WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy kot moze jesc ziemniaki czy mozna urozmaicic nimi diete naszego mruczka","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-kot-moze-jesc-ziemniaki-czy-mozna-urozmaicic-nimi-diete-naszego-mruczka"}]

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy można urozmaicić nimi dietę naszego mruczka?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty to mięsożercy, jednak with “dobrze radzą sobie również z trawieniem produktów pochodzenia roślinnego poddanych odpowiedniej obróbce. Obecne w karmach gotowych węglowodany stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii oraz włókna pokarmowego, które korzystnie wpływa na pracę jelit.

 

Odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść ziemniaki, nie jest jednoznaczna. Skrobia, jako rodzaj węglowodanów, stanowi dla nich źródło łatwo przyswajalnej energii, jednak można ją bezpiecznie podawać jedynie w postaci pokarmów poddanych uprzednio odpowiedniej obróbce- termicznej i rozdrobnieniu. Jakie są zasady bezpiecznego żywienia mruczka?

 

Spis treści:

  1. Czy koty mogą jeść ziemniaki? Surowe ziemniaki dla kota
  2. Czy kot może jeść gotowane ziemniaki? Jakie składniki odżywcze znajdują się w bulwach?
  3. Zbilansowana dieta dla mruczka. Czy kot może jeść ziemniaki? W jakiej formie mu je podawać?

 

Czy koty mogą jeść ziemniaki? Surowe ziemniaki dla kota

Koty to mięsożercy, dlatego też ich pokarmy powinny zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego (np. podroby). Naturalną potrzebą mruczków jest jednak urozmaicanie swojej diety pod względem smaku i tekstury (nie składu), co manifestuje się często w zaskakujący sposób. Niektórzy z naszych mruczących przyjaciół są zapalonymi amatorami takich smakołyków, jak banany czy oliwki. Są również i tacy, których przyciąga zapach warzyw, jednak czy kot może jeść ziemniaki na surowo? Odpowiedź na to pytanie brzmi: absolutnie nie.

 

Bulwa ziemniaka przed obróbką termiczną charakteryzuje się dużą zawartością solaniny, która stanowi substancję wysoce szkodliwą zarówno dla ludzi, jak i dla kotów. Wytwarzając ten glikoalkaloid, roślina niejako „broni się” przed zostaniem zjedzoną, zachowując przez to zdolność wzrostu oraz rozmnażania. Największe stężenie solaniny znajduje się w młodych bulwach, ponieważ to właśnie okres wzrostu rośliny jest tym etapem, w którym jest ona najsilniej chroniona.

 

Spożycie surowego ziemniaka lub jego części wywołuje objawy typowe dla zatrucia pokarmowego:

  • ból brzucha,
  • gorączkę,
  • wymioty,
  • biegunkę.

 

Następstwem utrzymujących się dolegliwości może być odwodnienie, które w przypadku kotów jest wyjątkowo niebezpieczne. Dodatkowo połknięcie dużej części surowego ziemniaka może wywołać podrażnienie w obrębie przełyku; ciało obce może również utknąć w przewodzie pokarmowym lub być przyczyną zakrztuszenia. Ponieważ surowe ziemniaki dla kota są wyjątkowo niebezpieczne, ich spożycie przez pupila powinno wywołać natychmiastową reakcję w postaci interwencji weterynaryjnej.

 

Czy kot może jeść gotowane ziemniaki? Jakie składniki odżywcze znajdują się w bulwach?

Ziemniaki, po właściwej obróbce termicznej, dostarczają organizmowi skrobi, która- po odpowiednim przetworzeniu- w przypadku kotów jest strawna aż w 94 procentach. Proces gotowania niszczy zawartą w roślinie solaninę, dzięki czemu zwierzę otrzymuje źródło niezbędnej do funkcjonowania energii, a jednocześnie pokarm, który jest dla niego bezpieczny.

 

Ziemniaki, oprócz skrobi, zawierają również szereg innych składników odżywczych. Przede wszystkim są źródłem potasu, który reguluje syntezę białek w organizmie. Odpowiada również za prawidłową pracę mięśni, m.in. serca. Jego niedobór objawia się m.in. sennością oraz wzmożonym pragnieniem przy jednoczesnym rzadkim oddawaniu moczu. Koty czerpią potas głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak odpowiednio przetworzone produkty roślinne również zawierają ten pierwiastek.

