzeczy w domu?

 

Jeśli kot gryzie kable lub inne przedmioty w domu, można zaproponować mu alternatywę w postaci zabawek. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szeroki wybór gadżetów dla kotów i kociąt, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego. Warto także pamiętać, że karanie mruczka nigdy nie przynosi pożądanych rezultatów, a często wywołuje w zwierzęciu agresję.

 

Przede wszystkim warto zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Nie powinno się zabierać do domu kociąt, które nie ukończyły 12. tygodnia życia. Zbyt krótki okres spędzony z matką może mieć poważne konsekwencje dla samopoczucia oraz rozwoju psychicznego kociąt. Skutki wczesnej rozłąki trudno będzie samodzielnie zmienić. Zabierając kota do nowego domu, najlepiej od razu uczyć go prawidłowych reakcji, niż nie zwracać uwagi na te niepożądane, a potem  usilnie starać się je zmieniać. Wielu opiekunów, zastanawiając się nad tym, dlaczego kot gryzie po nogach lub atakuje przedmioty w domu, popełniło właśnie ten błąd, że za późno zaczęło uczyć kota zabawy bez gryzienia i agresji.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records