 

Ziemniaki stanowią także źródło witamin dla kota: przede wszystkim witaminy B6 oraz witaminy C. Szczególnie ta pierwsza jest pożądana w kociej diecie, ponieważ organizmy naszych mruczących ulubieńców nie są w stanie wytworzyć jej samodzielnie. Witaminy z grupy B odpowiadają za wiele funkcji organizmu, m.in. odporność czy produkcję czerwonych krwinek. U kotów niedobór tych składników diety często manifestuje się poprzez zanik energii życiowej lub wręcz apatię.

 

Obecny w ziemniakach włókno pokarmowe usprawnia pracę jelit, dzięki czemu reguluje proces trawienia. Podając mruczkowi zbilansowaną dietę, zawierającą odpowiednie ilości tego składnika, chronimy  go przed takimi dolegliwościami pokarmowymi, jak zaparcia czy uciążliwe gazy. Odpowiadając wprost na pytanie, czy kot może jeść gotowane ziemniaki, należy jednak powiedzieć: tak, ale jako element zbilansowanej diety.

 

Zbilansowana dieta dla mruczka. Czy kot może jeść ziemniaki? W jakiej formie mu je podawać?

Węglowodany nie stanowią niezbędnego dla naszych mruczków składnika diety, a ich nadmierna ilość może prowadzić do nadwagi lub otyłości- podobnie jak nadmiar tłuszczów. Ponieważ jednak są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej energii, warto z nich korzystać, układając dietę dla swojego pupila. Zawartość węglowodanów w posiłkach podawanych kotu nie powinna przekraczać 42% suchej masy pokarmu. Uzyskanie właściwych proporcji w warunkach domowych jest trudne, dlatego też zalecanym przez dietetyków i lekarzy weterynarii sposobem żywienia naszych domowych pupili jest korzystanie z gotowych, suchych i mokrych karm pełnoporcjowych dla kota.

 

Karmy pełnoporcjowe zawierają 100% niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kota składników odżywczych. Są również zbilansowane pod względem kaloryczności, co oznacza, że w porcji zaspokajającej potrzeby energetyczne znajduje się właściwa ilość składników odżywczych. Występujące w gotowych karmach surowce pochodzenia roślinnego są dobierane w zależności od przeznaczenia danej linii produktu. Ziemniaki dla kota występują zazwyczaj w składzie karm bezzbożowych.

 

Urozmaicanie diety mruczka nie powinno odbywać się poprzez dodawanie do karm pełnoporcjowych jakichkolwiek dodatkowych elementów (np. gotowanych ziemniaków). Zmieniając karmę, wybierajmy zbilansowane pełnoporcjowe o różnorodnych teksturach i smakach. Dzięki temu każdy kolejny  posiłek będzie inny od poprzedniego, a nasz towarzysz nie będzie poszukiwał dodatkowych doznań smakowych w produktach, które nie są dla niego przeznaczone. Karmy proponowane przez WhiskasⓇ występują w wielu apetycznych wariantach np:

  • z kurczakiem,
  • z indykiem,
  • z kaczką,
  • z drobiem,
  • z wołowiną,
  • z jagnięciną,
  • z tuńczykiem,
  • z łososiem,
  • z białą rybą,
     

Decydując się na karmy mokre, mamy do wyboru dania w sosie i galaretce oraz potrawki złożone z mięsistych kawałków w galaretce. Ta różnorodność konsystencji oraz smaków zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednego mruczka!

 

Korzystanie z gotowych karm pełnoporcjowych ma wiele zalet, które sprawiają, że takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż gotowanie domowego jedzenia dla kota. Ponieważ ich skład jest opracowywany przez zespół wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy weterynarii, nie istnieje obawa, że nasz pupil nie otrzyma potrzebnej ilości jakiegokolwiek składnika pokarmowego. Na etykietach posiłków znajdują się tabele żywieniowe, które pomagają opiekunom ustalić odpowiednią gramaturę pojedynczych porcji, a także wskazują, ile razy dziennie kot powinien być karmiony. Ponadto, oprócz zróżnicowania na wiele smaków i konsystencji, produkty WhiskasⓇ charakteryzują się również podziałem na karmy dla kotów w różnym wieku. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze na każdy etapie swojego rozwoju. Zastanawiając się, czy kot może jeść ziemniaki lub inne produkty pochodzenia roślinnego, należy więc odpowiedzieć: tak, jednak wyłącznie w postaci składników przeznaczonych dla niego gotowych karm pełnoporcjowych!

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records